Karmienie piersią

Karmienie piersią wszystko co powinniśmy wiedzieć karmieniu piersią

Karmienie piersią dla każdej młodej mamy jest niezwykle ważną czynnością. Co zatem powinniśmy o tym wiedzieć? Poniższy artykuł wyjaśni wszelkie wątpliwości związane z karmieniem piersią.

Karmienie piersią pierwsze chwile

Od momentu narodzin noworodek może o ile nie ma przeciwwskazań medycznych ssać pierś mamy. Pierwszy pokarm wytwarzany w piersiach mam to tzw. zarwana Siara. Jest to najlepszy napój dla naszego dziecka. Zawiera bowiem białko, składniki mineralne, tłuszcze i witaminy. Działa jak naturalny antybiotyk jednocześnie zwiększając odporność dziecka, dzięki wysokiemu poziomowi leukocytów i przeciwciał. Warto wiedzieć, że Siara zawiera również hormony tzw. Prostaglandyny, które osiadają w żołądku dziecka by chronić go przez infekcjami. Siara wytwarza się około trzy do czterech dób po porodzie. Noworodek w pierwszych chwilach nie potrzebuje dużo pokarmu. Pamiętajmy, że okres laktacyjny dopiero się zaczyny a pokarm produkowany przez organizm matki jest na tyle wartościowy, że zaspokoi głód i potrzeby dziecka.

Karmienie piersią a przystawianie dziecka

Od pierwszych chwil bardzo ważną rzeczą jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Prawidłowe ułożenie ust dziecka chroni nasze sutki przez urazami. Częstym problemem młodych mam to wielki ból przy karmieniu. Jest on związany z nieprawidłowym przystawianiem dziecka. Jak zatem przystawić dziecko? Główka dziecka powinna znajdować się na wysokości piersi mamy nos dziecka powinien być ułożony naprzeciwko brodawki. Broda dziecka zaś powinna przylegać się do piesi. W monecie podawania piersi dziecku powinno się zastosować tak zwany chwyt „C” oznacza to, że dłoń matki powinna obejmować całą pierś a kciuk kobiety powinien być skierowany w przeciwną stronę niż pozostałe palce . Podając pierś brodawkę kierujemy ku podniebieniu dziecka Podczas prawidłowego karmienia dziecka, wargi muszą być wywinięte a kąt otwarcia ust szeroki.

Karmienie dziecka różne pozycje

Noworodka można karmić w różnych pozycjach najważniejsze jest żeby matka jak i dziecko czuli się komfortowo. Możemy wyróżnić poszczególne pozycje:

Klasyczną – możemy ją zobaczyć na różnych filmach czy w normalnym życiu. Polega ona na siedzącej pozycji kobiety. Wyprostowanych plecach ułożeniu głowy dziecka na zgięciu łokciowym ustawieniu dziecka brzuchem do brzucha matki i podaniu piersi

Krzyżową – jest podobna do klasycznej, z tym wyjątkiem że podtrzymuje się głowę i tułów dziecka dłonią przeciwną do piersi która się karmi. mama jednak używa przeciwległej ręki do podtrzymywania dziecka.

Karmienie spod pachy – Dziecko powinno mieć nogi skierowane za twoje plecy. Głowę powinna przytrzymywać ręka z tej samej strony co pierś którą będziesz karmić. Tułów dziecka powinien znajdować się pod Twoją pachą.

Leżącą – Jak sama nazwa wskazuje jest to pozycja w której matka i dziecko leżą na łóżku. Ciała powinny być przytulone do siebie brzuchami. W tej pozycji można położyć główkę dziecka na płaską poduszkę a ręką przytrzymywać plecy dziecka.

Nawał pokarmu

Nawał pokarmu to w gruncie rzeczy bardzo pożądany moment. Pojawia się zazwyczaj między drugim a szóstym dniu po porodzie. Jak dochodzi do nawału pokarmu? Dziecko ssące pierś pobudza wydzielanie pokarmu, dzięki czemu zwiększa się ilość pokarmu w piersiach. Piersi stają się wtedy ciężkie i przepełnią mlekiem, czasami może pojawić się ból. Co zrobić by nawał pokarmi przeszedł bezproblemowo? Przystawiaj dziecko regularnie do piersi. Podawaj raz jedna raz drugą pierś. Dziecko przy jednym karmieniu powinno opróżnić całą pierś. Jeżeli odczuwasz duży dyskomfortu i ból możesz odciągnąć pokarm laktatorem, jednak tylko do momentu gdy odczujesz ulgę. Pamiętaj by nigdy nie odciągać pokarmu do „pustej” piersi, ponieważ spowoduje to produkcje pokarmu a efekt będzie wprost przeciwny do zamierzonego

Problemy z piersiami pojawiające się w okresach laktacji

Najczęstszym problemem mam karmiących są zatory pokarmowe. Występują one zazwyczaj przy nawale pokarmu, choć mogą również zdarzyć się w każdym okresie laktacji. Zatory pokarmowe są spowodowane zaleganiem pokarmu w przewodach mlecznych. Dzieje się tak, gdy przewody nie mogą się swobodnie kurczyć np. gdy pierś ulegnie urazowi lub uciskowi. Ucisk może być spowodowany przez uwierający biustonosz. Należy wtedy częściej przystawiać dziecko do piersi z zatorem, pomoże to udrożnić przewody pokarmowe.

Można również karmić dziecko w różnych pozycjach. Jego broda w czasie karmienia pomoże rozmasować zator. Nierozmasowany i nieudrożniony zator piersi prowadzić do różnych schorzeń, między innymi do zapalenia piersi i sutków. Zapalnie piersi objawia się zaczerwienieniem piersi. Kobieta odczuwa takie same objawy jak przy grypie. Występuje również wysoka gorączka. Gdy podejrzewamy u siebie zapalenie piersi trzeba natychmiast udać się do lekarza w celu przepisania antybiotyku, bezpiecznego dla matki i dziecka.

Dieta karmiącej matki

Początkowo dieta matki powinna być lekkostrawna by nie wywoływać kolek u dziecka. Jednak z czasem powinnyśmy wprowadzać wszystkie produkty do sowiej diety. Odżywiać się tak jak w trakcie ciąży. O ile dziecko nie ma alergii bądź nie jest to przeciwwskazane przez lekarza. Pamiętaj jednak, aby unikać niezdrowego jedzenia, picia gazowanych napoi i tłustych potraw. Wprowadzając zdrową i zbilansowaną dietę dajemy swojemu dziecku wszystko to co najlepsze a także od początku uczymy je zdrowych nawyków żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *