Kręgosłup w czasie połogu

Kręgosłup w czasie połogu – dlaczego boli? Jak dbać o kręgosłup?

Kręgosłup w czasie połogu może boleć każdą kobietę, która właśnie urodziła dziecko. Podczas dziewięciu miesięcy czekania na dziecko przyjmujesz na wadze, zmienia się twój sposób poruszania, twoje ciało kształtuje się do konieczności płodu, co często występuje u podłoży przypadłości ze strony kręgosłupa. Nie ma co ukrywać – kręgosłup nie lubi, ani ciąży, ani porodu, ani opieki nad dzieckiem. Lecz to nie oznacza, iż będąc matką, jesteś skazana na bóle oraz możesz tylko cierpieć w milczeniu lub faszerować się środkami uśmierzającymi. Starczy wprowadzić małe zmiany we własnym środowisku oraz stylu życia, aby zapobiec kłopotom z kręgosłupem.

Podstawy bólu pleców po porodzie

Wszystkie kłopoty z kręgosłupem, na jakie kobieta cierpiała wcześniej, ze dużym prawdopodobieństwem pogłębią się po narodzeniu dziecka. Poród to ogromne obarczenie dla organizmu oraz potrzeba czasu, żeby wszystko wróciło do normy. Takie obarczenie kręgosłupa w okresie ciąży oraz przesunięcie środka ciężkości powodują, iż kręgosłupowi trudniej jest dopasować się do kolejnych realiów. Ból winien w tymże wypadku sam przejść.

Rozluźnienie więzadeł miednicy w okresie porodu jest zupełnie normalne. Powoduje je relaksyna – hormon tworzony w okresie porodu oraz trochę przed nim, żeby uprościć dziecku przejście poprzez kanał rodny. Po takim rozluźnieniu więzadła muszą wrócić do własnej odpowiedniej funkcji, natomiast stanie się to zaraz po porodzie. Mnóstwo pań od razu po porodzie powraca do domu oraz – zamiast odpoczywać po tymże wyjątkowym doświadczeniu – bierze się za porządki. Takie obciążanie jest szkodliwe dla całego osłabionego organizmu, natomiast zwłaszcza dla pleców.

Kręgosłup a zmiany figury

Kręgosłup po porodzie „boryka się” także ze zmieniającą się figurą. Wpierw z owej, jaka była przed ciążą, na bardziej odrzuconą, ze zwiększoną lordozą podczas ciąży, żeby po porodzie znowu zacząć zbliżać się do pozycji, jaką matka miała przed zajściem w ciążę, lecz równocześnie utrudnione jest to poprzez napięte mięśnie brzucha. Gdy po porodzie nie wystąpiły bóle pleców, nie znaczy to niestety, iż już się nie pojawią. W małym odstępie czasu po porodzie matka zaczyna podnosić małego, karmić, odkładać, wyciągać z łóżeczka, itp. Niestety dzieje się to niejednokrotnie w niewłaściwych pozycjach, niejednokrotnie prowadzi temu garbienie, i nieustannie wzrastająca waga dziecka, jeszcze bardziej obciąża plecy. Chociażby karmienie piersią, lub butelką służy przyjmowaniu poprzez matkę niewłaściwej pozycji, z nachyleniem do przodu. Przydatne stają się poduszki do karmienia, jakie podtrzymują niemowlę oraz pozwolą na przyjęcie wygodniejszej pozycji.

Jak dbać o kręgosłup po porodzie?

Gdy ból pleców dokucza ci poprzez dwa tygodnie, nie ignoruj go, uważając, iż sam przejdzie. Każdy wypadek winien być skonsultowany ze specjalistą, jaki skieruje na dalsze profesjonalne badania. Bóle kręgosłupa leczy się, wykorzystując specjalistyczne gorsety lędźwiowe bądź biodrowe, terapię oraz środki, jakie może stosować również mama karmiąca piersią.

Dbaj o odpowiednią pozycję podczas karmienia piersią

Poniektóre mamy podczas karmienia piersią doprowadzają chociażby do naciągnięcia ścięgien ramion! Takie urazy występują przy próbie sięgnięcia np. po telefon lub kocyk. To jednakże nie jedyne „grzechy” matek karmiących. Leżenie w nienaturalnej pozycji, garbienie się, niedopuszczanie do wypoczynku kręgosłupa – wszystko to wywołuje, iż znowu zaczyna on boleć. Zadbaj więc o odpowiednią pozycję podczas tychże waszych szczególnych chwil. Nim przystawisz małego, przygotuj sobie coś, czym wzmocnisz plecy – chociażby, gdy karmisz na leżąco.

Postawa

W czasie, kiedy pojawia się na świecie ukochane dziecko, mnóstwo matek zapomina o sobie oraz własnym zdrowiu, skupiając się zwłaszcza na maleństwu. Oraz chociaż jest to zupełnie naturalne, należy uzmysłowić sobie, iż szczęśliwe dziecko to przede wszystkim zdrowa matka! Lecz jak o to zdrowie zadbać? Ból w strefie krzyża może zwiększać się pod wpływem złego poruszania się, siedzenia, wstawania. Więc ważne, żeby pilnować własnej odpowiedniej pozycji przy pielęgnacji malca, przewijaniu go, karmieniu itd. To bardzo istotne dla zdrowia, lecz również dobrego nastawienia (bóle oraz kiepskie funkcjonowanie kręgosłupa może dawać następne przypadłości, takie jak ból głowy lub kłopot z wystającym brzuchem).

Trenuj!

Kiedy jedynie uzyskasz zezwolenie od specjalisty, zacznij ćwiczyć. Możesz robić specjalistyczne ćwiczenia na kręgosłup. Wzmocnią mięśnie go stabilizujące oraz spowodują, iż unikniesz bólu w przyszłości. Jedną spośród najlepszych aktywności, którą możesz sprezentować własnym plecom jest pływanie. Pływanie kraulem i na plecach doskonale wzmacniają mięśnie grzbietu. Kolejnym atutem owego sportu jest niewątpliwie dbanie o figurę oraz szybszy powrót do formy po porodzie.

Śpij dobrze

Pomimo, iż jako matce niemowlaka może ci się czasem wydawać, iż nie śpisz w ogóle… powinnaś zadbać o materac. Najgorsze to owe, w jakie się zapadasz, są niewątpliwie zbyt miękkie. Doskonały winien być dosyć twardy, dzięki temu utrzyma we właściwy sposób całe ciało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *