Wirusowe zapalenie rogówki oka

Wirusowe zapalenie rogówki oka – przyczyny, objawy, leczenie

Wirusowe zapalenie rogówki oka, czyli błony, która pokrywa oko nad tęczówką, to bardzo zakaźna choroba oczu. Wirusowe zapalenie jest trudne do leczenia i często okazuje się, że leczenie jest mało skuteczne, gdyż infekcja ta ma duże skłonności do nawrotów. Nierozpoznanie choroby na czas niestety może doprowadzić do groźnych powikłań, między innymi do perforacji rogówki czy zapalenia wnętrza tkanki ocznej.

Przyczyny wirusowego zapalenia rogówki oka.

Najczęstszymi przyczynami wirusowych zapaleń rogówki oka są opryszczkowe zapalenie rogówki, które jest wywołane przez Herpes simplex. Wirus HSV typu I jest przenoszony przez powietrze, który wywołuje infekcje oczu, skóry twarzy i tułowia. Wirus HSV typu II, który przenoszony jest drogą płciową, nie wywołuje on żadnych dolegliwości w narzędziu wzroku, ale należy wiedzieć, że wiele ludzi jest nosicielem tego wirusa, który aktywuje się przy ogólnym spadku odporności np. podczas gorączki. Przyczyną wirusowego zapalenia rogówki może być również zakażenie adenowirusami typu 8 i 9, rozpoznaje się wtedy zapalenie nagminne spojówek i rogówki. Należy pamiętać, że zapalenie rogówki może być także wywołane przez wirus ospy wietrznej (VZV). Za

Wirusowe zapalenie rogówki oka – objawy

Objawy mogą uwidaczniać się poprzez:

 • zaczerwienie oka (przekrwienie oka)
 • obrzęk spojówek (zazwyczaj silny)
 • silny ból oka (często towarzyszyć może pieczenie lub kłucie)
 • nasilone łzawienie
 • matowienie rogówki o nierównej powierzchni
 • światłowstręt jest to znaczne ograniczenie możliwości spojrzenia na światło
 • uczucie obcego ciała w oku, które daje wrażanie jakby pod powieką był piasek
 • obecność wodnistej wydzieliny w worku spojówkowym (najczęściej można zaobserwować ją rano po przebudzeniu, kiedy powieki mogą być sklejone wydzieliną, wydzielina ta może zasychać na brzegach powiek)
 • pogorszenie widzenia (może objawiać się zmniejszeniem ostrości obrazu, oraz jego „rozmywaniu się”)
  Początkowo dolegliwości pojawiają się w jednym oku, po kilku dniach można zaobserwować objawy w drugim oku.

Wirusowe zapalenie rogówki oka – diagnostyka

Chcąc zdiagnozować wirusowe zapalenie rogówki oka należy wykonać podstawowe badania okulistyczne, które zawsze powinno zacząć się od wywiadu lekarskiego (od kiedy występują objawy? czy stosowane są leki okulistyczne? Jeśli tak to jakie? czy występują czynniki ryzyka zapalenia rogówki? czy wcześniej występowało zapalenie rogówki? czy występowały operacje okulistyczne? (jeśli tak to jakie i kiedy), jakie choroby ogólnoustrojowe występują lub występowały?) Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, zostanie przeprowadzone badanie, w którym zostanie między innymi zbadany stan spojówek w lampie szczelinowej (badanie biomikroskopem), wziernikowanie dna oka i pomiar ciśnienia wewnątrz-gałkowego.

Wirusowe zapalenie rogówki oka – leczenie

W celu leczenia opryszczkowego zapalenia rogówki leczy się miejscowo, przez podanie acyklowiru (3%), jest to lek w formie maści do oczu, który nakłada się w celu zahamowania namnażania się wirusów, a zwłaszcza z grupy Herpes. Stosuje się dodatkowo preparat triflurydyna, który jest podawany w formie kropli do oczu, i ma działanie przeciwwirusowe. Dodatkowo powinno zastosować się lek przyspieszający gojenie się rogówki.

W celu leczenia zapalenia nagminnego spojówek i rogówki podaje się preparaty przeciwwirusowe, zimne kompresy oraz sztuczne łzy. Można zastosować również krople ozonowe, które przyspieszają wzrost nabłonka, w miejscach ubytków rogówki i powodują cofanie się nacieków, stosuje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne. Gdy konieczne jest obniżenie ostrości wzroku stosuje się steroidy.

Skuteczne leczenie zapalenia rogówki oka wywołane wirusem półpaśca (VZV), musi zostać rozpoczęte w trzecim dniu od wystąpienia zmian na skórze. Zazwyczaj stosowane jest leczenie miejscowe preparatami przeciwwirusowymi na przykład acyklowir, idoksyurydyna. Podawane są preparaty steroidowe w postaci maści czy aerosolu w miejscach zanim naskórnych. W bardziej rozwiniętych powikłaniach ocznych stosowane są krople steroidowe.

Bez względu na przyczynę, w niektórych przypadkach podawane są antybiotyki, w celu zapobiegania wtórnym zakażeniom bakteryjnym. Należy pamiętać, że leczenie wirusowego zapalenia rogówki oka jest długie i należy stosować się do zaleceń okulisty, gdyż nieprawidłowe leczenie może doprowadzić do powikłań lub powrotu infekcji.

Profilaktyka podczas wirusowego zapalenia rogówki oka.

W trakcie pierwszych dwóch tygodni wirusowe zapalenie rogówki oka cechuje się wysoką zakażalnością, dlatego w czasie zapalenia należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, a nawet wzmóc dbanie o higienę.

Powikłania wirusowego zapalenia rogówki oka.

Ważne jest by nie lekceważyć wirusowego zapalenia rogówki oka, gdyż może ono doprowadzić do zmętnienia rogówki czy powstania blizn jak również do owrzodzenia rogówki, perforacji, zapalenia wnętrza tkanki ocznej, a w konsekwencji całkowitego zapalenia rogówki. Inne mogące wystąpić powikłania związane są z uszkodzeniem architektury oka po zaprzestaniu zmian zapalnych rogówki jest to wtórna jaska lub zaćma. Powikłaniem może również być ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Jeżeli dojdzie do reaktywacji wirusa ospy wietrznej na zwojach nerwu trójdzielnego, może rozwinąć się półpasiec oczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *