Nadmierne pocenie się po porodzie

Nadmierne pocenie się po porodzie – Sposoby na pocenie

Nadmierne pocenie się po porodzie może zdarzyć się każdej kobiecie świeżo po porodzie. W połogu cała uwaga kobiety niejednokrotnie koncentruje się na maluszku. Jednakże warto, aby młoda matka także zadbała o siebie. To istotne, ponieważ po wysiłkach ciąży oraz porodu kobieta musi mieć czas, aby jej ciało i umysł doszły do siebie, osiągając stabilność. Mało w tymże obszarze da się przyspieszyć, lecz jednak nie o to idzie.

Ważne jest, aby widzieć zmiany zachodzące w ciele oraz świadomości oraz w razie potrzeby zasięgnąć opinii eksperta. Po porodzie ciało kobiety stopniowo powraca do stanu sprzed ciąży. Zmienia się poziom hormonów płciowych, w piersiach pojawia się pokarm, i kolejne kilogramy stopniowo zanikają. Poniektóre przypadłości są jednakże dla świeżo upieczonych matek niepokojące i kłopotliwe. Jedynym spośród nich jest nadmierne pocenie się całego ciała.

Pocenie się to typowa przypadłość po ciąży

W większości wypadków zbytnie pocenie się w czasie połogu oraz trochę po jego ukończeniu jest zwykłą przypadłością, jaka nie wiąże się z żadną dolegliwością. Gdy jednakże pocenie jest bardzo zintensyfikowane bądź towarzyszą mu pozostałe symptomy, należałoby skonsultować się z lekarzem rodzinnym bądź ginekologiem. Właściwe badania oraz wywiad lekarski pozwalają wyeliminować różnorodne zaburzenia bądź wykorzystać potrzebne środki. W wypadku, kiedy kobieta jest zdrowa, pocenie się po porodzie można kontrolować za pomocą antyperspirantów oraz dezodorantów.

W parę tygodni po porodzie możesz poczuć się zaskoczona zbytnim poceniem. Mnóstwo młodych matek budzi się w nocy oraz musi przebierać przemoczoną koszulę nocną lub pidżamę. Zwykle usuwanie zebranych w trakcie ciąży roztworów trwa poprzez cały połóg oraz jest silniejsze w trakcie karmienia. Atutem całego dosyć nieprzyjemnego (szczególnie latem) mechanizmu jest możliwość intensywniejszego powrotu do figury.

Skąd bierze się zbytnie wytwarzanie potu?

W okresie ciąży twoje ciało składało płyny. Teraz, w czasie połogu, pozbywa się ich nadmiaru. Pocenie się to jeden ze sposobów usuwania zbędnej wody oraz związków mineralnych. Zanim po porodzie nie ustabilizuje się gospodarka hormonalna, możesz chociażby poprzez parę tygodni więcej aniżeli zazwyczaj się pocić, oraz to nie jedynie w tychże miejscach, gdzie zazwyczaj pojawia się pot (pod pachami, w okolicach stóp), lecz również np. w okolicach klatki piersiowej. Zwłaszcza przykre może być budzenie się prawie zupełnie mokrą od potu.

Jakie są podstawy zbytniego pocenia się po porodzie?

Zbytnie pocenie po porodzie połączone jest ze zmianami hormonalnymi, jakie występują po porodzie. Gwałtowny spadek estrogenu wywołuje uwolnienie wody z organizmu, usuwane są także dodatkowe płyny, jakie podczas ciąży żywiły zarodek. Mamy po porodzie szczególnie pocą się w godzinach nocnych. Po ciąży występuje gwałtowny spadek poziomu estrogenu, jaki wytwarza mechanizm wytwarzania nadmiaru wody. To całkowicie naturalne, gdy poprzez parę tygodni po porodzie musisz się parę razy dziennie przebierać. W końcu huśtawka hormonalna minie, natomiast wraz z nią nadpotliwość. Profesjonaliści uważają, iż owa przypadłość winna zniknąć u większości pań w okresie od 2 do 4 po porodzie. Gdy zdecydowałaś się na systematyczne karmienie piersią to mechanizm może się trochę przedłużyć.

Jakie są symptomy zbytniego pocenia się?

Ocena owego, czy wydziela się za dużo potu, w ogromnej ilości zależy od owego, czy stan taki jest podstawą dużego bólu, mniejszej samooceny oraz staje się czynnikiem unikania kontaktów interpersonalnych. Zbytnie wytwarzanie potu może być miejscowe – może dotyczyć rąk, pach, stóp, twarzy. Nadpotliwości może towarzyszyć przykry zapach skóry. W mokrym środowisku, zwłaszcza w okolicy fałdów skórnych dochodzi do gwałtownego namnażania się bakterii, jakich produkty przemiany materii odpowiedzialne są za tworzenie nieprzyjemnego zapachu. Tenże staje się podstawowym czynnikiem frustracji oraz zwykle najistotniejszym powodem dla jakiego chorzy zgłaszają się do specjalisty. W mokrym środowisku łatwiej rozwijają się również zmiany grzybicze. Jeśli nadpotliowść jest symptomem innej dolegliwości, to będzie można zobaczyć również cechy prezentujące na obecność zaburzenia głównego.

Sposoby na pocenie

Domowe sposoby na zbytnie pocenie to przede wszystkim noszenie luźnej odzieży z ekologicznych materiałów, rezygnacja z ostrych potraw i nieprzejadanie się. Poszczególni twierdzą, iż wywar z szałwii pity systematycznie może blokować wytwarzanie potu. Osoby z nadmierną potliwością powinny zwłaszcza dbać o czystość, gdyż w pocie mogą rozwijać się bakterie oraz doprowadzać do stanów zapalnych. Najpopularniejszy sposób na zbytnie pocenie pod pachami to stosowanie antyperspirantu. Im silniejsze działanie artykułu, tymże większa szansa, iż kłopot zbytniej potliwości w tymże obszarze ciała zostanie zlikwidowany. W aptece dostępne są również blokery potu, jakie zawierają większą ilość substancji blokujących wytwarzanie potu (często chlorku glinu). Pocenie nóg, dosyć uciążliwe poprzez przykry zapach pozostający nie jedynie na stopach, lecz również obuwiu, można blokować dedykowanymi do owego antyperspirantami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *