Wypadanie pochwy – pomoc fizjoterapii w obniżeniu ścian pochwy

Wypadanie pochwy to częsty problem, z którym przychodzi walczyć tysiącom kobiet. Fizjoterapia w tym wypadku pozwala na zachowawcze leczenie tego schorzenia i wzmaga skuteczność operacyjnego leczenia. Obniżenie ścian pochwy i narządów rodnych to schorzenie kobiet w każdym wieku, zwykle objawia się tuż po ciąży lub w okresie menopauzy. Odpowiada za ten stan rzeczy spadek poziomu hormonów.

Przyczyny wypadania pochwy

Wypadanie pochwy może mieć wiele przyczyn. Często związane jest z porodem, ale równie często czynnikiem wywołującym jest zaburzenie poziomu hormonów. Poza tym wśród przyczyn wymienić należy niewydolność mięśni macicy, otyłość, chroniczne zaparcia i hemoroidy oraz zaburzenia neurologiczne, przewlekły kaszel i nieżyt dróg oddechowych. Wskazuje się również na wadliwe nawyki higieniczne, czy brak aktywności fizycznej. Narządy zlokalizowane w miednicy są utrzymywane na swoim miejscu dzięki mięśniom dna macicy oraz więzadła i powięzi. Wadliwość i spadek wydolności tych struktur powoduje opadanie narządów i wypadanie ścian pochwy. Wypadanie pochwy może być stanem przejściowym, ale także trwałym.

Uszkodzenie struktur dna miednicy

Wymienia się trzy poziomu uszkodzenia mięśni dna miednicy według DeLancey’a. Pierwszym poziomem jest opadanie macicy, drugim opadanie pęcherza moczowego, zaś trzecim opadanie cewki moczowej. Objawami tychże są bóle i ucisk oraz dyskomfort w pochwie. Pacjentki określają swoje dolegliwości jak uczucie ciała obcego w pochwie i ciężkość miednicy. Towarzyszą tym dolegliwościom zaburzenia w oddawaniu moczu i wypróżniania się jak i tarcie lub powietrze w pochwie.

Fizjoterapia jako forma leczenia

Fizjoterapia daje możliwość leczenia zachowawczego wypadania pochwy, zarówno w zamian za zabieg chirurgiczny jak i wspomagająco po zabiegi operacyjnym. Aby podjąć terapię pacjenta winna przejść badanie uroginekologiczne, w tym badanie USG określające uszkodzenia wynikłe z wypadania pochwy. Rehabilitacja ma ograniczone pole manewru aczkolwiek jest skutecznym środkiem uśmierzającym ból. Zawsze warto przed zabiegiem operacyjnym spróbować fizjoterapii, która może uchronić pacjentkę przed skalpelem.

Zasady terapii

Fizjoterapia wypadania pochwy odbywa się przez odbyt lub pochwę. Terapeuta winien rozpoznać stan tkanek wewnątrz miednicy, dzięki czemu może także ocenić kondycję mięśni, nerwów i powięzi. Współpraca z terapeuta pozwala na znalezienie osłabionych obszarów bądź tych, które są nad wyraz napięte i pobudzić je do prawidłowego funkcjonowania. Manualne techniki terapii przynoszą zadowalające skutki tylko pod warunkiem dobrej współpracy terapeuty z pacjentką. Prócz fizjoterapii pod okiem specjalisty warto ustalić trening mięśni dna miednicy i wykonywać ćwiczenia samodzielnie. Towarzysząco w terapii stosuje się biofeedback oraz elektroterapię. Dzięki tym zabiegom pacjentka kontroluje aktywność dna miednicy poprzez ekran komputera i uczy mięśnie odpowiedniej reakcji. W przypadku elektrostymulatorów dopochwowych wspomaga się osłabione struktury mięśni wymuszając ich skurcze poprzez impuls elektryczny.

Leczenie nie tylko obszaru miednicy

Zwykle wypadanie pochwy to nie tylko problem mięśni dna miednicy. Stad zaleca się fizjoterapie całego ciała w celu zapewnienia organizmowi równowagi. Jeżeli pacjentka ma problemy z oddychaniem, kaszlem warto skupić się i na tym obszarze, by wyeliminować czynnik ryzyka. Wystarczy nauka techniki kaszlu by zredukować ciśnienie w jamie brzusznej, które wpływa na obniżanie się narządów. Poprawa postawy ciała, zrzucenie nadwyżki kilogramów, jak również zmiana nawyków higieny, stabilizacja wypróżnień, to wszystko pozytywnie wpływa na leczenie wypadania pochwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *