anemia u niemowląt

Anemia u niemowląt – objawy niedokrwistości u niemowląt

Anemia u niemowląt to inaczej niedokrwistość, występuje zarówno u dorosłych, dzieci jak i noworodków. Jest jednym z najczęstszych problemów okresu noworodkowego. Brak leczenia anemii prowadzi do spowolnienia wzrostu i rozwoju dziecka.

Anemia u niemowląt fizjologiczna

Zapasy żelaza z okresu płodowego w naturalny sposób się wyczerpują z czasem. Zazwyczaj w okolicy trzeciego miesiąca życia zaczynają się pojawiać objawy niedokrwistości fizjologicznej. Jest to mieszczący się w normie stan, proces, który nie wymaga leczenia. Niestety łatwo jest przeoczyć moment kiedy nie jest to już stan fizjologiczny, a objaw choroby i to postępującej.

Dotyczy to przede wszystkim dzieci karmionych naturalnie. Pokarm matki co do zasady zawiera żelazo, jednak są to niewielkie ilości i zależne od stanu zdrowia matki i jej diety. Powstaniu anemii sprzyja też to, że dziecko rośnie bardzo intensywnie w pierwszym roku życia – potraja wagę urodzeniową i wydłuża się o połowę.

Zatem pokłady żelaza jakich potrzebuje organizm malca są bardzo duże. W drugim półroczu życia dziecka zaleca się maksymalizację produktów z żelazem w diecie dziecka. W diecie nie powinno zabraknąć żółtek jaj oraz mięsa. Częsta przyczyną anemii u niemowląt jest zaburzenie procesów wchłaniania powodowane alergią lub cekalią.

Objawy anemii niemowląt

Anemia u niemowląt nieco inaczej się objawia niż u dorosłych. Mimo iż dziecko może cierpieć z powodu anemii wcale nie musi być apatyczne, czy też blade. Oznaką problemów może być za to brak apetytu i słaby przyrost wagi. Z czasem dochodzą także klasyczne objawy bladości, jednak początkowo jedynym symptomem jest brak łaknienia. Przyczyną anemii u niemowląt zwykle jest niedobór żelaza.

W wyniku tego niedoboru krew zawiera mniej hemoglobiny, która dotlenia komórki ciała. W efekcie brak paliwa powoduje brak energii, rozwoju i zaburzenia w funkcji organizmu. Zapasy żelaza u noworodków wynikają z pępowiny, w której jest od 50 do 100 ml krwi więcej niż posiada sam malec w chwili narodzin.

Anemia i wcześniactwo

U dzieci przed porodem żelazo gromadzone jest w ostatnim trymestrze ciąży. Im dziecko wcześniej się rodzi tym pokładów żelaza ma mniej już an starci. Rezerwy te szybko się wyczerpują i dochodzi do anemii. Z racji osłabienia organizm nie potrafi sam odbudować równowagi.

Dlatego wcześniaki muszą dostawać profilaktyczne dawki żelaza. Na braki żelaza narażone są nie tylko wcześniaki ale i dzieci matek cierpiących na niedokrwistość. Dlatego też ciężarnym również aplikuje się preparaty z żelazem. Uszczuplone rezerwy żelaza mają także dzieci z ciąży mnogiej, jak też dzieci z ciąży zaraz po ciąży.

Co może wskazywać na anemię?

Jeśli Cie niepokoi zachowanie dziecka, martwisz się o to ze może mieć anemię wykonaj badanie krwi ale najpierw poobserwuj malca. Lekarz zapewne zapyta Cię o to czy dziecko ulega częstym infekcjom, ma gorszy apetyt lub łatwo się męczy, bądź ma kłopoty ze snem. Wskazaniem do badań jest bez wątpienia sytuacja, kiedy dziecko mało je, mało przybiera i wolno rośnie, a do tego charakteryzują go blade śluzówki.

Te elementy bada lekarz podczas każdej wizyty kontrolnej,a by w porę reagować. Warto też pamiętać iż każda infekcja niemowlęcia powoduje dodatkową utratę żelaza. Obniżenie poziomu hemoglobiny poniżej 10,5–11 g/dl i zmniejszenie ilości krwinek czerwonych świadczy o niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Leczenie anemii

Leczenie anemii u niemowląt jest stosunkowo proste. Polega na aplikowaniu preparatów żelazowych celem uzupełnienia niedoborów. Żelazo podaje siew kroplach lub syropie i kuracja trwa od dwóch do trzech miesięcy. By zwiększyć wchłanianie się żelaza zaleca się dodatkowo suplementacje witaminy C, która poprawia wchłanianie. Czasem suplementacje wspiera się witaminą B6 i kwasem foliowym. Po preparatach żelazowych może wystąpić czarne zabarwienie stolca i zaparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *