Krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Krwawienia po porodzie to temat zastanawiający mnóstwo młodych matek. Większość nie wie, gdzie znajduje się bariera między normalną, odpowiednią stratą krwi, natomiast gdy stanowi to już kłopot, z jakim należy zgłosić się do specjalisty. Zarówno po porodzie siłami natury, jak również po rozwiązaniu drogą cesarskiego cięcia wszystkie krwawienia oraz występowanie odchodów lub zakrzepów po porodzie powinny ustąpić do ukończenia 6. tygodnia po porodzie.

Krwawienie po porodzie

Po porodzie, do 6. tygodni, w organizmie kobiety zachodzą przemiany, jakie mają na celu doprowadzić go do stanu sprzed ciąży. Jednym spośród objawów takiego działanie jest krwawienie z pochwy – usuwanie odchodów połogowych, więc poporodowych, to jest wydzieliny z rany macicy. Krwawienie po porodzie może utrzymywać się chociażby poprzez 3 tygodnie, lecz zdarza się, iż poprzez cały czas połogu są plamienia. Niejednokrotnie towarzyszą mu uciski w podbrzuszu – to efekt kurczenia się macicy do rozmiarów sprzed ciąży. Bóle zwiększa karmienia piersią, gdyż rośnie wówczas natężenie oksytocyny powodującej kurcze macicy. Krwawienie połogowe w pierwszych dniach po porodzie jest bardziej intensywne aniżeli podczas menstruacji, lecz z każdym dniem krwi będzie jeszcze mniej. Ilość wydzielanych odchodów połogowych to na początku nie więcej aniżeli 500 ml na dzień, natomiast w z ciemnoczerwonej wydzielinie mogą znajdować się zakrzepy.

Czas połogu

Macica poprzez ostatnie 9 miesięcy ciąży była bezpiecznym „domkiem” dla twojego dziecka. Zwiększyła się przy tymże, przybierając prawie dwudziestokrotnie większe gabaryty. Podczas porodu, w wyniku oderwania się łożyska i błon embrionalnych, występuje rana jamy macicy o dosyć sporej przestrzeni. Natychmiast po porodzie możemy zobaczyć oczyszczanie się jamy macicy, potem dopiero jej gojenie. Jest parę procesów ochronnych zabezpieczających ranę przed zainfekowaniem. Podczas skurczów kobiety skarżą się na ogromny ból oraz napięcie w podbrzuszu. Stan powrotu macicy do formy sprzed ciąży wiąże się z usuwaniem odchodów połogowych z organizmu. Odchody połogowe to wydzielina z rany macicy zawierająca pozostałości tkankowe, upłynniane przez enzymatyczne rozkładanie.

Czym są odchody popołogowe?

Odchody połogowe pojawiają się tuż po porodzie. Na starcie tworzy je czerwona wydzielina, kawałki głębokiej powierzchni macicy, śluzu, błon embrionalnych. Najpierw mają one krwistoczerwony odcień, z czasem ich barwa się zmienia: przez różową, żółtą oraz szarawą. Wydalaniu odchodów połogowych asystują kurcze w dole brzucha, przypominające menstruację. Są one boleśniejsze w trakcie karmienia piersią. Po przystawieniu malca do piersi zauważa się obfitsze krwawienie, jakie wymusza zmianę podkładu.

Etapy oraz zmiany podczas krwawienia po porodzie

Do paru dni po narodzeniu dziecka z dróg rozrodczych kobiety wydobywa się blisko 500 ml wydzieliny na dzień. Kurcze przypominają bóle menstruacyjne, natomiast wydzielina z pochwy ma zapach jak podczas menstruacji. Kurcze są większe podczas karmienia piersią, ponieważ tworzona jest wtedy oksytocyna, jaka je wywołuje. Tenże hormon pomógł dziecku przyjść na świat. Po 7 do 10 dniach wydzieliny jest już niewątpliwie mniej oraz zmienia ona odcień – z czerwonego na różowy, natomiast w następnych dniach na brązowo-czerwone oraz brązowe. Krwawienie zmieni się w plamienie, i następnie zupełnie zniknie. Następnym krwawieniem winna być pierwsza menstruacja po porodzie, jaka może pojawić się w rozdziale czasowym od 4 do chociażby 20 tygodni.

Podstawy krwawienia po porodzie

Gdy zaraz czeka cię poród, przygotuj się na to, iż po narodzeniu dziecka poprzez pierwszych parę dni będziesz krwawiła mocniej aniżeli podczas intensywnej menstruacji. Mogą pojawić się także zakrzepy krwi, lecz z każdym dniem krwi będzie jeszcze mniej. W chwili stawania na nogi po raz pierwszy od porodu po nogach może ci spływać krew, co jest wywołane jej składaniem się w pochwie. W tymże okresie nie powinnaś stosować tamponów, ponieważ mogłoby to wywołać chorobę oraz podrażnić pochwę, gdy masz za sobą poród naturalny. Zdecydowanie lepsze będą ogromne podpaski, podpaski urologiczne bądź pieluchy dla dorosłych. Z czasem krwawienie z pochwy przestanie być tak duże, natomiast ilość wydalanej krwi będzie taka, jak podczas normalnej menstruacji.

Krwawienie po porodzie – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Mechanizm obkurczania oraz czyszczenia się macicy winien skończyć się po najwyżej 6 tygodniach od porodu. Czasami kobieta może w dalszym ciągu wydalać odchody połogowe. Podstawą takiego stanu jest niewłaściwy mechanizm odbudowy błony śluzowej macicy, co jest wezwaniem do konsultacji u specjalisty. Lęk winno wywołać również krwawienie po porodzie, jakie znacznie ustępowało, natomiast niespodziewanie się zintensyfikowało. Odchyleniem od normy jest wytwarzanie zbyt dużej ilości krwistej wydzieliny. Tzn. więcej aniżeli 500 ml na dzień po porodzie naturalnym. A także więcej aniżeli 1000 ml na dzień po porodzie operacyjnym, co może wskazywać chociażby na krwotok poporodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *