Nadmierne wypadanie włosów – jak mu zaradzić?

 

Gęste, zdrowe, zadbane włosy są wizytówką każdej kobiety. Nie tylko potrafią dodać twarzy uroku i blasku, ale i wpłynąć na Twoją pewność siebie i dobre samopoczucie. Dlatego właśnie moment, w którym zauważysz, że Twoje włosy są coraz rzadsze, może być szczególnie przykry i powodować ogromny dyskomfort. 

Kiedy wypadanie włosów powinno zaniepokoić?

Na wstępie należy zaznaczyć, że wypadanie włosów jest procesem zupełnie naturalnym, zachodzącym w organizmie każdego człowieka. Długość życia włosa wynosi średnio 3-4 lata. Po tym okresie obumiera i wypada, a na jego miejscu pojawia się nowy. Kiedy zatem możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów?

Każdy z nas traci od 50 do 100 włosów dziennie. Większa ilość może wskazywać na problemy zdrowotne i wymaga konsultacji ze specjalistą. Nie oznacza to oczywiście, że powinnaś zacząć je liczyć. Jeśli jednak zaczynasz zauważać, że pod prysznicem, na szczotce czy poduszce pojawia się coraz więcej włosów lub na głowie widoczne są miejscowe prześwity, a włosy wychodzą garściami – jest to znak, że w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego i powinnaś niezwłocznie poszukać porady lekarskiej.

Przyczyny wypadania włosów

Do najczęstszych przyczyn nadmiernej utraty włosów zalicza się:

  • spadek poziomu estrogenów np. po ciąży, w trakcie lub po menopauzie, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych;
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy;
  • choroby skóry głowy (grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież);
  • nieodpowiednia dieta, skutkująca niedoborem żelaza, cynku, białka czy witamin z grupy B;
  • palenie papierosów;
  • stosowanie niektórych leków;
  • nieprawidłowa pielęgnacja włosów (częste używanie prostownicy i lokówki, suszenie przy użyciu bardzo wysokiej temperatury);
  • agresywna stylizacja włosów (farbowanie, tapirowanie, mocne związywanie gumką);
  • przewlekły stres i choroby psychiczne.

Jak widać, wypadanie włosów może być spowodowane bardzo wieloma czynnikami. Samodzielne zidentyfikowanie konkretnej przyczyny problemu może okazać się niezwykle trudne. Z tego względu kluczowym jest skonsultowanie się ze specjalistą, który przeprowadzi dokładny wywiad, zaleci ewentualne dodatkowe badania i wybierze odpowiednią metodę leczenia.

Jak leczyć wypadanie włosów?

Jeśli utrata włosów nastąpiła na skutek choroby – należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń lekarza i w pierwszej kolejności skupić się na leczeniu pierwotnej przyczyny. W przypadku czynników związanych z dietą czy pielęgnacją włosów, musisz wprowadzić kilka zmian w swoich codziennych nawykach.

Na początku powinnaś dać swoim włosom trochę odpoczynku. Przynajmniej na jakiś czas zrezygnuj z farbowania, prostowania czy suszenia włosów, jeśli nie jest to konieczne. Następnie zwróć uwagę na swoje nawyki żywieniowe. Dieta przyjazna włosom to dieta zbilansowana, bogata w kwasy omega-3, witaminy z grupy B, witaminę D3 czy żelazo. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje posiłki zawierają wystarczającą ilość tych składników, możesz skorzystać z suplementów dostępnych w każdej aptece.

Warto zadbać również o stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. W walce z nadmierną utratą włosów z pomocą przyjdzie Ci szampon przeciw wypadaniu włosów, który w połączeniu z odżywką wzmocni cebulki włosów i zahamuje proces wypadania.

Pamiętaj, że leczenie nadmiernego wypadania włosów jest procesem długotrwałym, dlatego nie zniechęcaj się, gdy przez kilka pierwszych tygodni nie zauważysz znacznej poprawy. Jeśli zastosujesz się do porad specjalisty, postawisz na zdrowy tryb życia i będziesz pamiętać o regularnej pielęgnacji włosów specjalistycznymi kosmetykami – po jakimś czasie Twoje włosy odzyskają objętość i dawny blask.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *