Antygen nowotworowy CA 19-9

Antygen nowotworowy CA 19-9 – norma i wyniki badań, wskazania

Antygen nowotworowy CA 19-9 jest markerem nowotworowym określanym z krwi. Jego obecność świadczyć może o rozwoju nowotworu trzustki lub dróg żółciowych, bądź innego rodzaju raka układu pokarmowego. Ten wykrywacz raka jest niezawodny, a jego normy bardzo niskie dla zdrowych osób.

Antygen nowotworowy CA 19-9

Z zasady markery nowotworowe to związki chemiczne, które w organizmie zdrowego człowieka nie występują. Są one wytwarzane głównie przez komórki nowotworowe, dlatego tez im większe stężenie antygenu tym wyższe prawdopodobieństwo zaawansowania choroby nowotworowej.

W śladowej ilości antygen produkują tez komórki przewodu pokarmowego i wątroby w życiu płodowym, a także dojrzałe komórki trzustki, dróg żółciowych, gruczołów ślinowych i oskrzeli. Antygen nowotworowy CA 19-9 można także znaleźć w śluzie szyjki macicy i płynie nasiennym. Tym samym ten marker może wystąpić także u osób zdrowych.

Antygen nowotworowy CA 19-9 – wskazania do badania

Badanie antygenu CA 19-9 wykonuje się przy podejrzeniu występowania raka trzustki oraz dróg żółciowych. Określa się go pomocniczo także przy diagnostyce raka wątroby, jelita grubego, żołądka oraz pęcherzyka żółciowego. Podniesiony wynik antygenu pozwala również zidentyfikować zapalenia układu pokarmowego zwłaszcza zapalenie trzustki lub wątroby.

Zatem marker pomocny jest nie tylko w diagnostyce nowotworowej. Ponadto marker ten jest monitorowany w toku choroby i leczenia guza, jak i po zakończeniu leczenia np. w drodze operacji usuwania guza. Wyniki antygenu pozwalają określić czy nie doszło do nawrotu choroby lub przerzutów. By określić stężenie CA 19-19 pobiera się krew z żyły łokciowej.

Antygen nowotworowy CA 19-9 – normy i wyniki

U zdrowej osoby antygen nowotworowy CA 19-9 nie powinien osiągać wyższych stężeń niżeli norma 37 U/ml. Bardzo często ten marker w zdrowym organizmie jest całkowicie nieobecny. Wynik 1000 U/ml a nawet kilkadziesiąt tysięcy U/ml zwykle świadczy o nowotworze. Czułość diagnostyczna obejmuje zwłaszcza trzustkę jej ogon oraz głowę. Mimo wszystko podwyższenie CA 19-9 wcale nie świadczy jednoznacznie o raku.

Aczkolwiek jest to powodów do wstępnej diagnozy podejrzenia i przyczyna dalszych badań. Co więcej nie każdy rak trzustki wydziela sntygen nowotworowy CA 19-9, czasem właśnie ten marker jest prawidłowy, mimo iż choroba nowotworowa postępuje w najlepsze. Jeśli nasz wynik antygenu oscyluje wokół 100 U/ml wskazuje to na zapalenie przewodu pokarmowego. Przy 500 jednostkach może być to zapalenie wątroby lub trzustki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *