Badania po porodzie

Badania po porodzie – kiedy należy je wykonać ?

Badania po porodzie, obowiązkowo muszą być zrobione, żeby sprawdzić, czy nasz organizm nie nabawił się żadnej infekcji, czy też choroby. Nim dowiesz się, kiedy, gdzie oraz w jakim celu powinnaś udać się, aby jako świeżo upieczona matka sprawdzić stan własnego zdrowia, musisz pamiętać o tymże, aby nie wpaść w sieć. To niezwykle niepozorna, malutka, różowa oraz słodko kwiląca zasadzka – twój szkrab. A dokładniej – jego zdrowie. Chociaż jest kwestią największej wagi oraz nie wolno go lekceważyć, w całym poporodowym zamieszaniu dookoła owej niewielkiej istoty i potrzebnych badań lub szczepień, jakie musi przeżyć, łatwo zapomnieć o sobie.

Nie idzie tylko o lekceważenie symptomów chorób lub zaburzeń, lecz również o typowe badania kontrolne, jakie pozwalają z czystym sumieniem zajmować się małym oraz odzyskać dobrą formę. Zainteresowanie się własnym nastawieniem nie jedynie nie stoi na przeszkodzie dbania o zdrowie oraz rozwój dziecka, lecz stanowi także jego istotną część. Ponieważ przecież zdrowa matka to najidealniejszy upominek dla każdego dziecka.

Konsultacja u ginekologa

Po porodzie naturalnym kobieta winna zgłosić się na konsultację kontrolną po ukończeniu połogu, więc po 6-8 tygodniach, natomiast po cesarskim cięciu – po 4 tygodniach. Specjalista sprawdzi krocze, wykona również badanie ginekologiczne, co pozwala mu zobaczyć, czy pochwa oraz macica goją się dobrze. Może pytać o czas porodu oraz połogu, i również o karmienie piersią, zważy oraz zbada piersi. Gdy kobieta rodziła przez cesarskie cięcie, obejrzy ranę oraz sprawdzi, czy nie ma tzw. bliznowców.

Badania po porodzie: położna rodzinna

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, każda świeżo upieczona matka ma prawo do chociaż czterech wizyt położnej rodzinnej. To osoba, jaka czuwa nad tobą w czasie połogu: nie jedynie pomaga rozwiać kwestie odnośnie karmienia lub pielęgnacji pępka malucha, lecz także określa stan zdrowia twój oraz dziecka. Jej zadaniem jest także kontrola twoich okolic intymnych, szczególnie gdy miałaś pęknięte bądź nacinane krocze. Podczas konsultacji położna podpowie ci, jak pielęgnować rany, aby goiły się błyskawicznie oraz łatwo. Badania po porodzie wykonywane poprzez położną nie dotyczą tylko blizn. Będzie chciała ona także pogadać o twoim nastawieniu: sprawdzi, czy nie cierpisz na baby blues, jaki występuje parę dni po porodzie oraz jest wywołany nagłymi zmianami hormonalnymi.

Badanie piersi

Ginekolog zazwyczaj sprawdza Twoje piersi podczas każdej konsultacji, lecz Ty powinnaś pamiętać o systematycznym samobadaniu. Należałoby robić to co parę dni, dzięki temu błyskawicznie zobaczysz pierwsze, niebezpieczne zmiany. W ramach prewencji antynowotworowej, po ukończeniu laktacji należałoby zrobić także USG piersi. Niewątpliwie nie ma przeciwwskazań, aby badanie ultrasonograficzne zrobić jeszcze podczas karmienia piersią, jednakże przed konsultacją będziesz musiała się właściwie przygotować. Piersi, przed badaniem, należy opróżnić np. ściągając pokarm laktatorem, gdyż bez owego interpretacja wyników może być utrudniona.

Nadszedł czas na cytologię

Kiedy od porodu upłynie sześć miesięcy, znów musisz wybrać się na konsultację do gabinetu ginekologicznego. Tym razem, aby – poza badaniem prewencyjnym – zrobić cytologię. Musisz się jednakże do niej przygotować. Gdy po porodzie powrócił już okres, zgłoś się do specjalisty w pierwszym tygodniu po menstruacji. Jeśli nadal nie – czas badania nie ma znaczenia. Chyba, iż jesteś w trakcie leczenia lekami przeciwzapalnymi – zapisz się na badanie chociaż trzy dni po ukończeniu terapii.

Żeby zrobić cytologię, ginekolog pobierze z pochwy (mówiąc dokładnie – z kanału oraz tarczy części pochwowej szyjki macicy) wymaz. Zrobi to niewielką szpachlą z gazikiem bądź specjalistyczną szczotką. Wzięte komórki poddane zostaną następnie ocenie pod mikroskopem oraz zakwalifikowane do jednej z pięciu grup cytologicznych.

Niebezpieczne dolegliwości po porodzie. Gdy pilnie iść do specjalisty?

Niewątpliwie, kiedy pojawiają się niebezpieczne objawy, nie należy odwlekać konsultacji specjalistycznych. Gdy krwawienie poporodowe zmieni barwę na zielonkawą, brzydko przy tymże pachnąc, nie można czekać z konsultacją u ginekologa do zakończenia czasu połogu. To samo dotyczy wszystkich wad podczas gojenia się ran krocza lub rany po cięciu cesarskim. Rana nie winna puchnąć lub wypełniać się ropą. Dodatkowo należy skonsultować przedłużające się uciążliwe bóle brzucha. Istotne jest, żeby mamy nie zatracały się w opiece nad maleństwem, zapominając o sobie. Rozwiązanie ciąży nie jest zaprzestaniem dbania o siebie. Należy przestrzegać nie jedynie konsultacji u specjalistów, lecz także dobrego żywienia się, ruchu oraz uzupełniania jadłospisu środkami witaminowymi, gdy jest to potrzebne.

Zaszczep się przeciw HPV

Jest już szczepionka, jaka zabezpiecza przed zachorowaniem na nowotwór szyjki macicy. – Na tenże typ nowotworu umiera codziennie pięć Polek – tak wynika z badań. Większość nowotworów szyjki macicy jest wywołanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Można się przed nim zabezpieczyć dzięki szczepionce. W Polsce dostępne są trzy typy szczepionek przeciwko HPV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *