bylica estragon

Bylica estragon – właściwości lecznicze, wpływ na zdrowie

Bylica estragon zna większość z nas jako przyprawę, tymczasem inna jego nazwa to bylica estragon – Artemisia dracunculus. Roślina wykazuje silne właściwości lecznicze i jest cenionym surowcem zielarskim. Zioło polecane jest na problemy trawienne, jak i kłopoty z apetytem, zwłaszcza u najmłodszych. To również doskonały dodatek dietetyczny.

Właściwości lecznicze estragonu

Dzięki składnikom estragon charakteryzuje tak wyszukany aromat i smak. Byli estragon wyróżnia się duża zawartością hydroksykumaryny, flawonoidów oraz fitosteroli i olejków eterycznych. W składzie bylicy znajdują się również garbniki i związki goryczkowe, odpowiedzialne za rozluźnienie mięśni. Najbardziej znana właściwością estragonu jest jego działanie moczopędne, które występuje dzięki flawonoidom.

Dodatkowo należy wspomnieć, iż bylica estragon jest źródłem witaminy A, rutyny, które dobroczynny wpływ maja na naczynia krwionośne, uszczelniając je i wzmacniając. Ponadto substancje pochodzące z estragonu wpływają na wątrobę żółciotwórczo, działają rozkurczowo, zwłaszcza w obszarze jamy brzusznej. Spożycie estragonu wzmaga apetyt, pobudza do pracy żołądek, wpływa na metabolizm, a przy tym działa przeciwzapalnie. Wedle niektórych źródłem estragon jest zielem uspokajającym, stosuje się go w leczeniu bezsenności.

Bylica estragon w homeopatii

Udowodnione właściwości estragonu sprawiają iż jest on zielem popularnie wykorzystywanym w leczeniu wielu schorzeń. Przede wszystkim z pomocą estragonu leczy się stany skurczowe układu pokarmowego, a także wzdęcia, bóle brzucha i nieżyt żołądka. Estragon zaleca się zjeść w stanie przejedzenia. Co więcej napary z estragonu stosowane systematycznie mogą wspomóc działanie układu moczowego, zadziałać profilaktycznie przeciw chorobom nerek, pęcherza. Estragon uniemożliwia zastój żółci, stad też używany jest w leczeniu i regulacji pracy przewodów żółciowych.

Estragon na apetyt

Ziele estragonu zarówno pod postacią naparu jak i przyprawy polecane jest jako skuteczny środek wzmagający apetyt u dzieci i młodzieży z problemami w łaknieniu. Z uwagi na delikatność w oddziaływaniu estragon w celu zwiększenia łaknienia poleca się również seniorom.

Na artretyzm i reumatyzmu

Pod postacią olejku estragon jest rewelacyjnym środkiem na stawy. Pomaga w bólach artretycznych i reumatycznych.

Bylica estragon w kuchni

Kulinarne zastosowanie estragonu jest bardzo szerokie. Listki estragonu są znakomitą przyprawa do mies i dań ciężkostrawnych. Prócz przyprawy mięsa estragonem przyprawiać można ocet, olej, mieszać go z solą i innymi ziołami. Poleca się również jako dodatek do ogórków kiszonych. Warto jednak korzystać z estragonu świeżego, bowiem suszony podobnie jak wiele innych ziół traci swój aromat i intensywny smak. Stąd też króluje on jako składnik sałatek, dekoracja talerza, przyprawa do zup podawana przy serwowaniu.

Estragon w kosmetyce

Ze względu na garbniki i inne składniki estragonu jest on wykorzystywany w kosmetyce. Idealnie pielęgnuje włosy. Rozcieńczony z wodą może być stosowany na włosy pod postacią płukanki. Poza tym poprawia ukrwienie skóry głowy i niweluje łupież. Tak wiele właściwości pożytecznych w codziennej profilaktyce zdrowia czyni estragon ważną rośliną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *