Wtórne utonięcia

Wtórne utonięcia – przyczyny, zapobieganie, objawy, leczenie

Wtórne utonięcia są to komplikacje, które powstają na skutek dostania się płynów do dróg oddechowych. Jest to groźne ze względu na to, że może dojść do niego po upływie kilkudziesięciu godzin od zabawy dziecka w kąpielisku. Dlatego też warto zapoznać się z symptomami wtórnego utonięcia, ponieważ szybka reakcja ogranicza niebezpieczeństwo tragedii.

Z określeniem utonięcie najbardziej kojarzone są śmiertelne sytuacje, które pojawiły się w rezultacie jakiegoś wypadku w wodzie. Nie każda osoba, która tonęła, traci życie. Dobrze przeprowadzona akcja ratunkowa może zapewnić osobie przeżycie. Wydaje się także, że osobie która tonęła i której udzielono skutecznej pomocy, nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Jednakże nic bardziej mylnego.

Wtórne utonięcie – tonie się nie tylko w wodzie

Utracić życie można nie tylko w wyniku naturalnego utonięcia, ale również przez tak zwane wtórne utonięcie. Choć częstość jego występowania jest niewielka, to mimo wszystko warto pamiętać o określonym zjawisku. Związane jest to z tym że wtórne utonięcie może pojawić się nawet w przypadku tych osób, u których podczas kąpieli do dróg oddechowych dostała się bardzo mała ilość wody. Co ważne, takich sytuacji doświadczają głównie dzieci. Jest to bardzo istotny problem, przede wszystkim latem, kiedy to korzysta się z kąpieli w morzu, basenie, jeziorze. Podkreślić należy także fakt, że do śmierci dziecka może dojść także w rezultacie problemów powstałych podczas kąpieli w wannie.

Wtórne utonięcie – co to jest?

Jest to powikłanie związane z przedostaniem się wody do płuc. Wtórne utonięcia występują u osób, które tonęły i zostały uratowane. Gdy w płucach takiej osoby pozostanie płyn, to pojawia się realne niebezpieczeństwo groźnego dla życia obrzęku płuc. Do jego rozwoju dochodzi w różnym czasie od tonięcia. Spowodowane jest to przez drażniące działanie wody na struktury układu oddechowego.

Wtórne utonięcie – po czym poznać, że konieczna jest wizyta u lekarza?

Wtórne utonięcie jest bardzo przebiegłe. Dochodzić może do niego po 15 minutach od niebezpiecznego zajścia w wodzie, ale również po trzech dobach od zdarzenia.

Obecne są pewne symptomy, których wystąpienie u dziecka korzystającego z kąpieliska powinny wzbudzić niepokój. Wymienia się zatem następujące objawy, które mogą wskazywać na wtórne utoniecie, a mianowicie:

  • dolegliwości bólowe w klatce piersiowej,
  • obecność nagłego, silnego kaszlu u dziecka,
  • odczuwanie dużego zmęczenia oraz ospałość,
  • duszność,
  • rozdrażnianie oraz znaczne pobudzenie.

Może się zdarzyć, że symptomy niedotlenienia oraz zaburzenia świadomości będą pomyłkowo interpretowane jako sen. Przy dużych nieprawidłowościach oddechowych pociecha może być za słaba, aby prosić opiekuna o pomoc. Zachowania, które powinny wzbudzić niepokój to sinica, bladość, przyspieszenie oddechu, wydostająca się z ust piana. W takich sytuacjach konieczna jest natychmiastowa pomoc.

Gdy opiekunowie zauważą jakiekolwiek zmiany w samopoczuciu, a także zachowaniu dziecka, które mogło być narażone na zachłyśnięcie bądź podtopienie, muszą jak najszybciej wezwać pomoc medyczną, gdyż stan dziecka może ulec znacznemu pogorszeniu.

Warto pamiętać, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia oraz picia, a także nie prowokować wymiotów. W przypadku pojawienia się symptomów świadczących o wtórnym utonięciu niezbędna jest hospitalizacja. Jest to ważne, gdyż istnieje niebezpieczeństwo ciężkiej niewydolności oddechowej wymuszającej konieczność podawania tlenu oraz silnych preparatów farmaceutycznych, a nawet wspomagania przy wykorzystaniu respiratora.

Zauważyć należy fakt, że maluchy które uległy podtopieniu, muszą mieć zapewnioną pomoc lekarską, nawet gdy nic złego się nie dzieje. Gdy dziecko znajdzie się pod wodą, reakcja musi być natychmiastowa. U osoby przytomnej należy przede wszystkim podjąć działania zmierzające do usunięcia wody z płuc przez kaszel. Natomiast u dzieci nieprzytomnych ważne są zaawansowane techniki, na przykład wentylacja z użyciem respiratora oraz jak najszybsze wezwanie karetki pogotowia.

Wtórne utoniecie – w jaki sposób należy zapobiegać?

W celu zapobiegania wtórnym utonięciom trzeba uważnie obserwować dziecko, które oddaje się wodnej zabawie. Gdy rozrywka w wodzie będzie bezpieczna, to niebezpieczeństwo utonięcia również będzie niewielkie. Obserwacja pociechy jest bardzo ważna, ponieważ gdy opiekun zauważy, że chociażby dojdzie do zachłyśnięcia wodą, będzie zdawał sobie sprawę, że musi mieć czujniejszą uwagę na swojego malca w ciągu kilkunastu godzin od powrotu z basenu, czy jeziora.

Może dojść także do takiej sytuacji, w której opiekun nie będzie świadkiem niebezpieczeństwa nad wodą. Wówczas w razie pojawienia się któregoś z wymienionych objawów, koniecznie trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Natomiast, gdy dziecko tonęło i udało się je uratować, trzeba pamiętać o tym, że po tej sytuacji trzeba bacznie obserwować stan pociechy. Gdy dziecko będzie senne bądź gdy nagle wystąpią jakieś nieprawidłowości w zakresie procesu oddychania, także nie wolno zwlekać i jak najszybciej odwiedzić specjalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *