pękające pięty

Pękające pięty – Jak poradzić sobie z problemem pękających pięt?

Pękające pięty to nie jedynie kłopot estetyczny, lecz także leczniczy. Pęknięcia wyglądają jak dziury, zazwyczaj jedynie w rogowej partii naskórka. Bywa jednakże, iż są o wiele głębsze oraz sięgają aż do skóry właściwej. Wówczas pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, i nieraz chociażby ropieją.

Czemu pięty pękają?

Pękanie skóry pięt, jaka jest sucha oraz rogowa, może wynikać z wielu względów. Przerwy powstałe na skutek uszkodzenia, mogą wywoływać dyskomfort podczas chodzenia oraz krwawić. W skrajnych wypadkach, dyskomfort po uszkodzeniu pięty staje się nie do zniesienia, rana zwiększa się oraz pojawia się zakażenie. Takie wypadki należy niezwłocznie zgłaszać lekarzowi, jaki poleci właściwe leczenie. Zadecyduje także o przeprowadzeniu badań, jakie wyeliminują egzystencję ciężkich dolegliwości. Stopy pozbawione są gruczołów łojowych, z owego względu poziom naturalnego nawadniania skóry jest bardzo mały.

Symptomy popękanych pięt

W pierwszym stadium kłopotu czujemy naciągnięcie skóry przy każdym nacisku. Głębokie przesuszenie, świerzbienie oraz nadwrażliwość skóry to niejednokrotnie wczesne symptomy. Miejsca zmienione mogą przyjmować odcień żółty bądź brunatny, natomiast skóra jest na nich zdecydowanie twardsza. W fazie niezwykle rozwiniętej, skóra na piętach może być tak przesuszona, iż staje się biała, żółtawa bądź czerwona oraz zaczyna się łuszczyć. Uszkodzenia mogą się zwiększyć do owego stopnia, iż typowe chodzenie staje się niezwykle ciężkie. Gdy temu nie zaradzimy, popękane pięty mogą zacząć krwawić oraz być narażone na oddziaływanie bakterii.

Pielęgnacja stóp

Skóra na stopach jest narażona na stałe podrażnienia oraz zniszczenia. Starczy założyć źle dopasowane buty oraz po określonym okresie pojawiają się brzydkie odciski, modzele lub nagniotki. Stopy potrzebują zatem wyjątkowej pielęgnacji poprzez cały rok. W zimie należy zabezpieczać je przed odmrożeniem, nakładać ciepłe, bawełniane skarpety oraz skórzane buty. Po powrocie do domu należy osuszyć obuwie, zrobić sobie gorącą kąpiel, po której należy założyć na pięty grubą powłokę kosmetyku nawilżającego, i potem ciepłą skarpetę.

W lecie skóra stóp jest także narażona na podrażnienia – starczy przejść się po plaży boso oraz już pojawiają się małe uszkodzenia. Stanowi to ogromny problem kosmetyczny dla pań, jakie kochają prezentować stopy latem. Popękane, suche oraz twarde nie jedynie wyglądają brzydko, lecz również tworzą centrum zakażeń oraz przenoszenia bakterii. Więc istotna jest pielęgnacja stóp, jaka polega na złuszczaniu naskórka za pomocą rozmaitych urządzeń. W sklepach można zakupić tarki lub pumeksy, jakie wspierają eliminowanie naskórka.

Pękające pięty – ziołowe wywary oraz okłady

Ziołowe wywary to następny przebój w pielęgnacji stóp. Dobrze łączyć je z normalnym używaniem kremów, żeby skóra stóp była bardzo delikatna oraz przyjemna w dotyka. Jeśli masz rogowy naskórek na podeszwie stóp, ziołowe wywary także będą dobrym pomysłem. Istnieje mnóstwo ziół, jakie można wykorzystać. Należą do nich m.in nasienia lnu, ziele krwawnika oraz liście brzozy. Żeby zrobić z nich wywar, starczy włożyć do naczynia liście ziół oraz pokryć je przegotowaną wodą, natomiast potem przykryć oraz odłożyć na kilkanaście minut. Idealnie sprawdzają się także okłady na stopy. Pośród nich największą sławą cieszy się kąpiel z solą.

Co na popękane pięty? Sposoby na suche oraz popękane pięty

Najdoskonalszym sposobem na suche oraz popękane pięty są skarpety złuszczające. To nowość na polskim rynku, dzięki której możemy zagwarantować własnym stopom w codziennych warunkach pielęgnację podobną do owej w specjalistycznym gabinecie kosmetycznym. Złuszczające skarpety, dzięki zawartości profesjonalnego roztworu, mają działanie zarówno złuszczające, jak również zwilżające. Ich zastosowanie jest bardzo łatwe. Starczy złuszczające skarpetki założyć na stopy (w identyczny sposób jak standardowe) oraz pozostawić na blisko 2 godziny.

Zamknięty w nich roztwór eliminuje rogowy naskórek oraz go nawilża (jest to niezwykle przydatne, szczególnie przy kłopotach z odciskami). Należałoby sięgnąć po nie również w sytuacji, gdy zmagamy się ze zbytnią potliwością stóp. Skarpety złuszczające należy stosować mniej więcej co 2 tygodnie. Powszechną techniką leczenia spękanych pięt jest złuszczanie powierzchni zrogowaciałej naskórka przy pomocy frezarki diamentowej. Takie zabiegi należy powtarzać w dwutygodniowych odstępach, aż do pełnego wyleczenia zmienionej chorobowo skóry. W przerwach pomiędzy nimi pacjent musi stosować profesjonalne maści oraz kremy.

Konsekwencje zdrowotne pękających pięt

Pękające pięty, jakie nie są poddawane leczeniu oraz właściwej pielęgnacji, mogą doprowadzać do ogromnych oraz poważnych konsekwencji zdrowotnych. U osób z kłopotem pękania pięt w trakcie chodzenia może dochodzić do dużych podrażnień, i chociażby do tworzenia się ran. Zniszczona skóra przestaje spełniać własne prawidłowe role, do jakich kwalifikuje się m.in. ochronę przed wirusami szkodliwymi. Skutkuje to dochodzeniem do organizmu bakterii oraz drobnoustrojów odpowiedzialnych za tworzenie zakażeń. W takich wypadkach potrzebne jest wykorzystanie profesjonalnego oraz długotrwałego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *