Depresja starcza

Depresja starcza – przyczyny, objawy, leczenie depresji starczej

Depresja starcza dotyczy co trzeciego polskiego seniora. Jest to duży kłopot społeczny, chociaż mało się o nim mówi. Osoby powyżej 65 roku życia, jakie chorują na depresję, z reguły są niewidoczne – chociażby ich bliscy, zajęci swymi sprawami, sporadycznie odpowiadają na objawy owej dolegliwości u własnych rodziców, babć lub dziadków.

Przyczyny depresji starczej

Ciężkie zmiany, z jakimi muszą zmierzyć się starsi ludzie, np. śmierć małżonka bądź dolegliwości, mogą doprowadzać do depresji. Są różnorodne typy depresji, jednakże depresja u ludzi starszych nie jest bynajmniej naturalną częścią mechanizmu starzenia się. Wprost odwrotnie, wielu seniorów jest w stanie w miarę spokojnie żyć na emeryturze. Nieleczona depresja u osób starszych może niezwykle niekorzystnie odbić się na zdrowiu, więc należałoby poznać symptomy depresji oraz w razie konieczności zacząć leczenie.

Zmiany występujące w organizmie oraz stres połączony ze zmianą stylu życia mogą wpłynąć na pojawienie się depresji u osób starszych. Na depresję szczególnie narażeni są ludzie, jacy chorowali na nią w przeszłości bądź mieli wypadki depresji w rodzinie. Życie człowieka składa się z kolejnych kroków. Każdy spośród nich wyróżnia się odmiennymi zachowaniami, potrzebami oraz doświadczeniami. Gdy jest się młodym, nie myśli się o starzeniu się oraz kłopotach połączonych z tymże czasem. Jednakże starość jest nieodłącznym aspektem życia każdego z nas.

Objawy depresji

Starość nie jest łatwa do wykładni. Niezwykle niejednokrotnie zdarza się, iż osoby starsze tracą najukochańszych, stopniowo rozpoczynają oddalać się od rzeczywistości. Żyją w świecie wspomnień. Depresja starcza może być podstawą samobójstwa, zwłaszcza w wypadku panów. Podstawowe symptomy schorzenia to: smutek, przemęczenie, przygnębienie, zaburzenia snu, strata poczucia swej wartości, zanik apetytu.

Zdarza się, iż osoby starsze przestają dbać o czystość oraz przede wszystkim mają kłopoty z pamięcią. Bardzo istotne jest oparcie otoczenia. Należałoby zaproponować nieodzowność zaczerpnięcia z pomocy psychiatrycznej. Ponadto u osób starszych mogą nastąpić przywidzenia nihilistyczne i hipochondria. Zaburzeniom towarzyszy strach, lęk i nerwowość. Bywa, iż osoby cierpiące rozpoczynają lekceważyć własne problemy. Spadek nastroju identyfikowany jest ze starością, a nie z ogromnym zaburzeniem.

Depresja, a bezsenność

Depresja niezwykle niejednokrotnie prowadzi do bezsenności, natomiast ta negatywnie oddziałuje na całe życie seniora, gdyż pozbawia go sił niezbędnych nie jedynie do normalnego działania, lecz również do walczenia z pozostałymi dolegliwościami. Niezwykle niejednokrotnie czynnikiem depresji jest właśnie bezsenność, jaka dotyka mnóstwo osób powyżej 65 roku życia. Należałoby zaznaczyć, iż w obecnych czasach kłopoty ze snem można efektywnie leczyć. Specjaliści mogą przepisywać różne środki, niezwykle dobrze znoszone chociażby poprzez organizm osoby starszej. Należałoby o tymże wiedzieć oraz o tymże pamiętać, aby w razie konieczności poprosić specjalisty o pomoc.

Jak rozpoznaje się depresję u osób starszych?

Zidentyfikowanie dolegliwości rozpoczyna się od sprawdzenia czy chory nie ma kłopotów hormonalnych, lub nie jest odwodniony, niedożywiony bądź czy w jego organizmie nie brakuje witaminy B12 oraz elektrolitów. Jeśli lekarz zobaczy gdzieś nieprawidłowości, to możliwie zasugeruje właściwe postępowanie, jakie przywróci chorego do tzw. normy. Ponadto lekarz winien rozważyć pozostałe dolegliwości, na które cierpi senior, aby wyeliminować je jako głównych sprawców wystąpienia symptomów przyznawanych depresji. Czasami pogorszenie nastawienia chorego jest połączone ze stosowaniem danych środków, jakie powodują właśnie takie efekty uboczne.

Ponadto można zrobić tomografię komputerową oraz dokładne badania krwi, aby stwierdzić czy kłopot nie leży gdzieś indziej. Po ostatecznie stwierdzonej depresji lekarz przepisuje seniorowi dane środki. Czasami są to antydepresanty, natomiast czasem jedynie specyfiki ziołowe. W wielu wypadkach polecana jest także terapia psychologiczna lub rehabilitacja psychiatryczna. Można także wykorzystać terapię elektrowstrząsową, jaka jest polecana przede wszystkim chorym niemogącym stosować środków farmakologicznych na depresję.

Depresja starcza – leczenie

W leczeniu depresji starczej zwłaszcza istotne znacznie ma kontakt pacjenta z otoczeniem. U osób starszych przygnębienie oraz apatia pochodzi przeważnie z poczucia samotności oraz opuszczenia, więc tak istotne jest stałe pokazywanie im zainteresowania. Gdy u bliskiej nam osoby podejrzewamy objawy depresji, postarajmy się w porę zareagować, np. przez częstsze odwiedziny, systematyczne dzwonienie, oferowanie własnej pomocy przy zrobieniu zakupów lub sprzątaniu.

Podczas rozmowy uważnie słuchajmy, co rodzice bądź dziadkowie mają nam do przekazania. Równocześnie zachęcajmy ich do podwyższonej aktywności – spotykania się z przyjaciółmi, chodzenia, uprawiania sportu. O ile to możliwe, zainteresujmy ich np. uprawą ogródka bądź czytaniem książek. W przebiegu łagodnej depresji starczej owe z pozoru łatwe prace mogą przywrócić starszej osobie chęć do życia oraz uczucie bycia potrzebnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *