Żelatyna

Żelatyna – w diecie sportowców, suplementacja żelatyny

Żelatyna to składnik diety, który rzekomo wpływa na budowę ścięgien i chrząstek stawowych. Faktycznie żelatyna zawiera kolagen, czyli białko budulcowe, mimo to nie do końca jest prawdą, iż żelatyna winna być obecna w diecie sportowca. Z uwagi na fakt, ze kolagen ulega rozpadowi w procesie trawienia nie ma on wpływu na kondycję kości i stawów, może za to dostarczyć białka, które bierze udział w syntezie kolagenu w stawach.

Żelatyna – wady i zalety

U sportowców chrząstki i stawy są szczególnie narażone na uszkodzenia w wyniku intensywnej ich eksploatacji. Tym samym sportowcom proponuje się spożywanie żelatyny w diecie, która miałabym zapobiec kontuzjom stawów i ich zużywaniu się. Kolagen, występujący w żelatynie ma pomóc w regeneracji tkanek kostnych i jest to po części prawda. Niemniej mechanizm wsparcia nie jest tak oczywisty na jaki wygląda.

Podkreślić należy iż kolagen zawarty w żelatynie ulega rozpadowi, co za tym idzie nie działa tak jak się to przedstawia. Nie może więc uzupełniać ubytków w stawach, a dla organizmu nie ma znaczenia czy białko pochodzące z żelatyny pochodzi właśnie z niej, czy np. z innego źródła jakim jest mięso. Mimo iż zapasy białka wpływają na budowę ścięgien, chrząstek i kości to nijak się to ma do żelatyny, która może być zastąpiona w diecie każdym innym produktem dostarczającym białka organizmowi.

Żelatyna i prolina

Na obronę żelatyny wpływa prolina. Jej duże stężenie w żelatynie odgrywa kluczową rolę w syntezie białek. Występuje ona we wszystkich procesach wzrostu komórek, również tkanki chrzęstnej. Prolina – aminokwas ten jest wyjątkowo przydatny sportowcom, by zsyntetyzować kolagen przyczyniający się do budowy kości i stawów. Żelatyna pozyskiwana jest w procesie hydrolizy kolagenu zawartego w skórze, chrząstkach i kościach zwierzęcych.

Jest to mieszanina peptydów, białek, głównie glicyny, proliny. Substancja ta ma bardzo rozległe zastosowanie, zarówno w przemyśle spożywczym jak i kosmetycznym, farmaceutycznym. Nie rzadko żelatyna jest budulcem otoczki kapsułek lekarstw, jak i składnikiem kremów nawilżających. W żywności stosuje się ją jako zagęszczacz.

Spożycie żelatyny

Spożywanie żelatyny wskazane jest w okresie wzmożonych treningów, jak też kontuzji, czy podatności na złamania i urazy układu kostno-stawowego. W takich sytuacjach organizm zwiększa zapotrzebowanie na białka służące odbudowie kości i chrząstek. Zapobiegawczo zaleca się żelatynę biegaczom długodystansowym i kulturystom. Na nadwyrężenia, przeciążenia i nadmierny wysiłek również pomaga spożycie żelatyny.

Istotne jest aby odpowiednio komponować dietę unikając spożycia żelatyny wraz ze szkodliwymi tłuszczami, cukrami. Spożycie galaretki owocowej nie pomoże nam w odbudowie stawów, bowiem żelatyna w galaretce to zaledwie 10% jej zawartości. Warto mieć tego świadomość. Aby suplementacja proliny była efektywna należy jej dostarczyć codziennie 4g, tymczasem 200g galaretki to zaledwie 2,5g proliny.

Suplementacja żelatyny

Gdy zależy nam na suplementacji proliny, co za tym idzie żelatyny warto wybrać żelatynę pod postacią granulek rozpuszczalnych. 100G żelatyny to 12g proliny. Kapsułki można rozpuszczać w miodzie lub soku z cytryny dla smaku. Alternatywnie można tez zwiększyć spożycie mięsa, ryb i nabiały które zawierają prolinę. Towarzysząco prócz żelatyny należy uzupełnić witaminę C, dlatego też częstą praktyką sportowców jest spożycie koktajli warzywno-owocowych z dodatkiem żelatyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *