Seks po ciąży

Seks po ciąży – czy wiąże się z jakimś zagrożeniem? Kiedy można?

Seks po ciąży jest możliwy? Takie pytanie zadaje sobie większość par. Po porodzie – czy to siłami natury, lub poprzez cięcie cesarskie – polecane jest wstrzymanie się od współżycia poprzez blisko 6-8 tygodni. To moment, w jakim narząd rodny kobiety winien wrócić do stanu sprzed ciąży, natomiast rana po cesarskim cięciu zagoić się. Poniektóre panie rozpoczynają obcowanie wcześniej – nie ma w tymże nic groźnego, pod warunkiem iż poród przebiegł bez przeszkód.

Brak chęci na seks po porodzie

Nie należy jednakże popadać we złość, gdy w połogu o seksie myślisz z wrogością lub w ogóle. Brak chęci na obcowanie po porodzie nie jest niczym nadzyczajnym. Niedobór snu, maluch, jakiemu poświęcasz 24 godziny na dzień, rozpacz po porodzie – podstaw braku pragnienia jest mnóstwo. Popęd płciowy obniża również hormon odpowiedzialny za fabrykację mleka – prolaktyna, dzięki której najsilniejszym w tymże okresie instynktem jest tenże macierzyński. Kobiety nie zawsze chętnie godzą się z przemianami w organizmie, do jakich doprowadziły ciąża oraz poród – dla niejednej był on tragicznym wydarzeniem.

Mają kłopoty z zaakceptowaniem swego ciała: skóra traci sprężystość, skóra powłok brzusznych zaczyna się wówczas obkurczać, piersi są nabrzmiałe, leczy się krocze, utrzymują się przemęczenie oraz lęk. Niejedna czuje się negatywnie oraz nieatrakcyjnie, nie rozumie zatem czemu miałaby interesować partnera. Kobiety skarżą się dodatku na suchość w pochwie (więc podejmując pożycie należałoby wyposażyć się w żel nawilżający), poniektóre czują się „małe”, pozostałe znowu opacznie – najprawdopodobniej dlatego, iż po porodzie ściany pochwy są cienkie, natomiast mięśnie dna miednicy napięte. Można temu starać się zaradzić wykonywanymi parę razy dziennie ćwiczeniami Kegla – polegającymi na ściskaniu oraz relaksowaniu mięśni dna miednicy.

Kiedy można współżyć po porodzie?

Współżycie po porodzie winno zależeć w pełni od świeżo upieczonej mamy, jej nastawienia oraz stanu organizmu. Przeważnie jest tak, iż ostatnią rzeczą, na którą ma chęć młoda mama jest stosunek. Wiąże się to przede wszystkim ze wyczerpaniem oraz dyskomfortem po porodzie, i również ze zmianami hormonalnymi, z tak nazywanym „baby blues”, więc zmniejszeniem nastroju po narodzeniu dziecka. Ogólnie przyjmuje się, iż seks jest niezalecany poprzez pierwsze cztery-sześć tygodni po narodzeniu dziecka.

Tyle czasu trzeba, żeby pochwa bądź rana po cesarce się wygoiły. Chociażby gdy poród naturalny przebiegł bez uszkodzeń oraz nie doszło chociażby do rozerwania krocza – tkanki również wymagają czasu, żeby się wygoić. Zmiany hormonalne po porodzie nie tylko obniżają chęć na stosunek. Prolaktyna wzmacniająca laktację jednocześnie obniża zwilżenie pochwy. Gdy kobieta decyduje się na stosunek w okresie karmienia piersią, niezwykle niejednokrotnie potrzebne są lubrykanty, więc specjalistyczne preparaty nawilżające pochwę. Młode mamy niejednokrotnie mocno skupiają się na nowo urodzonym dziecku.

Nie mają chęci na stosunek, ponieważ myślą o tymże, czy mały je właściwie, czy przybiera na wadze tak jak powinien, lub robi odpowiednią kupkę, na ile czasu starczy pieluszek, i tak dalej, i tak dalej. Myślenie o swoich sprawach zazwyczaj czeka pewien czas – u jednych większy, u pozostałych mniejszy. We współzależności od kobiety, brak seksu może trwać chociażby parę miesięcy. U pozostałych chęć na stosunek wraca już około trzech tygodni po narodzeniu dziecka.

Pierwszy stosunek po porodzie – należałoby się przygotować

Zazwyczaj po ukończeniu połogu kobieta udaje się na kontrolną konsultację do ginekologa, który sprawdza, czy rany oraz blizny po porodzie zagoiły się prawidło. To idealna sposobność, aby zapytać, czy powrót do życia intymnego jest już możliwy oraz poprosić o określenie odpowiednich form antykoncepcji. Kobieta, jaka myśli już o własnej aktywności może ponadto sama zobaczyć, czy dotykanie okolic intymnych nie sprawia jej dyskomfortu, i chociażby zacząć ćwiczenia wspierające tzw. mięśni Kegla, więc mięśni dna macicy.

Ćwiczenia polegają na przemiennym napinaniu oraz łagodzeniu okolic pochwy oraz krocza. Ich rezultatem jest szybszy powrót do kondycji sprzed ciąży, zwiększenie poziomu doznań seksualnych obu partnerów oraz przeciwdziałanie problemowi nietrzymania moczu. Należałoby spróbować stosować do ćwiczeń tzw. kulki gejszy, jakie służą nie jedynie jako gadżet seksualny, lecz efektywne wsparcie w pracy nad mięśniami macicy oraz pochwy.

Kiedy można współżyć po porodzie naturalnym, natomiast ile po cięciu cesarskim?

Wybrane panie po porodzie naturalnym mają na tyle nadszarpnięte krocze oraz duże rany, jakie muszą się zagoić. Panie, iż czują dyskomfort tak długo, jak kobiety po cesarskim cięciu, chociażby poprzez całe 6 tygodni połogu. Nie ma żadnej reguły, aby okres rekonwalescencji pań po cesarskim cięciu był większy lub mniejszy w zestawieniu z porodem naturalnym. W obu wypadkach partner musi wykazać dużą cierpliwość. Oczywiście co do czasu, po którym kobieta jest w stanie się z nim kochać. Kobiety po naturalnym porodzie są szczególnie narażone na choroby oraz zarażenia ze względu na pęknięcia krocza. Więc także pomimo świetnego nastawienia nie powinny ignorować wskazania obejmującego 6 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *