kryzys laktacyjny

Kryzys laktacyjny – przyczyny, objawy, ile trwa, leczenie

Kryzys laktacyjny przytrafia się prawie każdej karmiącej kobiecie, gdy to poprzez 2–3 dni ma zbyt mało pokarmu w piersiach.

Co to jest kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny w niezwykle powszechnym tłumaczeniu jest obniżaniem się porcji mleka w piersiach. Brak posiłku powoduje u dziecka apetyt, jaki powoduje, iż dziecko jest zdenerwowane oraz smutne. Obniżenie laktacji może być wywołane rozmaitymi elementami: stresem, zmianami hormonalnymi lub zwykłym dopasowywaniem się Twojego organizmu do konieczności żywieniowych małego. Nie martw się, gdy Twoje piersi zaczną tworzyć mniej posiłku. Porcja mleka jest mechanicznie ustalana poprzez organizm, zanim dziecko normalnie przyjmuje na wadze, jest spokojne oraz zdrowe, nie powinnaś się niepokoić.

Kryzys laktacyjny – podstawy

Kryzys laktacyjny zwykle jest mechanizmem zwykłym, połączonym z tzw. skokami rozwojowymi dziecka. Organizm kobiety sam ustala wielkości wydzielanego mleka w podłożu o potrzeby dziecka. W związku z tymże wymaga czasu na to, żeby pokarm pod względem wielkości oraz jakości dopasował się do rosnącego oraz zmieniającego się organizmu niemowlaka. W pozostałych wypadkach kryzys laktacyjny może być połączony ze zmianami hormonalnymi w organizmie karmiącej mamy, wykończeniem oraz strachem.

Krótkie kłopoty z laktacją mogą być wywołane niewłaściwym pobudzaniem piersi, w efekcie czego występuje zmniejszenie ilości produkowanego posiłku. Dzieje się tak, gdy dziecko nieodpowiednio chwyta pierś bądź kiedy luki między jedzeniami są zbyt duże. Zanik posiłku może wystąpić, gdy dziecko nie jest systematycznie przykładane do piersi. Występuje wówczas zmniejszenie poziomu prolaktyny – hormonu, jaki powoduje laktację. Schorzenia laktacji mogą być także rezultatem podrażnienia brodawek poprzez dziecko. Do pogryzienia brodawek dochodzi wówczas, kiedy dziecko zbyt płytko bądź za głęboko łapie pierś.

Ile trwa kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny zazwyczaj trwa od 2 do 7 dni. Zwykle najdłuższy jest kryzys 8 miesiąca, jaki wbrew nazwie może nastąpić pomiędzy 7. a 9. miesiącem życia dziecka. Należałoby pamiętać, iż to, ile trwa kryzys laktacyjny, zależy od kobiety oraz owego, jak sobie poradzi z tymże kłopotem. Najkrótsze są kryzysy laktacyjne następujące po skończeniu poprzez dziecko 12 miesiąca życia.

Kryzys laktacyjny – symptomy

Piersi kobiety karmiącej są obrzmiałe, twarde, karmiąca ma poczucie pełności. Tymczasem kryzys laktacyjny wywołuje, iż piersi stają delikatne, obniżają ją, natomiast każda próba ściągnięcia posiłku kończy się fiaskiem. Niewątpliwie objawem, iż kobieta przechodzi kryzys laktacyjny jest dziecko, jakie niejednokrotnie zawodzi, nieodpowiednio śpi, natomiast przystawione do piersi jest wrażliwe. Gdy pojawia się kryzys laktacyjny? Niewątpliwie nie jest to zasada, lecz przeważnie kryzys laktacyjny występuje w 3 oraz 6 tygodniu, i również w 6 oraz 9 miesiącu. Kryzys laktacyjny trwa najwyżej 7 dni. Początkiem do strachu jest nie przybieranie dziecka na wadze, należałoby w takiej sytuacji udać się do lekarza, gdyż być możne będzie nieodzowność karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym.

Zlikwiduj kłopot

Co należy robić, kiedy pojawia się kryzys laktacyjny? Aby laktacja powróciła do normy, potrzebne jest pobudzanie piersi do tworzenia posiłku, i najlepiej zrobimy to poprzez liczne karmienia. W trakcie kryzysu laktacyjnego należałoby przystawiać małego do piersi chociażby co godzinę w przeciągu dnia, natomiast w nocy co 3 godziny. Ponadto możemy odciągać pokarm laktatorem. Cztery odciągania dziennie będą wystarczające, aby aktywować laktację oraz nie winno nas niepokoić, iż w trakcie ściągania pokarm zupełnie nie wypływa bądź występuje w niezwykle małej ilości.

Kryzys laktacyjny – potrzebne oparcie oraz zrozumienie

Na kryzys laktacyjny najdoskonalszym wyjściem nie jest mleko w proszku. Wprost odwrotnie – najważniejsze jest oparcie, zrozumienie oraz pomoc, bez oceniania. W wielu wypadkach starczy rozmowa z osobą, jaka jest fanem karmienia naturalnego. Czasami należy udać się do specjalisty laktacyjnego. Przydatne może być zajrzenie na forum lub zarejestrowanie się do grupy, w jakiej można zaczerpnąć ze wsparcia osób, jakie kryzys laktacyjny mają już za sobą. Podanie mleka sztucznego, kiedy pojawia się kryzys, jak wykazały badania, doprowadza niezwykle niejednokrotnie do przejścia na karmienie mieszane, lub zakończenia karmienia piersią oraz wyłącznego karmienie butelką.

Jak aktywować laktację?

Trwogi dotyczące zbyt małej ilości posiłku pojawiają się niejednokrotnie u matek, jakie przechodzą poprzez kryzys laktacyjny. Kryzys laktacyjny, pojawia się w czasie skoków rozwojowych małego. Po unormowaniu laktacji dzieciaki zwykle spożywają w danych odstępach, dosyć systematycznie. Jednakże co pewien okres przechodzą poprzez skoki rozwojowe. Wówczas niespodziewanie, z dnia na dzień stają się bez przerwy nienasycone, kapryśne oraz chcą non stop być przy piersi, chociaż dotychczas nie miały takiego zwyczaju. Mnóstwo matek zadaje sobie wówczas pytanie: jak aktywować laktację? Najdoskonalszym sposobem na aktywowanie laktacji jest przystawianie dziecka do piersi, kiedy tylko jest głodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *