Suchość pochwy po porodzie

Suchość pochwy po porodzie – zapobieganie, nawilżanie, leczenie

Suchość pochwy po porodzie to dość popularny kłopot. W czasie połogu wielu młodym matkom dokucza kłopot nieodpowiedniego zwilżenia okolic intymnych. Przypadłość ta przeważnie przechodzi instynktownie. Pomóc mogą środki do używania doraźnego, powodujące tymczasową ulgę.

Suchość pochwy w ciąży oraz w trakcie karmienia – podstawy

Ciężarne kobiety częściej zmagają się z suchością pochwy, chociaż często bywa, iż nie zgłaszają owego specjaliście. Kłopoty z odpowiednim nawilżeniem miejsc intymnych wywołane są zwykle wahaniami hormonalnymi. Suchość pochwy w ciąży przeważnie jest w pierwszym trymestrze, kiedy zawirowania hormonalne są najintensywniejsze, w następnych trymestrach kłopot może jednakże nie zniknąć. Analogiczna sprawa ma miejsce u pań karmiących piersią. Kiedy kobieta karmi dziecko naturalnie, występuje wzrost produkowania prolaktyny, hormonu stymulującego laktację, przy równoczesnym spadku estrogenów. Efektem owego jest gorsze zwilżenie pochwy oraz wrażenie suchości.

Zapobieganie

W jaki sposób zapobiegać suchości pochwy? Na to pytanie nie ma jednej, doskonałej odpowiedzi. Przede wszystkim należy zadbać o własne zdrowie oraz dietę. Śluzówka stref intymnych będzie ponieważ działać dobrze, kiedy nawilżymy ją od wewnątrz, zapewniając organizmowi właściwą dawkę wody. Młode mamy niejednokrotnie przechodzą na rygorystyczne, odchudzające diety, jakie mogą wywoływać obniżenie poziomu estrogenów. Pragnąc stracić po porodzie niepotrzebne kilogramy, należy zatem zachować rozsądek oraz kontrolować poziom własnych hormonów. Należałoby także zastosować się do wskazań specjalisty.

Paniom cierpiącym z powodu suchości pochwy profesjonaliści polecają wykorzystywanie lubrykantów, jakie nawilżają śluzówkę pochwy. Globulki dopochwowe w ciąży nie są zabronione, jednakże najbezpieczniejsze są owe dostępne w aptece, o naturalnym składzie. Specjaliści polecają zazwyczaj specyfiki na bazie wody, jakie są przyjazne dla skóry oraz sporadycznie powodują alergie bądź podrażnienia. Równocześnie nie zmniejszają efektywności prezerwatyw oraz łatwo jest je umyć. W wypadku dużych kłopotów z suchością pochwy właściwym wyjściem mogą być środki na bazie silikonu, o najlepszych cechach nawadniających. Sięgając po nie należy pamiętać, iż nie pobudzają one naturalnego nawilżenia pochwy, natomiast ich rezultat jest krótki.

Suchość pochwy po porodzie – kiedy mija?

Po porodzie zmiany w układzie hormonalnym polegają na wzroście produkowania prolaktyny, jaka stymuluje gruczoły mlekowe do produkcji mleka oraz hamuje wytwarzanie estrogenów. Jest to zjawisko fizjologicznej hiperprolaktynemii, jakiej skutkiem ubocznym może być mała wilgotność pochwy. Do stanów fizjologicznych, w jakich wytwarzanie prolaktyny jest zwiększone, kwalifikuje się: ciążę, karmienie piersią, stres, sen, stymulację (drażnienie) brodawek sutkowych i stosunek seksualny.

W wypadku suchości pochwy po narodzeniu dziecka dochodzi do zmian równowagi estrogenowo-progesteronowej. Karmienie piersią pobudza syntezę prolaktyny, jaka blokuje oś hormonalną FSH/LH oraz – tymże samym – syntezę estrogenów odpowiedzialnych m.in. za odpowiednią czynność gruczołów śluzowych. Ponadto kobieta karmiąca może tymczasowo utracić zaciekawienie seksem po porodzie oraz – co za tymże idzie – spadek nawilżenia narządów płciowych (można wykorzystać wówczas żel intymny po porodzie). Ciężko wyraźnie określić, kiedy suchość pochwy mija oraz jak długo utrzymają się uciążliwe symptomy.

Suchość pochwy po porodzie – nawilżanie

Utrzymujące się dolegliwości połączone z suchością pochwy można wyeliminować wykorzystując pigułki dopochwowe zawierające preparaty nawilżające. Stosuje się je w określonych odstępach czasu, np. poprzez tydzień, natomiast gdy specjalista poleci, również dłużej. Oddziałują one na produkcję kwasu mlekowego, co odtwarza odpowiednią florę bakteryjną pochwy i usuwają palenie waginy dostarczając elementów nawadniających. przed stosunkiem należałoby używać lubrykanty ułatwiające stosunek, zabezpieczające przed pojawieniem się bólu i zabezpieczające ścianki pochwy przed naruszeniem. Poniektóre mają chociażby elementy chroniące przed chorobą pochwy.

Kiedy suchość pochwy po porodzie znaczy chorobę?

Gdy niedostateczne zwilżenie pochwy utrzymuje się poprzez długi czas, nie mija po czasie połogu, natomiast ponadto towarzyszy mu mocny świąd oraz palenie okolic intymnych, i chociażby odbytu, może to znaczyć zarażenie o źródle bakteryjnym bądź grzybiczym. Chorobom intymnym towarzyszą także duże upławy o gęstej, zakrzepłej bądź wodnistej gęstości, i również białym żółtym bądź zielonkawym umaszczeniu. Zarażenia bakteryjne wyróżniają się także przykrym, rybim zapachem. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z ginekologiem, jaki wdroży efektywną kurację – bezpieczną także dla pań karmiących piersią. Środki polecane po porodzie nie jedynie usuwają wirusy, lecz także pomagają przywracać właściwe zwilżenie pochwy. Infekcji intymnych nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone mogą doprowadzać do ogromnych zaburzeń i zasiedlenia macicy poprzez szkodliwe patogeny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *