picie wody

Picie wody – poradnik zdrowego życia, właściwości wody

Picie wody może być zdrowe. Fakt ten jednak jest skrzętnie skrywany przez producentów napojów z oczywistych przyczyn. Skoro woda, nawet ta z kranu jest zdrowsza od kolorowej oranżady, napoju gazowanego, słodzonej wody smakowej to po co mielibyśmy te wyroby kupować?

Poradnik zdrowia – picie wody

Organizm potrzebuje wody, nawodnienia. W opracowaniach dietetycznych i medycznych widnieje woda jako płyn do nawodnienia organizmu. Nie bez powodu, bowiem to woda jest źródłem życia, to ona wystarcza by zachować zdrowie.

Inne napoje i płyny są alternatywą dla wody stworzoną również na jej bazie. Bo czymże innym jest napój owocowy jak nie roztworem soku owocowego z wodą. Sam sok owocowy także nie powstałby bez wody, gdyż owoc aby był soczysty musi zgromadzić wodę.

Zdrowy tryb życia, który aktualnie stał się modny zwraca uwagę na picie wody. Woda gwarantuje potencjał fizyczny i intelektualny. Przyda się w uprawianiu jogi, jeździe na rowerze itd. Jest też doskonałym substytutem używek takich jak kawa, alkohol. Woda to ważny element zbilansowanej diety, nie może jej zabraknąć w jadłospisie.

Picie wody – szklanka wody

Szklanka wody potrafi zgasić pragnienie, poprawić samopoczucie, orzeźwić, pomóc w koncentracji, dodać siły. Codziennie winniśmy wypijać dwa litry płynów. Większość powinna stanowić czysta woda. Jeśli wolimy czuć smak wody, możemy do niej dodać liść mięty, kilka kropli soku z cytryny, dodadzą smaku nie umniejszając wartości wodzie.

Gdy jesteśmy spragnieni, odwodnieni szybko się męczymy, kręci się nam w głowie, pocimy się bardziej, czujemy rozdrażnienie. A wystarczy szklanka wody by uzupełnić minimum braków. Dlatego miejmy zawsze pod ręką wodę, uczmy dzieci picia wody, korzystania ze źródeł tego życiodajnego napoju. Zamiast sięgać po słodycze napijmy się łyk wody. Zapełnimy żołądek bez spożycia tysięcy kalorii zupełnie zbędnych, pustych.

Picie wody – właściwość wody

Woda gwarantuje nam równowagę organizmu, który w około 70% jest zbudowany z niej samej. Woda oczyszcza z toksyn i metabolitów, odkwasza organizm, a także w nieinwazyjny sposób reguluje przemianę materii, przynosząc uczucie ulgi i lekkości. Uelastycznia i zmiękcza skórę, a jako budulec płaszcza hydrolipidowego chroni powierzchnię ciała przed negatywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego.

Tylko i aż woda nawilża śluzówki między innymi jamy ustnej, oczu. Jej poziom w organizmie wyznacza także wydzielanie się potu, steruje termoregulacją. Podczas wysiłku pot schładza organizm. Woda jest również transporterem i rozpuszczalnikiem dla witamin z grupy B i C.

Picie wody – zapotrzebowanie na wodę

Dwa litry wody dziennie to minimum jakie powinniśmy zapewnić organizmowi. Istotne znaczenie ma jednak to jaki tryb życia prowadzimy oraz w jakich warunkach żyjemy. Jeśli jest upał wody potrzebujemy więcej, podobnie jak wtedy gdy przebywamy non stop w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Gdy trenujemy, uprawiamy sporty również pić powinniśmy więcej. Kobiety oraz dzieci winny pic więcej niż mężczyźni. Obserwujmy sygnały organizmu, który nas ostrzega przed końcem zapasów wody. Kiedy odczuwasz zmęczenie, brak skupienia, suchość w ustach – zamiast wypić filiżankę kawy, należy sięgnąć wtedy po szklankę wody. Również stres, rozdrażnienie to sygnał by nawodnić organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *