Drętwienie rąk w ciąży

Drętwienie rąk w ciąży – kiedy drętwienie rąk w ciąży jest normą?

Drętwienie rąk w ciąży może objawiać się na różne sposoby. Może to być mrowienie w palcach, utrata czucia czy obrzęk. Ciąża to trudny okres dla każdej kobiety. Podczas ciąży prawie wszystkie narządy wewnętrzne działają w warunkach zwiększonego stresu. Dochodzą do tego zmiany hormonalne, które również wpływają na samopoczucie. Nic dziwnego, że kobiety często doświadczają dyskomfortu, w tym drętwienia rąk.

Kiedy drętwienie rąk w ciąży jest normą?

W większości przypadków drętwienie rąk w ciąży nie jest związane z chorobami, ale zdarzają się przypadki ujawniania się różnych schorzeń. Według ginekologów wiele kobiet skarży się, że ich ręce są zdrętwiałe. Winny jest tak zwany zespół tunelowy, który nadal nazywany jest wirusem komputerowym. Zaburzenie to powstaje w wyniku regularnego obciążenia ścięgien, stawów i mięśni, na przykład po długiej pracy z myszką komputerową.

W zespole tunelowym końcówki nerwów, które znajdują się w nadgarstku, są zaciśnięte, co może powodować odczuwanie bólu, mrowienie, osłabienie i bezpośrednio drętwienie. Aby pozbyć się nieprzyjemnych doznań, należy po prostu zmniejszyć obciążenie kończyny. Przy takim zaburzeniu można spróbować poradzić sobie samemu z wyeliminowaniem tego odczucia. Gimnastyka terapeutyczna rąk, pozwoli usunąć drętwienie i pozbyć się przykrych dolegliwości.

Nieprzyjemne odczucia w palcach i dłoniach oraz ich przyczyny

Jeśli kobieta odczuwa często drętwienie rąk w ciąży, oznacza to, że może cierpieć na przewlekłą chorobę, która pogorszyła się, gdy zaszła w ciążę. Wynika to z faktu, że wszystkie procesy metaboliczne uległy przyspieszeniu, a zatem choroby, które wcześniej się nie ujawniły, stały się teraz problemem. Gdy ręce są zdrętwiałe w okolicy palców lub nadgarstków, winne mogą być następujące schorzenia:

 • Cukrzyca dowolnego typu
 • Artroza dowolnej części kręgosłupa
 • Osteochondroza, jak również szereg innych chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

Dyskomfort w prawej lub lewej ręce

Jeśli ciężarna kobieta odczuwa drętwienie w lewej lub prawej ręce, przyczyną może być niezdrowa dieta, a konkretnie brak przydatnych pierwiastków śladowych. Może się tak zdarzyć, jeśli w diecie brakuje: magnezu, żelaza lub wapnia oraz witamin A i B. Nawiasem mówiąc, drętwienie rąk w ciąży jest uważane za jeden z objawów niedokrwistości z niedoboru żelaza.

W przypadku odczuwania przykrego drętwienia rąk, ciężarna kobieta powinna skontaktować się z lekarzem, aby na podstawie badań diagnostycznych potwierdzić lub zaprzeczyć brakowi witamin i minerałów w organizmie. Problem rozwiązuje się po prostu przeglądając dietę. Kobieta w ciąży potrzebuje produktów, które zawierają wyżej wymienione pierwiastki śladowe oraz witaminy, znajdujące się w: nierafinowanym oleju, warzywach, a także w roślinach strączkowych i wielu produktach mlecznych, suszonych owocach i tak dalej. Aby zapewnić, że wszystko jest dobrze wchłaniane przez układ trawienny, należy codziennie pić wodę w ilości, co najmniej 2 litrów.

Jeżeli drętwieją ręce w ciąży? Zatrzymanie płynów w organizmie

Jednym z głównych powodów drętwienia rąk w ciąży jest zatrzymanie płynów, które z kolei może być objawem różnych chorób. Faktem jest, że opuchnięte tkanki wywierają nacisk na tętnice i zakończenia nerwowe, co prowadzi do pogorszenia krążenia krwi i faktu, że ręce stają się odrętwiałe. Również obrzęk może wystąpić w wyniku zwiększonej produkcji progesteronu, co jest nieuniknione dla wszystkich kobiet pracujących wiele godzin przy komputerze. Zatrzymanie płynów może wystąpić w dowolnym momencie, dlatego lekarze zalecają zapobieganie chorobom, które do niego prowadzą, nawet przed zajściem w ciążę.

Drętwienie rąk w ciąży z powodu niewłaściwej postawy we śnie

Być może drętwienie kończyn jest spowodowane faktem, że ciężarna kobieta śpi w nieprawidłowej pozycji. Można, nie zauważając tego, przyciskać własną rękę, co prowadzi do słabego krążenia krwi i drętwienia. Może również tak być, że mąż podczas snu naciska na jedną z kończyn kobiety, powodując, że budzi się ona z dyskomfortem.

Jaki wniosek można wyciągnąć?

Drętwienie rąk w ciąży może wystąpić z powodu:

 • Zespołu tunelowego
 • Różnych problemów z układem mięśniowo-szkieletowym
 • Cukrzycy
 • Nadwagi
 • Brak korzystnych pierwiastków śladowych i witamin
 • Zatrzymanie płynów
 • Siedzącego trybu życia
 • Nieprawidłowej pozycji we śnie.

Poza tym, ciężarna kobieta nie powinna nosić zbyt ciasnych ubrań, ciężkich toreb na ramieniu. Takie działania mogą przyczynić się do ściśnięcia nerwów rąk. W przypadku, gdy nawet tylko jeden palec drętwieje, należy wyjaśnić przyczynę. Podobnie w sytuacji, gdy ręce są spuchnięte, zaczerwienione i gorące. Czasami wystarczą ćwiczenia poprawiające krążenie krwi, tkanka mięśniowa powraca do normy a z nią aktywność ruchowa rąk.

Wymienione objawy powinny zaniepokoić ciężarną kobietę. Okres ciąży jest wyjątkowym czasem dla kobiety i wszystkie niepokojące objawy powinna konsultować z lekarzem prowadzącym. Przyjmowanie leków jest często przeciwwskazane w czasie ciąży, więc trzeba korzystać z innych metod usprawniających prawidłowe funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *