wodniak jajowodu

Wodniak jajowodu – przyczyny, diagnoza, objawy i leczenie

Wodniak jajowodu to choroba wynikająca z zaburzeń drożności jajowodu. Niedrożność jajowodu prowadzi do rozdęcia, jest to jedno z najczęstszych powikłań stanu zapalnego przydatków. Wśród innych przyczyn wodniaka może leżeć gruczolistość macicy jak również zapalenie miednicy mniejszej. Wodnika tworzy się tam, gdzie pojawia się między ścianami jajowodu płyn.

Wodniak jajowodu

Jajowód to inaczej trąbka maciczna mająca za zadanie odprowadzenia komórki jajowej z jajnika do macicy. Wodniak jajowodu skutecznie utrudnia zajście w ciążę kobiecie, bowiem droga ta jest ograniczona wodniakiem lub całkowicie zablokowana. Jest to schorzenie trudne do zdiagnozowania z uwagi na brak objawów chorobowych jakie wodniak mógłby wykazywać. Zdarza się, iż objawy są bolesne, jednak nie są charakterystyczne i trudno zdiagnozować wodniaka.

Przyczyną wodniaka poza zapaleniem są też zakażenia płciowe, oraz operacje na narządach rodnych, poród, wkładka domaciczna bądź wyłyżeczkowanie jamy macicy. Te sytuacje mogą prowadzić do wytworzenia się blizn w jajowodach i niedrożności. Wówczas dolna część szyjki macicy rozchyla się i jest podatna na zapalenie. Wówczas zbiera się śluz, krew i powstaje obrzęk. Płyn wysiękowy nie ma ujścia i powstaje wodniak. Wodniak może przyjąć formę wydłużoną, rozciągnięta przypominająca balon. Wewnętrzna błona jajowodu doznaje odkształceń i wywołuje wodniste upławy w dużej ilości.

Objawy schorzenia

Często wodniak jajowodu wywołuje dyskomfort w okolicy miednicy mniejszej. Dolegliwości mogą mieć rozmaity charakter. Czasem dolegliwości są bardzo doskwierające, infekcje substancji wysiękowej mogą przyczyniać się do zakażenia. Warto podkreślić, że wodniak nie stanowi zagrożenia życia i zdrowia. Jeżeli kobieta nie obserwuje żadnych zaburzeń a mimo to nie potrafi zajść w ciążę winna poddać się diagnostyce w kierunku wodniaka jajowodu.

Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo ciąży jajowodowej, która nie ma szans na przetrwanie. Typowymi objawami wodniaka jest ból brzucha oraz nudności, wymioty oraz podwyższona temperatura ciała, niemniej nie zawsze one występują. Co ważne wodniak może występować po jednej stronie jajowodu jak i po dwóch.

Diagnoza i leczenie

Rozpoznanie wodniaka jajowodu dokonuje siew drodze badania USG dopochwowego. Stwierdza się wówczas płyn surowiczy we wnętrzu narządu. Czasem konieczne jest również wykonanie RTG macicy i jajowodów. Potwierdzenie rozpoznania daje metoda laparoskopowa. Z uwagi na wydzielinę i jej zastój wodniak podlega leczeniu w postaci zabiegu chirurgicznego opróżniającego jajowód z płynu wysiękowego.

Wykonywana jest plastyka jajowodu, wziernikowanie otrzewnej i tym samym odblokowanie drożności jajowodu. Zabieg ten pozwala także na usuniecie zbliznowaceń. Rzadko, ale zdarza się iż jest potrzeba i konieczność osunięcia jajowodu, zwłaszcza gdy stan zapalny jajowodu jest przewlekły i zaawansowany. Niestety leczenie to nie jest w pełni skuteczne, bowiem wodniaki lubią się odnawiać.

Może dojść powtórnie do zamknięcia jajowodu i zabieg będzie trzeba powtórzyć. To spory problem dla kobiet pragnących zajść w ciążę. O wiele mniejszym problemem wodniak jest dla kobiet, które już rodziły i potomstwa nie planują. Jeżeli wodniak nie daje objawów bólowych to nie wymaga on leczenia, a tym bardziej usuwania chirurgicznego narażając się na powikłania z nim związane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *