krocze po porodzie

Krocze po porodzie – jak wygląda po porodzie naturalnym?

Krocze po porodzie goi się w zależności od rodzaju obrażeń. Rany krocza po porodzie powstają po nacięciu krocza bądź pęknięciu powstałym na skutek porodu z wykorzystaniem sił natury. Pielęgnacja tego miejsca dotyczy głównie odpowiedniego sposobu mycia, a także osuszania. Jest to konieczne działanie, które zapewnia ochronę przed niebezpieczeństwem zakażenia miejsc intymnych.

Poród z wykorzystaniem sił natury związany jest z niebezpieczeństwem powstania różnorakich obrażeń okolic intymnych. To jak wygląda krocze po porodzie, jest kwestią indywidualną. Wszystko uzależnione jest od tego, czy w czasie porodu doszło do nacięcia krocza, czy nie powstały istotne obrażenia, oraz pęknięcia i uszkodzenia głębszych warstw.

Krocze po porodzie – jak wygląda po porodzie naturalnym?

Poród siłami natury może przyczynić się do powstania różnego rodzaju obrażeń krocza. Wśród nich wymienia się niewielkie pęknięcia, które dotyczą skory oraz błony śluzowej pochwy, nie powodując uszkodzeń mięśni. Wówczas najwcześniej nie ma konieczności szycia krocza. Czasami zakłada się pojedyncze szwy. Mogą one przyczynić się do szybszego gojenia rany. Podkreślić należy fakt, że najczęściej rana nie jest bolesna, chociaż wszystko uzależnione jest od wrażliwości na ból. Jednakże poród może przyczynić się do głębszych pęknięć krocza, które mogą nawet dotyczyć zewnętrznego oraz wewnętrznego zwieracza odbytu. W tym przypadku konieczne jest długotrwałe leczenie. Co więcej, powikłane jest zaburzeniem wypróżniania, dużym zniekształceniem krocza bądź nietrzymaniem moczu.

Obecnie najczęściej stosuje się nacięcie krocza, które wykonywane jest w celu ograniczenia oporu na krocze przy przemieszczaniu się główki przez wskazaną część kanału rodnego kobiety. Opór główki może przyczynić się do czasowych nieprawidłowości dotyczących ukrwienia krocza oraz jego uszkodzenia. Dlatego też korzystniejszym działaniem jest nacięcie krocza, co pozwala na ochronę przed pęknięciem. Co więcej, rana powstająca po pęknięciu goi się znacznie trudniej, niż tak będąca rezultatem nacięcia. W przypadku pęknięcia krocza powstaje różny stopień uszkodzenia tkanek.

Wygląd krocza po nacięciu uzależniony jest od tego, jak zostało ono zszyte. Szwy krocza obejmują mięśnie oraz tkanki głębokie krocza, błonę śluzową pochwy oraz skórę. Szycie krocza przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem nici rozpuszczalnych.

Krocze po porodzie – jak długo trwa proces gojenia?

Proces gojenia krocza po porodzie przebiega w zależności od rodzaju rany, rozległości uszkodzeń, a także sposobu pielęgnacji. Wymienia się następujące elementy, które wpływają na przyspieszenie mechanizmu gojenia się krocza:

  • właściwa pielęgnacja rany,
  • ochrona przed niedokrwieniem tkanek krocza,
  • unikanie zakażeń,
  • właściwie przeprowadzone nacięcie oraz szycie.

Szwy, które wykorzystywane są do zszywania skóry krocza, opadają po upływie tygodnia. Te, które znajdują się w głębszych warstwach, potrzebują trochę więcej czasu. Rozległość uszkodzeń wpływa na to, jak długo określona kobieta doświadcza dolegliwości bólowych. Dla złagodzenia ból można przyjmować preparaty przeciwbólowe, takie jak paracetamol. Ulgę zapewnią również okłady z lodu, które przyczynią się do zmniejszenia obrzęku.

Krocze po porodzie – w jaki sposób należy pielęgnować krocze?

Odpowiednie gojenie się tkanek krocza jest możliwe przez zastosowanie właściwej pielęgnacji oraz higieny. Po odzyskaniu sił po porodzie koniecznym działaniem jest kąpiel. W tym przypadku należy łagodnie odchodzić się z raną. Nie oznacza to, że miejsce to powinno być omijane podczas kąpieli. Należy postępować wręcz przeciwnie. Krew uchodząca z ciała kobiety do 6 tygodni po porodzie to wspaniała pożywka dla wszelkich drobnoustrojów.

W związku z tym niezbędna jest odpowiednia higiena, którą należy przeprowadzać nawet kilka razy w ciągu dnia. Do mycia okolic intymnych należy wykorzystywać wodę oraz mydło. W następnej kolejności skórę należy delikatnie osuszyć. Istotną kwestią jest to, aby przy wycieraniu krocza zachować zasadę „od przodu do tyłu”. Określone działanie jest niezbędne, aby nie doprowadzić do przeniesienia bakterii z obszaru odbytu do okolic pochwy. Co więcej, niewłaściwy sposób osuszania rany, a także za duża wilgotność okolic intymnych zwiększa niebezpieczeństwo zakażeń. Może także doprowadzić do szybszego rozpuszczenia się szwów, co w konsekwencji skutkuje rozejściem się rany.

Podkreślić należy fakt, że krocze po porodzie może być przemywane naparami z rumianku albo nagietka. Ważną kwestią jest także noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny. Istotnym aspektem jest również częsta zmiana wkładek higienicznych. Zaraz po porodzie duże znaczenie ma częste wietrzenie krocza, a więc pozycja leżąca bez bielizny z delikatnie odgiętymi nogami na boki. Co więcej, na początku trzeba przykładać dużą staranność, do ostrożnego siadania, bez zbytniego obciążania strony, po której zlokalizowana jest rana krocza. Przestrzeganie określonych zasad przyczynia się do szybszego gojenia się ran oraz powrotu kobiety do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *