Jedzenie łożyska po porodzie

Jedzenie łożyska po porodzie – czy jest wskazane?

Jedzenie łożyska po porodzie to sprzeczna praktyka. Czy rzeczywiście, jak uważa mnóstwo mam, przygotowane na jego bazie napoje podnoszą ilość wydzielanego mleka, natomiast tabletki ze startym łożyskiem dodają sił po porodzie? Popularność na jedzenie łożyska od paru lat zyskuje za granicą na popularności, jest jednakże mnóstwo obiekcje.

Czym jest łożysko?

Wszyscy wiemy, iż bez łożyska niemożliwa byłaby żadna ciąża. To właśnie tenże element matczynego organizmu zaspokaja najistotniejsze potrzeby rozwijającego się płodu. Dzięki łożysku płodowi kierowany jest tlen oraz elementy wzmacniające, łożysko także odbiera uboczne artykuły przemiany materii – jednym słowem utrzymuje zarodek przy życiu. Po porodzie zatem, kiedy dziecko zaczyna samo oddychać oraz przyswajać pokarm normalną drogą, łożysko staje się nieprzydatne.

Jedzenie łożyska

Jedzenie łożyska po porodzie poprzez mamę, tzw. placentofagia, to zjawisko często obecne w naturze. Zwierzęta zjadając wyrzucony organ, likwidują znaki porodu, w celu ochrony potomstwa przed drapieżcami, jakie czują zapach krwi oraz woń towarzyszącą narodzinom. W świecie dawnych ludzi Wschodu wierzono w wspaniałe wartości łożyska, więc po porodzie stosowano je przeważnie w startej formie, zwłaszcza w celu leczenia bezpłodności oraz impotencji. W XXI wieku wynalazcami jedzenia łożyska pod rozmaitymi formami – od kulinarnych dań oraz farmaceutycznych produktów, po artykuły drogeryjne – stali się celebryci, ulegając popularności na zdrowy tryb życia oraz powrót do natury.

Łożysko – co zawiera

Nie ma zbyt wielu dostępnych badań na temat łożyska. Wiadomo, iż składa się z tkanki łącznej. Zawiera ogromne ilości żelaza i hormony: testosteron, oksytocynę, progesteron oraz estrogeny. Dietetycy zwracają uwagę na obecność w łożysku niebezpiecznych dla organizmu metali ciężkich. W końcu pełni ono rolę zapory osłonowej oraz ma za zadanie zatrzymywać patogeny oraz substancje niebezpieczne dla płodu. Nie do końca wiadomo także, jak odpowiada organizm pokarmowy na taką ilość hormonów.

Zjadanie łożyska po porodzie: skąd wzięła się ta praktyka?

Niemal wszelkie ssaki zjadają łożyska po urodzinach potomstwa. Zjawisko to fachowo nazywane jest placentofagią. Poszczególni ludzie zaczęli brać przykład ze zwierząt oraz jeść własne łożyska. Kobiety, jakie decydują się na spożycie łożyska po porodzie, przyjmują je zmienione na pigułki bądź w postaci potraw, np. gulaszu lub napoju z owocami. Odbywa się to pod hasłem „powrotu do natury”, chociaż nie ma dowodów, iż w każdej kulturze praktyka ta była bądź jest znana. Popleczniczki zjadania łożyska uważają, iż jego zjedzenie umożliwia powrót do sprawności po porodzie, przynosi więcej sił oraz lepsze nastawienie. Wiadomo, iż u zwierząt spożycie łożyska działa znieczulająco, podnosi szanse na następną ciążę oraz wzmacnia relację z potomstwem.

Czy jedzenie łożyska jest dobre dla zdrowia?

Naukowce zbadali 10 najnowocześniejszych badań dotyczących jedzenia łożyska. Nie wykryli żadnych ważnych informacji, jakie zapewniłyby leczniczy wpływ łożyska na zdrowie młodych matek. Tymże samym obalili panujące pośród wielu pań przeświadczenie. Przeświadczenie, iż spożywając łożysko surowe, gotowane lub to w postaci pigułek, zapobiegnie się depresji poporodowej. A także, usprawni się energię, sprężystość skóry, uzupełni deficyty żelaza, umocni relację oraz szybciej powróci do formy sprzed ciąży. Niebezpieczny jest także brak badań pokazujących potencjalne ryzyka połączone z jedzeniem łożyska. Nie jedynie dla młodych mam, lecz także noworodków (gdy mama karmi dziecko piersią). Organ tenże, pomimo wszystko, funkcjonuje jako protektor do przyswajania oraz ochrony rozwijającego się płodu z trucizn.

Jedzenie łożyska okiem mam

Przeświadczenie o nadzwyczajnych cechach konsumpcyjnych łożyskanarodziło się już parę wieków temu. Chińska medycyna naturalna od dawnych czasów stosuje je w formie startej w celu leczenia bezpłodności oraz impotencji. Metoda ta idealnie wpisała się również w pogląd hipisek, jakie realizowały w tenże sposób hasło życia zgodnego z naturą. Zjadanie łożyska zdaniem obecnych wielbicielek owej metody nie winno budzić większego zdumienia. Mnóstwo samic ssaków po porodzie robi właśnie to samo. Znaczone są również zalety dla zdrowia emocjonalnego świeżo upieczonej mamy, co potwierdzać miałyby wykonane 2 lata temu badanie. Badanie, w trakcie którego uczestniczki w większości przyznały, iż spożycie łożyska korzystnie wpłynęło na ich nastawienie.

Jak to się robi?

Teraz łożysko jest zwykle spalane, chyba iż rodzice umówią się z lekarzem odmiennie. Wówczas po narodzeniu dziecka pielęgniarka bądź specjalista czeka, aż pępowina przestanie tętnić. Następnie kobieta rodzi łożysko oraz dopiero odcinana jest pępowina. Łożysko jest wkładane do worka oraz dawane rodzicom. Poszczególni specjaliści oraz położne praktykują dawanie kobiecie niewielkiego fragmentu łożyska. Fragment łożyska, aby umieściła je pod językiem w celu obniżenia bądź usunięcia krwawień po porodzie. W poniektórych rejonach globu przygotowuje się napój z łożyskiem. Napój, jaki daje się kobiecie bezpośrednio po porodzie, żeby zmniejszyć stratę krwi oraz podnieść poziom energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *