Powikłania po porodzie

Powikłania po porodzie – dolegliwości po porodzie i ich objawy

Powikłania po porodzie są bardzo powszechnym zjawiskiem. Kobiety nie mogą powstrzymać się od zachwytu nad całym swoim ciałem w ciągu dziewięciu miesięcy swojej ciąży. Jednak gdy ciąża w końcu została zakończona, a na świecie pojawił się żywy, oddychający cud kobiet muszą mierzyć się z zupełnie inna rzeczywistością. Pogodzenie się z nową rolą, nauka jak dbać o swoje dziecko może być przytłaczająca dla każdej kobiety.

Ciało również doznaje poważnych zmian w tygodniach i miesiącach następujących po narodzinach dziecka. W tym okresie poporodowym, który rozpoczyna się natychmiast po porodzie, ciało odbuduje swoją siłę i zaczyna odzyskiwać kształt sprzed ciąży.

Im więcej kobiety wiedzą czego mogą się spodziewać tym bardziej są przygotowane do radzenia sobie z fizycznymi i emocjonalnymi zmianami, na także powikłaniami po ciąży.

Powikłania po porodzie – objawy

Kobiety mogą doświadczać wielu problemów poporodowych z których niektóre są poważniejsze niż inne, a każda z nich ma własne objawy. Niektóre z bardziej typowych powikłań po ciąży to:

  • zakażenia poporodowe (w tym infekcje macicy, pęcherza moczowego lub nerek),
  • nadmierne krwawienie po porodzie,
  • ból w okolicy krocza (między pochwą a odbytnicą),
  • wypełnienie pochwy,
  • problemy z piersiami, takie jak obrzęk piersi, zakażenie i zatkane przewody,
  • rozstępy,
  • hemoroidy i zaparcia,
  • nietrzymanie moczu lub kału,
  • wypadanie włosów,
  • depresja poporodowa.

Krwotok poporodowy

Niektóre krwawienia są normalne natychmiast po porodzie. Jednak spotyka się ciężkie krwawienie lub krwotok, które występują tylko w 2% porodów, najczęściej po długich porodach, porodach mnogich lub po zakażeniu macicy.

Krwotok po porodzie jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci matki podczas porodu. Zwykle dzieje się tak, ponieważ macica nie kurczy się prawidłowo po dostarczeniu łożyska. Wkrótce po porodzie i łożysku że macica powinna się kurczyć. Jeżeli krwawienie jest ciężkie, położna lub lekarz mogą masować macicę, aby pomóc jej skurczyć się lub podawany jest syntetyczny hormon zwany oksytocyną, aby stymulować skurcze. Jeśli utrata krwi jest nadmierna zalecana może być nawet transfuzja krwi.

Jeżeli krwotok rozpoczyna się tydzień lub dwa po porodzie, może to być spowodowane przez część łożyska, która pozostała w macicy. Jeśli tak, tkanka zostaje usunięta chirurgicznie.

Infekcje macicy

Zwykle łożysko oddziela się od ściany macicy podczas porodu i jest wydalane z pochwy w ciągu 20 minut po porodzie. Jeśli kawałki łożyska pozostają w macicy (zwane łożyskiem zatrzymanym), może to prowadzić do zakażenia.

Zakażenie worka owodniowego (worka wody otaczającego dziecko) podczas porodu może prowadzić do zakażenia macicy po porodzie. Objawy podobne do grypy , którym towarzyszy wysoka gorączka, szybkie tętno,, wyjątkowo wysoka liczba białych krwinek, spuchnięta i delikatna macica zwykle wskazuje na infekcję macicy. Gdy tkanki otaczające macicę również są zakażone, ból i gorączka mogą być poważne. Infekcje macicy zwykle można leczyć za pomocą antybiotyków dożylnych , które są stosowane w celu zapobiegania potencjalnie niebezpiecznym powikłaniom takim jak wstrząs toksyczny.

Infekcje nerek

Zakażenie nerek, które może wystąpić, gdy bakterie rozprzestrzeniają się z pęcherza moczowego. Obejmuje ono takie objawy, jak częste oddawanie moczu, silna potrzeba oddawania moczu, wysoka gorączka, ogólnie złe samopoczucie, ból w dolnej części pleców lub boku i zaparcia. Zakażenia nerek zazwyczaj leczy się antybiotykami. Pacjenci są instruowani, aby pić dużo płynów i proszeni są o podanie próbek moczu na początku i na końcu leczenia w celu zbadania wszelkich pozostałych bakterii.

Ból krocza

W przypadku kobiet, które rodziły w sposób naturalny ból krocza (obszar między odbytnicą a pochwą) jest dość powszechny. Te delikatne tkanki mogły się rozciągnąć lub rozerwać podczas porodu powodując ich opuchnięcie, zasinienie i ból. Ten dyskomfort może być także pogarszany przez nacięcie krocza. W ciągu tygodni po porodzie, dyskomfort powinien się zmniejszyć.

Wydzielina z pochwy

Krwawe, początkowo ciężkie wydzieliny z pochwy są powszechne przez pierwsze kilka tygodni po porodzie. To rozładowanie, które składa się z krwi i pozostałości łożyska. Przez pierwsze kilka dni po porodzie wydzielina jest jaskrawoczerwona i może zawierać skrzepy krwi. W końcu rozjaśni się stopniowo zmieniając kolor na różowy, a następnie biały lub żółty, zanim całkowicie się zatrzyma. Jasnoczerwone wydzielanie może powrócić czasami, np. po karmieniu piersią lub zbyt intensywnym wysiłku fizycznym, ale jej objętość znacznie zmniejszy się po około 10 do 14 dniach.

Zapalenie sutka

Zapalenie sutka lub zakażenie piersi zwykle objawia się przez delikatny, zaczerwieniony obszar na piersi (może być również zaangażowana cała pierś). Infekcjom piersi, które mogą być wywoływane przez bakterie i obniżone mechanizmy obronne wynikające ze stresu. A także, wyczerpania lub pękniętych sutków może towarzyszyć gorączka, dreszcze, zmęczenie, ból głowy, nudności i wymioty. Każdy z tych objawów należy zgłosić lekarzowi, który może zalecić leczenie antybiotykami.

Podczas infekcji piersi można kontynuować karmienie. Zapalenie sutka nie wpływa na mleko matki. Ważne jest również, aby odpocząć i pić dużo płynów. Ciepłe, mokre ręczniki nakładane na dotknięty obszar mogą pomóc złagodzić dyskomfort. Zimne okłady stosowane po karmieniu mogą pomóc zmniejszyć przekrwienie piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *