dieta matki karmiącej

Dieta matki karmiącej – czego unikać karmiąc piersią?

Dieta matki karmiącej – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby matki karmiły piersią swoje dzieci przynajmniej przez pierwsze dziewięć miesięcy ich życia. W ciągu pierwszych pięciu, ich pokarm powinien stanowić sto procent posiłków, później zaś można włączać powoli dodatkowe składniki. Wiele kobiet obawia się jednak, że nie będą w stanie utrzymać diety matki karmiącej, która jest dość restrykcyjna. Okazuje się jednak, że większość lekarzy pediatrów uważa obecnie, że nie ma czegoś takiego jak specjalna dieta matki, która karmi dziecko piersią.

Produkty, których należy unikać karmiąc piersią

Oczywiście, istnieje szereg produktów, których należy unikać podczas karmienia piersią. Mogą one powodować bowiem problemy z trawieniem i wzdęcia:

  • Całkowicie zakazany jest alkohol. Jak wiadomo, wszystko, co spożyje kobieta, znajduje się w jej pokarmie. Alkohol jest bardzo szkodliwy dla młodego człowieka. Należy w tym okresie unikać wszystkich nałogów.
  • Należy unikać potraw z kapusty oraz warzyw strączkowych. Działają one bowiem silnie wzdymająco i mogą podrażnić niewykształcony jeszcze układ pokarmowy młodego człowieka.
  • Wiele dzieci nie może spożywać krowiego mleka, dlatego nie wszystkie mamy mogą sobie pozwolić na porcję takiego nabiału. Warto przestawić się na mleko roślinne lub kozie, które jest niestety również zdrowsze.
  • Nie wolno używać zbyt wielu przypraw. Te ostre podrażniają bowiem układ pokarmowy malucha i mogą powodować bóle brzuszka.

Dieta matki karmiącej – wartościowy pokarm mamy

Aby pokarm z piersi spełniał swoje zadanie, powinien zawierać on jak najwięcej wartościowych składników. Należy więc zrezygnować z produktów przetworzonych i samodzielnie przygotowywać posiłki. Wówczas doskonale wiemy, co znajduje się w ich składzie. Warto postawić na cenne białko, a więc ryby i chude mięso, a także warzywa i owoce. Najlepiej nie jeść zbyt wielu słodyczy.

Stopniowe wprowadzanie produktów

Wiele dzieci rodzi się obecnie z alergiami pokarmowymi. Często mamy mają kłopot z ustaleniem tego, na co dziecko zareagowało alergicznie. Jeżeli pojawią się problemy w postaci wysypki lub bólu brzuszka, najlepiej produkty wprowadzać stopniowo, co trzy dni i sprawdzać reakcję dziecka. Często reakcja alergiczna może pojawić się bowiem nawet w trzeciej dobie po spożyciu alergenów.

Najczęściej dzieci uczulone są obecnie na warzywa, co jednak mija często z czasem. Jeżeli zaś pokarm wyraźnie szkodzi dziecku i powoduje u niego bóle i złe samopoczucie, warto udać się po poradę do dobrego lekarza pediatry, który z pewnością pomoże mamie i znajdzie dla niej rozwiązanie. Na takie problemy ze swoim pokarmem skarży się obecnie bardzo wiele kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *