Otłuszczenie serca

Otłuszczenie serca – jakie symptomy się pojawiają?

Otłuszczenie serca pojawia się wówczas, gdy dochodzi do nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej w mięśniu sercowym. Taka sytuacja występuje u ludzi dotkniętych nadwagą, a także chorych na otyłość. Jest to niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do zaostrzenia niewydolności serca. Jakie symptomy świadczą o wskazanym problemie?

Otłuszczenie serca to nieprawidłowość, która występuje przede wszystkim u osób cierpiących na nadwagę, a także dotkniętych otyłością. Problem uaktywnia się u osób, u których tłuszcz gromadzony jest w partiach brzucha. Dlatego też schorzenie określane jest mianem otyłości brzusznej lub inaczej centralnej, trzewnej lub typu jabłko. W tym przypadku zwiększająca się tkanka tłuszczowa skutkuje osłabieniem bądź też utrudnieniem właściwego działania narządów wewnętrznych, a więc także i serca.

Co więcej, tkanka tłuszczowa doprowadza do produkcji niebezpiecznych związków, które mogą spowodować konsekwencję w postaci wielu powikłań otyłości, wśród których wymienia się cukrzycę typu 2, stłuszczenie, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie w zakresie funkcjonowania lipidów, uszkodzenie nerek, miażdżyca, choroby serca oraz miażdżyca.

Jakie jest działanie tkanki tłuszczowej na serce?

W prawidłowo ukształtowanym oraz pracującym sercu tłuszcz stanowi tylko od 1,5 do 2 procent całej masy wskazanego narządu. Zwiększająca się tkanka tłuszczowa w obszarze między mięśniem sercowym, a także otaczającą błoną surowiczą. Do takiej sytuacji dochodzi przede wszystkim po prawej stornie komory oraz prawego przedsionka. Otłuszczenie serca może pojawić się w dwóch formach określanych jako prosta, a także zwyrodnieniowa. Podkreślić należy fakt, że groźniejszym rodzajem jest drugi ze wskazanych. W tej sytuacji komórki tłuszczowe wchodzą między komórki mięśnia sercowego. Doprowadza to do ich zaniku. Określone działanie przyczynia się do naruszenia budowy serca, a także jego działania.

Korzystną informacją jest to, że samo otłuszczenie serca nie skutkuje powstaniem niewydolności krążenia, a więc nieprawidłowego transportu krwi przez organy wewnętrzne. Jednakże, gdy pojawi się już niewydolność krążenia, to określone schorzenie może przyczynić się do dużego zaostrzenia przebiegu wskazanego problemu. Serce pokryte tłuszczem nie będzie mogło skutecznie poradzić sobie z procesem pompowania krwi.

Otłuszczenie serca – symptomy świadczące o obecności problemu

Gdy dojdzie do otłuszczenia serca, organizm wysyła znaczące objawy. W takiej sytuacji najczęściej pojawiają się następujące sygnały:

  • dochodzi do dużego zmęczenia nawet przy niewielkiej aktywności fizycznej,
  • odczuwa się dolegliwości bólowe za mostkiem, bądź w obszarze serca,
  • tętno osoby z określonym schorzeniem jest znacznie wolniejsze – właściwe tętno u dorosłego człowieka to poziom około 70 uderzeń na minutę,
  • może wystąpić także utrata przytomności w towarzystwie nagłej bladości skóry, a także odczucia zziębnięcia.

Działaniem, które potwierdzi obecność otłuszczenia serca, jest wykonanie echa serca bądź też tomografii komputerowej.

Otłuszczenie leczenia – jak sobie radzić z określonym problemem?

Problem otłuszczonego serca pojawia się najczęściej u kobiet po 40 roku życia oraz mężczyzn, którzy przekroczyli piećdziesiatkę. Podkreślić należy jednak fakt, że na określone schorzenie pracuje się przez długi okres. Już od najmłodszych lat trzeba zwrócić uwagę na sposób odżywiania, gdyż komórki tłuszczowe powstają w organizmie człowieka już od wczesnego dzieciństwa i obecne są w nim do końca. Duża ilość komórek tłuszczowych u dziecka zwiększa niebezpieczeństwo, że w dorosłym życiu będzie ono otyłym młodzieńcem.

Jednakże w sytuacji, gdy już dojdzie otyłości oraz otłuszczenia organów wewnętrznych należy podjąć stosowne korki. Natychmiast trzeba zadbać o zdrową oraz zbilansowaną dietę. Koniecznie trzeba usunąć z jadłospisu tłuszcze zwierzęce oraz zastąpić ten rodzaj składników tłuszczami roślinnymi. Istotnym aspektem jest także ograniczenie spożywania słodyczy oraz produktów żywnościowych mających w swojej zawartości cukier glukozowo-fruktozowy. Trzeba na to szczególnie uważać, gdyż ten rodzaj składnika dodawany jest do bardzo wielu artykułów spożywczych. Podstawą jadłospisu powinny być przede wszystkim warzywa, owoce, pełnoziarniste wyroby, nierafinowane oleje roślinne, orzechy. Konieczną kwestią jest także dbałość o regularność spożywanych posiłków. Bardzo ważną sprawą jest nawadnianie organizmu przez regularne picie około 2 litrów niegazowanej wody niegazowanej dziennie. Nie należy również zapominać o aktywności fizycznej, która jest skutecznym narzędziem w walce z otyłością i tym samym również otłuszczeniem organów wewnętrznych.

Zmian trybu życia jest konieczna i należy podjąć stosowne kroki jak najszybciej, gdyż jest to długi proces oraz wymaga samozaparcia, systematyczności i przede wszystkim wytrwałości. W niektórych przypadkach oprócz wprowadzanie zasad zdrowego stylu życia konieczne może być przyjmowanie środków farmaceutycznych wspomagających walkę z otyłością, a tym samym także otłuszczeniem organów wewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *