Laparotomia

Laparotomia – zastosowanie, zabieg, rekonwalescencja

Laparotomia jest zabiegiem, który wykorzystywany jest najczęściej przez ginekologów. Zabieg ten polega na otwarciu powłok jamy brzusznej, co wiąże się bezpośrednio z rozcinaniem skóry czy mięśni.

Zastosowanie laparotomii

Zabieg ten stosowany przez ginekologów jest za każdym razem w pełni przemyślanym posunięciem. Laparotomia znajduje zastosowanie podczas potwierdzania chorób układu rozrodczego, ale także układu pokarmowego czy moczowego.

Laparotomię należy stosować jedynie w ostateczności, gdy inne nieinwazyjne metody zawiodły. Wszelkie powikłania wykryte podczas zabiegu mogą być usunięte w trakcie jego trwania.

Laparotomia jest również często stosowana u osób po ciężkich wypadkach. Najczęściej są to sytuacje gdy dochodzi do krwotoku wewnętrznego oraz wszelkich problemów związanych z jamą brzuszną. Zabieg laparotomii powinien być wykonany przede wszystkim w przypadku zagrożenia życia poszkodowanego.

Kiedy skorzystać z laparotomii ?

Jak zostało wspomniane laparotomia jest wskazana w przypadku wszelkich problemów dotyczących układu rozrodczego, moczowego oraz pokarmowego. Jednak wykonanie operacji jest jedynie w pełni uzasadnione, gdy wszelkie inne metody nie dadzą oczekiwanego skutku. W przypadku chorób układu pokarmowego i moczowego istnieje szereg innych badań, za pomocą których można bez najmniejszego problemu zweryfikować daną chorobę. Jednak sprawa zdecydowanie komplikuje się, gdy mamy do czynienia z układem rozrodczym. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zabieg laparotomii.

Choroby diagnozowane za pomocą laparotomii

Głównymi chorobami, które można zdiagnozować za pomocą laparotomii są między innymi:

  • ciąża pozamaciczna, podczas której ciąża występuje najczęściej w jajowodzie, a nie w macicy. Rzadziej dochodzi do sytuacji, że ciąża znajduje się w jamie brzusznej czy jajnikach.
  • nowotwór szyjki macicy, który spowodowany jest przez wirus brodawczaka ludzkiego. Choroba ta może rozwijać się u kobiet w różnym wieku, szczególnie u kobiet, które wcześnie rozpoczęły życie seksualne, zaniedbując podstawy higieny osobistej.
  • endometrioza, która polega na nieprawidłowym występowaniu błony śluzowej. U kobiet chorych na endometriozę można zaobserwować takie objawy jak bolesne miesiączkowania czy trudności z zajściem w ciążę.

W przypadku chorób związanych z układem pokarmowym, gdy wszelkie inne metody nieinwazyjne nie dają rezultatów można skorzystać z zabiegu laparotomii. Najczęstszymi chorobami powiązane z układem pokarmowym są przede wszystkim:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego oraz trzustki
  • nowotwór trzustki oraz jelita grubego

Laparotomia- zabieg

Zabieg laparotomii trwa zazwyczaj od kilku minut do nawet kilku godzin. Jest to zależne przede wszystkim od schorzenia z jakim ma się do czynienia. Pierwszą fazą operacji jest wykonanie odpowiednich nacięć, których wielkość jest zależna od przypadłości. Laparotomia wykonywana jest pod znieczuleniem. Przed samą operacją pacjent nie może nic jeść przez około 12 godzin.

Podczas samej operacji, która ma na celu usunięcie dolegliwości, możliwe jest także pozyskanie wycinków do badań czy wykonanie biopsji. Najczęściej jednak niezbędne jest wykonanie kolejnej laparotomii w celu usunięcia choroby.

Operacja niesie ze sobą także duże ryzyko jeśli chodzi o powikłania. Najczęściej dochodzi do krwawień oraz infekcji rany. Może pojawić się także przepuklina.

Rekonwalescencja

Po zabiegu niezbędny jest odpowiednio okres rekonwalescencyjny dla pacjenta. Osoba po operacji powinna przez najbliższe dwa czy trzy dni pozostać w szpitalu pod baczną obserwacją personelu medycznego. Oczywiście czas dla pacjenta powinien być uzależniony od rodzaju operacji i poziomu jej inwazyjności. Może to być znacznie dłuższy okres niż trzy doby.

Przez najbliższych kilka tygodni pacjent musi unikać ciężkiego wysiłku fizycznego oraz powinien zrezygnować z uprawiania sportu. Warto również unikać prac domowych, które wymagają wkładu fizycznego.

Okres rekonwalescencyjny to czas, w którym należy oszczędzać się pod każdym możliwym względem. Można w ten sposób uniknąć nieprzyjemnych powikłań.

Reasumując, laparotomia jest metodą operacyjną, za pomocą której leczone są przede wszystkim choroby układu rozrodczego, ale również i układu pokarmowego i moczowego. Operacje dotyczą najczęściej kobiet, które zwykle chorują na ciąże pozamaciczną, nowotwór szyjki macicy czy endometriozę. Typowe choroby tego typu spowodowane są w głównej mierze rozpoczęciem wczesnego współżycia seksualnego oraz brakiem higieny.

Do samej operacji należy podejść na czczo, a ostatni posiłek należy spożyć około 12 godzin przed zabiegiem. Operacja przebiega pod znieczuleniem, podczas którego dochodzi do nacięć, których wielkość jest zależna od schorzenia. Laparotomia może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Podczas operacji możliwe jest usunięcie przyczyn choroby czy pobranie tkanek do dalszej analizy.

Okres po operacji powinien być czasem, gdzie pacjent w pełni odpoczywa od wszelkich prac fizycznych. Powinien także zrezygnować tymczasowo ze sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *