Dieta w czasie karmienia piersią

Dieta w czasie karmienia piersią – co jest w czasie karmienia piersią?

Dieta w czasie karmienia piersią – nie jedna kobieta, nie raz zastanawiała się jak bardzo zmieni się jej życie już w trakcie ciąży, a co dopiero jak będzie ono wyglądało już po urodzeniu dziecka. Nie ma się nad czym zastanawiać, bo Twoje życie zmieni się bardzo, i to bardzo, nawet o więcej niż 180 stopni.

Co ciekawe zmiany będą dotyczyć w zasadzie każdej płaszczyzny Twojego życia, zaczynając od tego, że pewnie na jakiś czas będziesz musiała zrezygnować z pracy, no przynajmniej w tych pierwszych miesiącach po porodzie, a dodatkowo musisz nauczyć się gospodarować czasem tak aby jakoś to wszystko ogarnąć, zakupy z maluchem to już nie to samo co samotne wyjście do sklepu, w czasie którego w zasadzie jeśli nie ma takiej potrzeby to nigdzie nie musisz się śpieszyć. Jednak tutaj Twój rozkład dnia ulega zmianie, zmienia się też Twoje życie z partnerem, teraz czas, który mogłaś poświęcić jemu musisz dzielić ze swoją pociechą.

A jak wiadomo to noworodek potrzebuje więcej uwagi, niż dorosły mężczyzna. Dzisiaj jednak przejdźmy do kwestii diety i tego co powinnaś bądź też tego czego nie powinnaś spożywać jeśli podejmiesz decyzję o karmieniu swojego dziecka piersią.

Dieta w czasie karmienia piersią

Jest to trudna decyzja, która nie jedną z przyszłych mam stresuje i powodu nie rzadko nawet depresję. Czy będę mogła karmić, czy będę mieć wystarczającą ilość pokarmu, który pozwoli na to abym mogła wykarmić swoje dziecko. Czy moje dziecko będzie chciało jeść z piersi, czy może od razu będzie chciało pić mleko modyfikowane. Takich pytań kobiety będące w ciąży zadają sobie całe mnóstwo. Najważniejsze jest jednak to, aby podjąć taką decyzję, która będzie najlepszym wyborem zarówno dla przyszłej mamy jak i jej przyszłego dziecka. Jeśli już uda nam się zdecydować na to, aby swoją pociechę karmić piersią należy wziąć pod uwagę to, iż musimy od tego momentu zwracać sporą uwagę na o co jemy, bowiem chcemy jak najlepiej dla Naszego dziecka.

Dieta matki karmiącej

Historii o dietach matek karmiących znaleźć można wszędzie tyle, że aż włos jeży się na głowie. Czasem niektóre przypadki przyprawiają o prawdziwy zawrót głowy. Chociaż by propozycja spożywania tylko i wyłącznie mięsa drobiowego i nie urozmaicanie diety w żaden inny sposób. Tak więc aby nie powielać tych dziwnych schematów, opowiemy Wam dzisiaj jak się odżywać w sposób odpowiedni, zdrowy i zbilansowany, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla matki karmiącej. Oczywiście pamiętajcie, że każda kobieta jest inna, tak samo jak każdy noworodek, dlatego zawsze dobrze jest omówić Waszą dietę z lekarzem prowadzącym, który zna cały przebieg ciąży, do tego jest poinformowany o ewentualnych schorzeniach, czy też komplikacjach. Ale istnieje kilka zasad co do których powinna stosować się matka, która swoje dziecko karmi piersią.

Najważniejszym aspektem jest tutaj to aby świeżo upieczona mama nie wpadła na pomysł odchudzania się w momencie kiedy to będzie karmić piersią. Wiele z Nas chciało by od razu wrócić do wagi z przed ciąży, jednak jeśli karmisz piersią taki wybór jest najgorszym z możliwych, może prowadzić do braków najważniejszych witamin i minerałów które potrzebne są podczas karmienia dziecka. Dlatego najważniejsze jest to aby dieta matki karmiącej, a w zasadzie sposób i tryb odżywiania kobiety karmiącej był zdrowy zarówno dla niej jak i jej dziecka. Najważniejsze jest to aby spożywać zbilansowane posiłki, w których dostarczymy organizmowi wszystkiego tego co potrzebne do prawidłowego rozwoju.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY ODŻYWANIA SIĘ MATKI KARMIĄCEJ PIERSIĄ:

 • Dieta kobiety karmiącej powinna składać się codziennie z posiłków w ilości około 4 bądź 5, należy pamiętać aby nie stosować zasady jedzenia jednego lub dwóch posiłków.
 • Oczywiście w diecie matki karmiącej nie może zabraknąć dużej ilości warzyw oraz owoców, jednak pamiętaj aby w przypadku jedzenia owoców zachować umiar gdyż większa część z nich to jednak cukry proste, które najzwyczajniej w świecie z czasem zmieniają się w tłuszcz. Dlatego wyznawaj tutaj zasadę większej ilości warzyw.
 • W czasie karmienia Twoje zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się, jednak należy pamiętać o zdrowym rozsądku, nie potrzebujesz podwójnej dawki wcześniej spożywanych kalorii, swoją rację dzienną wystarczy zwiększyć o 400 maksymalnie 500 kalorii, aby wyrównać braki powodowane karmieniem.
 • Matka karmiąca powinna w swojej diecie uwzględnić nabiał, oczywiście jeśli nie ma żadnych przeciw wskazań co do tego, spożywaj więc świeże jaja, chude twarogi, mleko. Twój organizm potrzebuje białka dlatego warto urozmaicić swoją dietę o ryby, które powinnaś teraz jeść częściej niż raz w tygodniu.

Co jeść przy karmieniu piersią?

 • Nie rezygnuj też z czerwonego mięsa, które jest świetnym źródłem żelaza dlatego wybieraj to najzdrowsze chociaż by wołowinę, która jest zdecydowanie lepsza od wieprzowiny w diecie.
 • Bardzo ważnym aspektem jest prawidłowe nawodnienie organizmu, nie możesz więc zapomnieć o wypijaniu ponad dwóch litrów płynów dziennie, najlepsze będzie woda niegazowana, która posiada dużą zawartość minerałów, do tego możesz pić zieloną herbatę a także soki owocowe i warzywne a także koktajle. Pamiętaj jednak aby przy wyborze soków owocowych wybierać tylko te w 100% pochodzące z owoców, a nie te wysoko przetworzone z dodatkiem cukru lub syropu glukozow – fruktozowego.
 • Zrezygnuj z napoi gazowanych, które nie dostarczają naszym organizmom nic dobrego, dodatkowe wypełnione są cukrem po brzegi.
 • Wybieraj produkty nie przetworzone, takie które są zdrowe i pełnowartościowe, jedz produkty zbożowe, w tym pełnoziarniste makarony, pieczywo, uzupełnij swoją dietę o bardzo zdrową kaszę, którą można przygotować na kilkanaście sposobów.
 • Staraj się unikać produktów przetworzonych, słodyczy, fast – foodów , bułek słodkich, jeśli już potrzebujesz zjeść coś słodkiego najlepiej zdecydować się na własne wypieki, które samemu można dostosować do swojej diety.
 • Unikaj produktów które mają wysokie prawdopodobieństwo uczulenia.
 • Zrezygnuj z alkoholu, to jedyna zasada do której należy stosować się w 100% i nie pozwalać sobie nawet na minimalne odstępstwa od tej normy

Pamiętaj, że złotą zasadą diety w czasie okresu karmienia piersią jest zachowanie zdrowego rozsądku w każdej sytuacji. To będzie najlepsza dieta zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *