włosy po porodzie

Włosy po porodzie – dlaczego wylatują? Pielęgnacja włosów po porodzie

Włosy po porodzie są bardzo słabe, dlatego też wymagają specjalnej pielęgnacji. Kłopot tenże ma każda młoda matka – odpowiedzialne są hormony, natomiast dokładnie zmiana ich natężenia. Podczas ciąży wysoki poziom estrogenów stymuluje do pracy mieszki włosowe oraz zapobiega wypadaniom włosów, więc jest ich więcej. Blisko trzeciego miesiąca po porodzie poziom estrogenów maleje, i zatem włosy zaczynają szybko wychodzić.

Tracisz owe, jakie nie wypadły podczas ciąży, oraz owe, jakie powinny wypaść dopiero teraz, zgodnie z naturalnym cyklem wzrostu włosa. To właśnie dlatego masz poczucie, iż ubywa ich więcej, aniżeli kiedykolwiek wcześniej. Doskonała informacja: wszystko powróci do normy mniej więcej sześć do dziewięciu miesięcy po porodzie, ponieważ właśnie wówczas cichnie burza hormonalna. Trochę później, gdy karmisz piersią, ponieważ wówczas w organizmie jest dosyć wysokie natężenie prolaktyny – hormonu, jakiego nadmiar również wywołuje wypadanie włosów.

Co się dzieje z włosami w ciąży oraz po porodzie?

W ciąży, wysoki poziom estrogenów wywołuje, iż mieszki włosowe nie przechodzą w drugą fazę, poprzez co włosy przestają wychodzić. U wielu kobiet w tymże czasie włosy bardzo gęstnieją.

Niestety wszystko zmienia się blisko 2 – 3 miesięcy po porodzie. Spada wtedy poziom estrogenów, odpowiedzialnych za uśpienie fazy drugiej natomiast cykl rozwojowy włosa rusza znów. Włosy rozpoczynają wychodzić tak szybko, że naprawdę można się przestraszyć. Dzieje się tak dlatego, że wychodzą one poniekąd w dwojakiej ilości – owe, jakim upiekło się podczas ciąży, i owe, jakie w zwykłych sytuacjach też wypadłyby właśnie teraz. Nie denerwuj się jednakże. Po sześciu do ośmiu miesiącach po porodzie burza hormonalna opada oraz kłopot stopniowo zacznie sam zanikać.

Karmienie piersią

Choć karmienie piersią to dla mamy miły obowiązek, wiąże się niestety ze zwiększonym wypadaniem włosów. Czemu? Przede wszystkim ze względu na wykorzystywanie diety eliminacyjnej ze względu np. na przypuszczenie nadwrażliwości u dziecka. Taka dieta może doprowadzać do deficytu witamin oraz elementów mineralnych potrzebnych dla włosów, i w pewnych wypadkach chociażby do niedokrwistości. Choć samo karmienie piersią nie zwiększa kłopotu zbytniego wypadania włosów, to może to robić stres, jaki towarzyszy występującym kłopotom z laktacją.

Jak wzmocnić włosy?

Niestety poprzez tenże temat musi przejść każda młoda matka. Kłopot znika zwykle w ciągu od 6 do 9 miesięcy po porodzie. Jest to wywołane uregulowaniem się hormonów. Przyczyną wypadania włosów poprzez czas większy aniżeli 9 miesięcy jest karmienie piersią. Wynika to z faktu ogromnego natężenia prolaktyny. Należy nadmienić, że stres jest elementem zwiększającym produkcję owego hormonu. Żeby polepszyć wygląd oraz formę włosów należy je wesprzeć. Doskonała będzie dieta bogata w makro oraz mikroelementy. Należy także jeść witaminy z grupy B. Niezwykle istotne jest jedzenie ryb, jaj oraz owoców morza. Artykuły owe zawierają cynk, miedź oraz żelazo, jakie są potrzebne dla naszych włosów. Należałoby spożywać takie artykuły, jak makaron, kasze oraz ryż. Należy także zastosować szampon oraz odżywkę wzmacniającą włosy.

Jak wzmocnić włosy po ciąży? Deficyt witamin oraz minerałów

Hormony nie są jednakże jedyną podstawą osłabienia włosów po narodzeniu dziecka. Wiadomo, iż zarówno ciąża, jak również laktacja jest dla organizmu kobiety ogromnym obciążeniem. Natura tak to wymyśliła, iż wszelkie potrzebne elementy wzmacniające wpierw przekazywane są dziecku (do macicy bądź po urodzinach – do pokarmu produkowanego w piersiach), i dopiero następnie do komórek mamy. Dlatego to jej organizm cierpi nieraz na przeróżnego typu deficyty mikro- i makroelementów. Niedobory niektórych spośród nich mogą w niewłaściwy sposób oddziaływać na kondycje włosów. Tak się dzieje zwłaszcza w czasie laktacji, kiedy młoda matka ze względu na alergie lub pozostałe dolegliwości zdrowotne niemowlęcia musi zrezygnować ze spożywania poszczególnych artykułów, niejednokrotnie rezygnuje też z przyjmowania suplementów, które systematycznie brała w okresie dziewięciu miesięcy, co jest błędem.

Suplementacja

Nie można zapominać o wsparciu suplementacją. Włosy przecież można także ratować, łykając doustne środki. Krótko mówiąc postaw na odżywienie cebulek włosa od wewnątrz. Suplementy diety mają też ową korzyść, że oddziałują na kondycję skóry oraz paznokci, które również mogą nie być w formie po ciąży. Niestety jeśli karmisz piersią, środków oraz suplementów diety nie możesz stosować dowolnie. Należy też być ostrożnym, jeśli stosujesz inne, nie przeznaczone włosom suplementy. Gdyż witaminy również można przedawkować, co za dużo, może okazać się niezdrowo.

Specjalna pomoc

Gdy nie przyjmujesz innych, dedykowanych dla młodych matek suplementów diety, przetestuj profesjonalny środek stymulujący i odżywiający włosy – dobór środków w aptekach jest duży. W szczególnych wypadkach, kiedy wypadanie włosów nie zaprzestaje bądź wprost zwiększa się, możesz skorzystać z zabiegu mezoterapii, więc ostrzykiwania skóry głowy substancją stymulującą odnowę cebulek włosowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *