Alloplastyka stawu kolanowego

Alloplastyka stawu kolanowego – zagrożenia, powikłania, przygotowanie

Alloplastyka stawu kolanowego jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu zastąpienie obciążanych powierzchni stawu kolanowego w celu złagodzenia bólu i pewnego rodzaju niepełnosprawności. Jest ona najczęściej wykonywana w przypadku zapalenie kości i stawów , a także w przypadku innych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i artropatia łuszczycowa.

U pacjentów z ciężką deformacją z powodu zaawansowanego reumatoidalnego zapalenia stawów, urazu lub długotrwałej choroby zwyrodnieniowej stawów operacja może być bardziej skomplikowana i wiązać się z większym ryzykiem. Osteoporoza zwykle nie powoduje bólu kolana, deformacji lub zapalenia i nie jest powodem do wykonania wymiany stawu kolanowego. Ból z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów jest znacznie częstszy u osób w podeszłym wieku. Operacja wymiany stawu kolanowego może być wykonana jako częściowa lub całkowita wymiana stawu kolanowego.

Ogólnie rzecz biorąc, operacja polega na zastąpieniu uszkodzonej powierzchni stawu kolanowego metalem i elementami z tworzywa sztucznego w kształcie umożliwiającym ciągły ruch kolana. Operacja ta zazwyczaj wiąże się ze znacznym bólem pooperacyjnym i obejmuje intensywną rehabilitację fizyczną. Okres rekonwalescencji może wynosić 6 tygodni lub dłużej i może wiązać się z wykorzystaniem środków ułatwiających poruszanie się (np. ramek do chodzenia, laski, kul), aby umożliwić powrót pacjenta do mobilności sprzed zabiegu.

Alloplastyka stawu kolanowego – zastosowania medyczne

Alloplastyka stawu kolanowego jest najczęściej wykonywanym zabiegiem u osób z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawów i powinna być brana pod uwagę przy wyczerpaniu konserwatywnych metod leczenia. Całkowita wymiana stawu kolanowego jest również dobrą opcją do wyleczenia istotnego urazu stawu kolanowego lub kości u młodych pacjentów.

Podobnie, całkowita wymiana stawu kolanowego może być wykonywana w celu skorygowania łagodnych form deformacji. Poważne deformacje i koślawości lub szpotawości należy skorygować osteotomią. Wykazano, że rehabilitacja poprawia funkcjonowanie i może opóźniać lub zapobiegać konieczności wymiany stawu kolanowego. Ból jednak często występuje podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych wymagających szerokiego zakresu ruchów w stawie kolanowym.

Alloplastyka stawu kolanowego – zagrożenia i powikłania

Zagrożenia i powikłania związane z wymianą stawu kolanowego są podobne do tych związanych z zabiegami dotyczącymi wszystkich stawów. Najpoważniejszym powikłaniem jest zakażenie stawu, które występuje u 1% pacjentów. Zakrzepica żył głębokich występuje u 15% pacjentów. i objawia się 2-3%. Urazy nerwowe występują u 1-2% pacjentów. Uporczywy ból lub sztywność występuje u 8-23% pacjentów. Nieprzyjęcie się protezy występuje u około 2% pacjentów po 5 latach od zabiegu.

Alloplastyka stawu kolanowego – przygotowanie przedoperacyjne

Aby wskazać zamianę kolana w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, jej klasyfikacja radiograficzna i nasilenie objawów powinny być jednoznaczne. Taka radiografia powinna składać się z zdjęć rentgenowskich obu kolan. Występy o pełnej długości są również stosowane w celu dostosowania protezy oraz zapewnienia neutralnego kąta dla kończyny dolnej. Dwa kąty używane do tego celu to:

– Kąt stawu biodrowego utworzony między linią przechodzącą przez oś podłużną trzonu kości udowej a jej osią mechaniczną, która jest linią od środka głowy kości udowej do śródkostnego nacięcia dystalnego odcinka kości udowej.

-Kąt stawu biodrowego będący kątem pomiędzy osią mechaniczną kości udowej a środkiem stawu skokowego .

Pacjent wykonuje ćwiczenia ruchowe i wzmacnia biodra, kolana i kostki zgodnie z codziennymi zaleceniami. Przed wykonaniem operacji wykonuje się przedoperacyjne testy: zwykle pełną morfologię krwi, elektrolity, APTT i PT w celu pomiaru krzepnięcia krwi, prześwietlenia klatki piersiowej, EKG i krzyżówki krwi w celu możliwej transfuzji. Około miesiąc przed operacją pacjentowi można przepisać dodatkowe żelazo w celu zwiększenia stężenia hemoglobiny w układzie krwionośnym. Dokładne zdjęcia rentgenowskie dotkniętego kolana są potrzebne do zmierzenia wielkości komponentów, które będą potrzebne do zabiegu.

Alloplastyka stawu kolanowego

Leki takie jak chociażby aspiryna nie mogą być podawane na kilka dni przed operacją, co ma na celu zmniejszenie krwawienia. do szpitala na jeden lub więcej dni przed operacją. Obecnie nie ma wystarczających dowodów na poparcie zastosowania przedoperacyjnej fizjoterapii u osób starszych poddawanych całkowitej alloplastyce stawu kolanowego. Edukacja przedoperacyjna jest obecnie ważną częścią opieki nad pacjentem. Istnieją pewne przesłanki na to, że może nieco zmniejszyć lęk przed operacją wymiany stawu kolanowego i obniżyć ryzyko wystąpienia szkodliwych skutków operacji.

Zalecenie pacjentowi utraty wagi przed wymianą stawu kolanowego nie wydaje się mieć wpływu na rezultaty zabiegu. Istnieje jednak zwiększone ryzyko powikłań u osób otyłych przechodzących całkowitą wymianę stawu kolanowego. Chorym z otyłością należy zalecić schudnięcie przed zabiegiem operacyjnym, a jeśli kwalifikują się oni do leczenia medycznego, prawdopodobnie lepszą opcją będzie skorzystanie z operacji bariatrycznej .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *