Obrzęki po porodzie

Obrzęki po porodzie – Efektywne środki na obrzęki nóg

Obrzęki po porodzie niestety nie są rzadką przypadłością, jeżeli chodzi o Panie, które właśnie przebyły poród. Obrzęki w okresie ciąży oraz po porodzie występują w efekcie przemian występujących w organizmie Występujące zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety wywołują zmniejszenie rozciągnięcia ścian naczyń krwionośnych i mięśni gładkich organów wewnętrznych. Co może stworzyć warunki do występowania zaparć, żylaków odbytu, żylaków kończyn dolnych, obrzęków.

Powszechną podstawą obrzęków jest również nacisk macicy na żyły biodrowe, jakie zatrzymują krew w naczyniach nóg oraz uniemożliwiają jej powrót do serca. Część wody, jaka wchodzi w jej skład, przechodzi wtedy z naczyń do tkanek miękkich, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe. Zazwyczaj jest to całkowicie normalne, więc także małe obrzęki kostek nóg nie są czynnikiem do strachu. Jednakże, kiedy obrzęk obejmuje następne części ciała, towarzyszy Ci rano, podnosi się i pojawiają się pozostałe symptomy, szczególnie nadciśnienie, należy obowiązkowo skonsultować się ze specjalistą prowadzącym.

W ciąży ogólnie jest większa objętość krwi, duża macica uciska nie jedynie pęcherz moczowy, lecz również naczynia krwionośne (stąd zespół ścisku żyły głównej), zdarzają się także zakłócenia gospodarki białkowej. Jeśli jednakże jesteś już po ciąży, ciężko zaakceptować natężenie kłopotu. Jednak sama akcja porodowa (przy porodzie naturalnym) „spycha” roztwory do kończyn, co służy ich nabrzmieniu. Gdy dostawałaś kroplówki, to podawane w nich płyny mają skłonność do zatrzymywania się w organizmie. Najdoskonalszym środkiem na takie kłopoty jest czas. Jednocześnie znamy dużo form, jakie pobudzają mechanizm ustępowania obrzęków, i również pomagają zmniejszać przypadłości. Obrzęki zwykle nie bolą, lecz wywołują dyskomfort.

Obrzęki po porodzie dotykają mnóstwo pań

Po porodzie obrzeki pojawiają się niezwykle niejednokrotnie. Mogą ci towarzyszyć poprzez pewien czas. Po blisko tygodniu (do dwóch) powinny zniknąć instynktownie. Profesjonaliści uważają, iż w większości wypadków obrzęki nie są groźne oraz stanowią mały kłopot. Za obrzęki poporodowe, jakie pojawiają się nie jedynie na stopach oraz kostkach, lecz również na twarzy, brzuchu oraz rękach, odpowiadają zmiany hormonalne i zwiększająca się objętość płynów ustrojowych oraz krwi, jakie gwarantują dziecku dostarczanie potrzebnych elementów wzmacniających oraz tlenu. Twoje ciało wymaga czasu, aby powrócić do formy oraz stanu sprzed ciąży. Obrzęki mogą także pojawić się miejscu nacięcia po cesarskim cięciu oraz uszkodzenia krocza. Mogą wywoływać wrażliwość oraz ból, jaki może być zarzewiem bólu.

Obrzęki kończyn po porodzie mogą być z rozmaitych powodów. Mogą być połączone z fizjologicznymi zmianami w układzie krążenia oraz wówczas same znikną w przeciągu 2 tygodni. Mogą być wywołane chorobą nerek, niewydolnością serca, niewydolnością zastawek żylnych kończyn dolnych, niezwykle niskim stężeniem białka w surowicy krwi, zmianami zakrzepowymi w naczyniach oraz dlatego najlepiej jest skonsultować się osobiście ze specjalistą prowadzącym.

Efektywne środki na obrzęki nóg

Chociaż spuchnięte nogi po ciąży są częstym zjawiskiem oraz kłopotem, nie znaczy to, iż musisz się z tymże pogodzić. Jest mnóstwo efektywnych sposobów na złagodzenie, i nieraz chociażby usunięcie przykrych przypadłości. Co przyniesie ulgę Twoim stopom?

Wypoczynek

Staraj się nie przemęczać oraz wypoczywaj, gdy jedynie będziesz miała taką możliwość. Istotne, żeby podczas wypoczynku Twoje stopy znajdowały się wyżej aniżeli serce, co uprości odpłynięcie krwi – możesz podłożyć poduszkę, zagłówek itp. Odpoczywając oraz śpiąc bądź jak najczęściej na lewym boku, dzięki czemu nie będziesz uciskać żyły głównej.

Zimna kąpiel

Ulgę przyniesie Ci opłukanie nóg chłodną wodą bądź zagłębienie ich na parę minut w zimnej kąpieli. Możesz dodać sól lub płatki kwiatów – postaraj się zrelaksować. Alternatywą dla owej techniki jest przykrycie nóg ręcznikiem zamoczonym w chłodnej wodzie.

Specjalistyczne rajstopy

Specjalistyczne rajstopy dla pań w ciąży mają oddziaływanie uszczelniające oraz nie doprowadzają do składania się płynów dookoła kostek – należałoby je sprawdzić.

Ćwiczenia

Aktywność ruchowa to jeden spośród najlepszych sposobów przeciwdziałania obrzękom. Ruch poprawia krążenie krwi oraz poprawia formę żył. Dobierz właściwą dla siebie postać aktywnego spędzania czasu oraz pamiętaj o systematyczności. Czy wiesz, iż chociażby najłatwiejsze ćwiczenia, takie jak kręcenie stopami lub zginanie oraz prostowanie nóg, przyczynią się do poprawy Twojego nastawienia?

Obrzęki po ciąży a higiena

Powinnyśmy unikać wystawiania się na wysokie temperatury, jakie ponadto służą rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Dotyczy to także ciepłych kąpieli. Specjaliści polecają w ciąży właściwie rezygnację z wygrzewania się w wannie (temperatura wody winna mieć ok. 37-38stC) i z długotrwałego przebywania na słońcu. Możemy za to wypróbować za zgodą specjalisty przeróżnego typu maści schładzających z mentolem oraz o właściwościach antyżylakowych, np. z ekstraktem z kasztanowca bądź liści winogron. Niezbędne są także 10-15 minutowe kąpiele stóp w zimnej wodzie, do jakiej możemy dodać parę kropli antybakteryjnego wyciągu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *