Zakażenia poporodowe

Zakażenia poporodowe – typy zakażeń okołoporodowych

Zakażenia poporodowe zdarzają się dość często u kobiet, które urodziły dziecko. Zakażenie połogowe (gorączka połogowa) może ograniczać się tylko do źródła pierwotnego, lecz zdarza się, iż drogą naczyń krwionośnych lub limfatycznych bakterie rozprzestrzeniają się po całym organizmie, przyczyniając się do ogólnoustrojowej choroby. Należy zaznaczyć, iż wrota choroby to niemalże cały kanał rozrodczy, poprzez który przechodzi dziecko podczas porodu.

Pierwotne naruszenia mogą dotyczyć trzonu macicy, szyjki macicy, pochwy lub sromu, i również sama rana po nacięciu krocza może powodować znakomite warunki do wzrostu patogenów toksycznych. Zagrożenie zarażenia okołoporodowego jest zawsze. Zarażenia okołoporodowe mogą pojawić się niespodziewanie, być zbyt późno odkryte bądź ciężko wyleczalne. Najlepiej zatem to zagrożenie zmniejszyć do minimum. Zazwyczaj wszystko zaczyna się od przyszłej matki. To ona w pierwszej kolejności podlega zarażeniu, i następnie to zarażenie podaje dziecku, jakie nosi pod serduszkiem. Poza niebezpieczeństwem dla jej swego zdrowia, pojawia się poważne ryzyko dla zdrowia, i chociażby życia jej dziecka. Zarażenie okołoporodowe może mieć także źródło na zewnątrz oraz np. płynąć od zespołu szpitala lub osób, jakie mają kontakt z maluchem.

Typy zakażeń okołoporodowych

Jednym spośród typów zakażeń okołoporodowych jest zapalenie błony śluzowej macicy. Zazwyczaj zaczyna się ono trzeciego dnia po porodzie wzrostem temperatury ciała do blisko 39–40 stopni Celsjusza, kiepskim nastawieniem, zwiększeniem tętna i bolesnością macicy oraz jej ograniczonym zwijaniem się. Pojawiają się również śmierdzące oraz obfite odchody. Zarażenie to może w błyskawicznym tempie poszerzyć się na przymacicza oraz otrzewną miednicy mniejszej, prowadząc do powstawania ropni, zakrzepicy żył miednicy mniejszej, zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, niedrożności porażennej jelit, i również wstrząsu zakaźnego oraz zgonu. W czasie połogu może również dochodzić do zarażenia rany krocza oraz pochwy. Okazuje się to bolesnością, zaczerwienieniem, obrzękiem okolicy krocza i pojawieniem się surowiczej bądź ropnej wydzieliny z rany. Rezultatem może być rozejście się rany krocza.

Duże odchody połogowe

Podczas pierwszych paru tygodni po porodzie mogą się pojawić duże upławy. Zwykle to krew oraz pozostałości łożyska są eliminowane z twojego organizmu.

Najpierw upławy będą czerwone oraz mogą zawierać dużo zakrzepów. Później stają się brązowo – czerwone. Po tygodniu sukcesywnie ich kolor stanie się biały bądź żółtawy. Po blisko 3 tygodniach winien pojawić się przezroczysty śluz. Gdy zobaczysz, iż odchody połogowe niespodziewanie rozpoczynają nieładnie pachnieć, zmieniają odcień na zielonkawy i/lub zaczyna im towarzyszyć temperatura oraz kiepskie nastawienie – niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą. To rozwijający się stan zapalny. Ciąża oraz połóg to okres, gdy twój organizm przechodzi dramatyczne zmiany, natomiast poziom wytrzymałości może się bardzo zmniejszyć. Więc gdy czujesz się kiepsko obowiązkowo skonsultuj się ze specjalistą. To istotne! Zdrowa matka jest niezbędna malcowi. Pamiętaj, obowiązkowo o kontrolnej, poporodowej konsultacji u ginekologa po 6 tygodniach, chociażby gdy połóg przebiega dobrze.

Krwawienie po porodzie oraz zakrzepy poporodowe

Odchody połogowe z każdym dniem powinny być jeszcze słabsze. Kiedy już znacznie ustępowały, natomiast niespodziewanie gwałtownie się pogłębiły – jest to symptom niebezpieczny. Szczególnie kiedy odchody połogowe znów stały się krwiste – żywoczerwona lub ciemnoczerwona krew wydostająca się obficie z dróg rozrodczych to zawsze znak niezwykle niebezpieczny. Przedłużanie się krwistych odchodów bądź także pojawienie się ogromnej ilości ciemnej krwi ze skrzepami może być rezultatem niewłaściwego obkurczania się mięśnia macicy bądź także urazów okołoporodowych szyjki macicy, pochwy lub tkanek miękkich krocza. Krwawienie po porodzie może także znaczyć, iż w macicy zostały pozostałości łożyska. Musisz wówczas niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Potrzebne będzie zrobienie badania USG. Gdy coś w macicy zostało, trzeba ją będzie wyczyścić. Zabieg taki robi się w szpitalu, w pełnym znieczuleniu.

Zarażenie połogowe

Wedle definicji zarażenie połogowe, definiowane również określeniem gorączki połogowej. Jest to określenie zwiększenia temperatury ciała do co najmniej 38 stopni Celsjusza w co najmniej 4 pomiarach oraz trwające chociaż poprzez 2 dni w czasie połogu. Przeważnie zarażenie połogowe dotyczy dróg rozrodczych oraz wtedy może zająć błonę śluzową macicy lub rany w obszarze pochwy oraz krocza. W wypadku rozwiązania ciąży drogą cięcia cesarskiego zarażenie może dotyczyć rany umieszczonej na podbrzuszu. Określeniem zarażenia połogowego charakteryzuje się również zarażenie w obszarze dróg moczowych, jakie wystąpiło w czasie 6 tygodni od porodu. Wirusami, jakie są odpowiedzialne za stworzenie symptomów zarażenia, przeważnie okazują się owe będące na przestrzeni powłok jamy brzusznej oraz w pochwie, więc przede wszystkim: paciorkowce oraz gronkowce, lecz również mogą zdarzyć się choroby spowodowane pałeczką okrężnicy (Escherichia coli) bądź florą mieszaną, złożoną z paru patogenów jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *