Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie – ćwiczenia i leczenie

Rozstęp mięśni prostych brzucha jest schorzeniem polegającym na rozejściu się obydwu mięśni prostych brzucha na boki w obrębie kresy białej. Dochodzi do tego stanu zwykle w związku z ciążą, po porodzie, aczkolwiek defekt ten jest również rozpoznawany u mężczyzn.

Rozstęp mięśni prostych brzucha (RMPB – diastasis musculorum rectorum)

Rozstęp powoduje bolesność brzucha. Znajduje się na samym jego środku dzieląc go na dwie części. Kresa biała jest mocnym pasmem włóknistym o długości około 33 cm. Biegnie ona od wyrostka mieczykowatego aż do spojenia łonowego pionowo w dół.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Ma zaledwie 10 mm szerokości i widoczna jest niemalże tylko w ciąży oraz u osób bardzo otyłych. Kresa w ciąży ulega zwiotczeniu pod wpływem hormonów takich jak relaksyna i tym sposobem po porodzie nie zawsze kresa wraca do formy.

Rozstęp mięśni prostych brzucha – przyczyny rozstępu

Ryzyko rozstępu wynika głównie z ciąży. Najczęściej dochodzi do niego jeśli kobieta za nadto przytyje, dziecko lub dzieci w ciąży bliźniaczej są duże. Z każda kolejna ciążą kresa się osłabia, ponadto w ostatnim trymestrze mięśnie mocno pracują i mogą ulec uszkodzeniom.

Poza ciążą warto wspomnieć iż osoby otyłe są w grupie ryzyka wystąpienia rozstępu. Nadmierne rozciągniecie skóry brzucha może prowadzić do rozejścia się mięśni. Pewnym zagrożeniem są też ćwiczenia przed ciążą na mięśnie brzucha. Również znikome ale jednak zagrożenie powoduje przewlekły kaszel, który rozciąga mięśni i naraża je na pęknięcie.

Rozstęp mięśni prostych brzucha – diagnoza i konsekwencje

Zwiotczenie tkanki łącznej kresy może nie boleć. Do diagnozy zwykle potrzebny jest stosowny test fizykalny. Możesz go wykonać we własnym zakresie. Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach, stopy pozostaw na ziemi, kolejno unieś głowę jak do brzuszków. Następnie rękoma skierowanymi do dołu dotknij mięśni brzucha od mostka do pępka.

Gdy wyczujesz dziurę oznacza ona rozstęp. Często bada się tym testem ciężarne oraz kobiety w połogu zanim zauważą jakiekolwiek dolegliwości i anomalie. Konsekwencją jest brak zdolności do utrzymywania narządów w należytym miejscu w jamie brzusznej oraz powoduje nacisk na kręgosłup prowadząc do skrzywienia (lordozy). W skrajnych przypadkach może dochodzić do przepukliny znacznych rozmiarów i przemieszczania się do niej narządów jamy brzusznej.

Często jedyną formą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Czasem wystarcza fizjoterapia i wzmocnienie mięśni, ich odbudowa. Bezwzględnie osoby z rozstępem nie mogą uprawiać sportów ani podnosić ciężarów, powinny się oszczędzać. Co istotne jest nawet planowanie ruchów takich jak wstanie z łóżka.

Ćwiczenia na rozstęp mięśni prostych brzucha

Nigdy samodzielnie nie zabieraj się za ćwiczenia mając rozstęp mięśni brzucha. Ćwiczenia powinny być dostosowane do stanu zdrowia i zaplanowane przez specjalistę fizjoterapii. Oczywiście możesz i nawet musisz wykonywać je w domu systematycznie.

Po porodzie fizjologicznym lub cięciu cesarskim odpowiednie ćwiczenia są zalecane od 3 doby 5 razy dziennie po 10 powtórzeń w serii. Kolejno kiedy mięśnie się zregenerują i rozstęp zmaleje do 1-2cm można wprowadzić ćwiczenia wzmacniające brzuch.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *