Częste gazy w ciąży

Częste gazy w ciąży – Jak zminimalizować gazy w ciąży?

Częste gazy w ciąży, to niestety bardzo wstydliwy problem. Gdy jemy węglowodany (cukier, skrobię, błonnik), część spośród nich nie jest strawiona oraz wchłonięta w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Wchodzi do jelita grubego, gdzie na pozostałości czekają bakterie jelitowe. Pod ich wpływem nie przyswojone elementy jedzenia fermentują. Wynikiem owej odpowiedzi chemicznej są gazy o przykrej woni składające się z dwutlenku węgla, wodoru, azotu oraz metanu. Powietrze połknięte podczas jedzenia oraz picia do owej kompozycji dostarcza tlenu, co umożliwia fermentację.

Gazy jelitowe – jak powstają?

Zbytnie tworzenie gazów jelitowych, odbijania oraz wzdęcia są jednymi spośród najpowszechniejszych symptomów ze strony przewodu pokarmowego. Określa się, iż chociażby 45 proc. Polaków czuje dolegliwości zdeterminowane obecnością nadmiaru gazów jelitowych. Zgłaszają je chorzy z rozmaitych kategorii wiekowych, niezwykle niejednokrotnie cierpiący na zespół jelita nadwrażliwego, ze schorzeniami czynności przewodu pokarmowego, i również zmianami organicznymi. Nadmiar gazów jelitowych odczuwany jest jako wrażenie ociężałości, bólu bądź pełności w jamie brzusznej. W warunkach prawidłowych w procesie pokarmowym człowieka znajduje się nieustannie określona ilość gazów.

Gazy w ciąży

Zbytnie gazy to temat, jaki dosyć niejednokrotnie pojawia się w wypadku pań ciężarnych. Czas ciąży służy występowaniu owego rodzaju dolegliwości, chociaż w większości wypadków nie jest to symptom grożący zdrowiu mamy lub dziecka. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na własną dotychczasową dietę, gdyż niejednokrotnie niewłaściwe żywienie jest podstawą pojawiania się przykrych dolegliwości, takich jak: bóle jelit oraz brzucha, zaparcia i wzdęcia w ciąży. Zbytnie gazy w jelitach mogą pojawiać się z paru względów. Jedną spośród podstaw stanowi połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas mówienia, jedzenia, picia lub żucia gumy. Również stres i przede wszystkim nieodpowiednia dieta, spożywanie w pośpiechu, niedokładne przeżuwanie posiłków służą powstawaniu gazów jelitowych. Czas ciąży ponadto podnosi zagrożenie ich pojawiania się.

Skąd się biorą wzdęcia w ciąży?

Wzdęcia w ciąży są zwłaszcza trudne ze względu na zmiany hormonalne oraz fizjologiczne w ciele kobiety ciężarnej. Podwyższony poziom progesteronu w ciąży nie jedynie utrzymuje ciążę, lecz również opóźnia mechanizm trawienia. Powolne przesuwanie się jedzenia w jelitach powoduje pojawienie się nadmiaru gazów oraz przykrego wrażenia wzdęcia brzucha. Następnym elementem zwiększającym wzdęcia oraz gazy w ciąży, jest uciskanie powiększającej się macicy na jelita, co uniemożliwia ich pracę. Taka przyczyna wzdęć w ciąży pojawia się jednakże na jej późniejszym etapie. Fizjologiczne podstawy wzdęć u każdego, nie jedynie u pań w ciąży to na przykład połykanie powietrza podczas jedzenia bądź żucia gumy, jedzenie ciężkostrawnych oraz wzdymających posiłków, wypijanie dosładzanych napojów, i również pośpiech podczas jedzenia. Niezwykle niejednokrotnie za wzdęcia jest odpowiedzialna niewłaściwa mikrobiota jelitowa, i szczególnie przerost bakterii gnilnych. Kłopot wzdęć można zminimalizować, wykorzystując właściwe probiotyki, niewątpliwie po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże.

Jak zminimalizować gazy w ciąży?

Żeby zminimalizować zagrożenie, iż gazy oraz wzdęcia w ciąży się pojawią, należy pamiętać, iż są elementy, jakie wywołują wprost owego rodzaju kłopoty jelitowe oraz jakie jak najbardziej można kontrolować. Podczas żucia gumy połyka się powietrze, co podnosi zagrożenie pojawienia się wzdęć. Spożywanie w pośpiechu działa niezwykle podobnie. Należałoby zatem przeznaczyć więcej czasu na posiłki oraz zwrócić uwagę na skrupulatne oraz niezbyt szybkie przeżuwanie posiłków. Niezalecane w okresie ciąży są również słodzone napoje – niezależnie od owego, czy są słodzone za pomocą syntetycznych słodzików lub cukru. Do picia najlepiej wybierać wodę, jaka na pewno nie pogorszy dokuczliwych wzdęć. Dieta w ciąży winna opływać w błonnik, lecz należy uważać z wielkimi zmianami w jadłospisie. Gwałtowne podniesienie ilości błonnika w diecie również spowoduje kłopoty gastryczne. Zmiany należy stosować sukcesywnie, żeby uniknąć obciążenia układu pokarmowego oraz połączonych z nim dolegliwości.

Gazy w ciąży: jedz powoli!

Poza składem diety, ważny jest sposób jedzenia. Spożywanie w pośpiechu może doprowadzać do zaparć oraz wzdęć, więc najlepiej jest spożywać na siedząco, dobrze przeżuwając każdy gryz jedzenia. Dodatkowo lepiej spożywać częściej, natomiast mniejsze ilości aniżeli rzadziej, lecz obficie. Istotna jest także systematyczność wypróżnień, jaką można samodzielnie kontrolować. Powstrzymywanie wypróżnień np. wywołane wczesnym pośpiechem może zdezorganizować cały plan pracy jelit, co z pewnością będzie miało własne wytrwałości w przyszłości, kiedy niespodziewanie zaniknie ta zwykła naturalna potrzeba. Aktywność fizyczna to także jedna z efektywnych metod na gazy w ciąży. Dzięki chociażby małej pracy takiej jak zwykły spacer lub krótka gimnastyka, pobudza się mięśnie umożliwiające opróżnianie jelit. Prócz aktywności, w kłopotach z jelitami może posłużyć medycyna niekonwencjonalna np. akupresura bądź homeopatia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *