Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu – jak przetrwać połóg po cesarskim cięciu?

Połóg po cesarskim cięciu jest z reguły dużo dłuższy oraz zdecydowanie bardziej skomplikowany w zestawieniu z tymże po porodzie naturalnym. Po cesarskim cięciu, połóg trwa sześć tygodni oraz po tymże okresie, z wyjątkiem piersi, jakimi karmimy, wszystko winno powrócić do normy.

Połóg po cesarskim cięciu – efekty cesarki.

Chociaż cesarskie cięcie jest teraz zdecydowanie mniej inwazyjne aniżeli kiedyś, musisz pamiętać, iż to jednakże operacja chirurgiczna brzucha. Będziesz się zatem czuła po niej gorzej aniżeli po typowym porodzie drogami natury: znacznie osłabiona, bezradna, potrzebująca pomocy. Ponieważ prócz normalnych poporodowych symptomów, takich jak duża, krwista wydzielina z dróg rozrodczych, nieprzyjemne zwijanie się macicy lub problemy z wypróżnianiem, ponadto musisz sobie radzić z raną na brzuchu, jaka na początku bardzo komplikuje prawidłowe działanie. Poza tymże mogą dawać ci się we znaki rezultaty znieczulenia.

Jak przetrwać połóg po cesarskim cięciu?

Podczas połogu po cesarce kobiety powinny przede wszystkim wypoczywać. Relaks oraz zmniejszona liczba czynników pomagają powrócić do równowagi. Stąd także odradza się długie oraz liczne wizyty rodziny i przyjaciół. Jeśli bliscy proponują pomoc przy dziecku, należałoby skorzystać z takiej propozycji. Dzieci narodzone w efekcie cesarskiego cięcia potrzebują zazwyczaj więcej troski, młode mamy chcą zatem spędzać z nimi prawdopodobnie więcej czasu. Zanim kobieta nie jest w stanie chodzić oraz wciąż przebywa w szpitalu, może odwiedzać małego za pomocą wózka. Gdy dziecko jest zdrowe oraz nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, może przebywać na sali z mamą. Kobieta może karmić niemowlę piersią, lecz wtedy potrzebne jest odnalezienie właściwej pozycji, aby nie zaszkodzić ranie po nacięciu. Zazwyczaj poleca się karmienie w pozycji leżącej na boku. W tenże sposób unika się ciężaru dziecka na brzuchu, natomiast mama oraz maluch mogą nawiązać bliską relację.

Nastawienie po operacji

Kiedy znieczulenie będzie ustępować, pojawi się ból dookoła rany. To, jak bardzo będzie odczuwalny, zależy od rozmaitych elementów oraz Twojego progu bólu. Jeśli do operacji wykorzystano znieczulenie podpajęczynówkowe, poprzez parę godzin po cięciu małe dawki leków znieczulających będą podawane poprzez tenże sam cewnik, jakim podano znieczulenie wcześniej. Jeżeli tymczasem wykorzystano znieczulenie ogólne, dostaniesz środki w kroplówce bądź zastrzyku. Później, w razie konieczności, poproś o uśmierzenie bólu środkami, jakie można podawać kobiecie karmiącej.

Wstawanie z łóżka

Należałoby trzymać się reguły – im szybciej, tymże lepiej. Kiedy znieczulenie zejdzie, powinnaś jak najszybciej spróbować wstać oraz rozpocząć uważnie chodzić. Już leżąc w łóżku, możesz poruszać stopami oraz kręcić nimi w rozmaitych kierunkach. W tenże sposób pomożesz uruchomić krążenie w nogach. Podczas pierwszych prób chodzenia warto poprosić kogoś o pomoc np. położną, gdyż może Ci się zakręcić w głowie. Przed powstaniem należy wpierw usiąść na łóżku oraz spuść nogi na podłogę. Nim spróbujesz wstać, odczekaj dłuższą chwilę, żeby przyzwyczaić się do pionowej pozycji. Pierwsze kroki po cesarce mogą wykazać się dla Ciebie nieprzyjemne. Jednakże z każdą kolejną godziną ból będzie się zmniejszał.

Nieprzyjemna rana

Pierwsze dni po cesarskim cięciu mogą wiązać się z dużym bólem, co ma związek z gojeniem się rany. Miejsce po cięciu jest ochronione opatrunkiem (lepiej go nie moczyć). Po jego zdjęciu rana potrzebuje wrażliwej higieny, utrzymywania w czystości, nie podrażniania jej (np. poprzez zaciskającą bieliznę). Najlepiej oczyszczać bliznę przez łagodne przykładanie ręcznika papierowego. W okresie połogu nie poleca się kąpieli w wannie.

Oddawanie moczu po cesarskim cięciu

Samodzielnie do ubikacji można pójść wówczas, kiedy jest się w stanie stanąć na nogi oraz chodzić. Położna eliminuje wtedy cewnik moczowy, służący do owej chwili opróżnianiu pęcherza. Po przeprowadzeniu zabiegu, kobieta może samodzielnie załatwiać potrzeby fizjologiczne. Na początku mogą pojawić się kłopoty z oddawaniem moczu. Należałoby wówczas odkręcić zawór w toalecie, gdyż szum płynącej wody umożliwia mikcję. Poniektóre panie po cesarskim cięciu mają kłopoty z wypróżnieniem się. W takim wypadku należałoby uzupełnić dietę suszonymi śliwkami bądź rodzynkami, jakie toną w błonnik pokarmowy oraz przeciwdziałają zatwardzeniom. Jeśli oddanie stolca przedłuża się do następnej dzienie od operacji, należy poprosić pielęgniarkę o czopek glicerynowy. Żeby aktywować właściwe działanie jelit oraz znów uruchomić pęcherz moczowy, najlepsze jest przedwczesne wstanie z łóżka po zabiegu oraz krótkie spacery.

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Gdy podczas zabiegu miałaś podane znieczulenie podpajęczynówkowe bądź zewnątrzoponowe najprawdopodobniej już w przeciągu dwóch godzin po porodzie będziesz mogła nakarmić własne maleństwo. Zrobisz to przy pomocy pielęgniarki bądź partnera, jaki będzie podtrzymywał dziecko, gdyż ty jeszcze poprzez kilka-kilkanaście godzin powinnaś unikać zmiany pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *