Układ krwionośny

Układ krwionośny – charakterystyka układu krwionośnego

Układ krwionośny u człowieka odgrywa bardzo ważną funkcję w organizmie. Jest to układ zamknięty. Nazywany jest także układem krążenia. Krew krąży naczyniami krwionośnymi. Jest także odpowiedzialny za transport gazów, hormonów, składników odżywczych, produkcji, potrzebnej do przemiany materii. W jego skład wchodzą naczynia krwionośne oraz serce. Serce jest pompą, która zajmuje się rozprzestrzenianiem krwi oraz pozostałych substancji po naczyniach krwionośnych. Aby należycie zadbać o układ krwionośny bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia.

Warto pamiętać o przestrzeganiu diety. Należy unikać wszelkiego rodzaju dań gotowych na wynos, produktów przetworzonych, słodyczy, słonych przekąsek, napoi gazowanych oraz spożywania alkoholu. Do diety należy wprowadzić przede wszystkim pożywienie zawierające jak najwięcej witamin, minerałów i składników odżywczych. Do tego rodzaju produktów zaliczają się między innymi: warzywa, owoce, białka, węglowodany, tłuszcze pochodzenia roślinnego, nabiał. Warto także pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody mineralnej niegazowanej. Zawiera ona elektrolity oraz składniki mineralne niezbędne do pracy naszego organizmu.

Warto także pamiętać o wysiłku fizycznym, o regularnych treningach, ćwiczeniach. Można wykonywać je samodzielnie w domu lub skorzystać z pomocy doradcy personalnego, który dopasuje plan ćwiczeń zgodny z naszymi możliwościami. Można także uprawiać sporty takie jak pływanie, jazda na rowerze, jazda na wrotkach, rolkach, bieganie, długie spacery. Bardzo ważna jest wytrwałość i systematyczność.

Organizm dodatkowo można wspierać kompleksami witaminowymi dostępnymi w aptece. Zawierają witaminy oraz mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Są ogólnie dostępne i nie wymagają posiadania recepty.

Układ krwionośny jest bardzo ważnym elementem naszego organizmu. Jest odpowiedzialny za transportowanie niezbędnych substancji po całym organizmie. Dociera do każdej komórki naszego ciała. Krew, która krąży w układzie krążenia jest odpowiedzialna także za doprowadzanie tlenu oraz substancji odżywczych, hormonalnych, mineralnych po organizmie. Z organizmu zabiera także dwutlenek węgla oraz metabolity, które wydzielane są poza ustrój.

Krew w naszym organizmie krąży w dwóch obiegach: małym i dużym. Ten pierwszy oznacza obieg płucny, natomiast ten drugi obieg systemowy, obwodowy. Obieg płucny ma za zadanie zaopatrzenie krwi w tlen. Obieg obwodowy ma za zadanie rozprzestrzenienie krwi zawartej w tlen po wszystkich komórkach znajdujących się w organizmie człowieka.

Budowa serca:

Pompą układu krwionośnego jest serce. Jest głównym narządem układu krwionośnego. Bez przerwy i bez ustanku przetacza krew w organizmie. Pracuje przez cały czas. Położone jest pomiędzy dwoma płucami, mniej więcej pośrodku klatki piersiowej. Zbudowane jest z czterech części: dwóch przedsionków i dwóch komór. Te pierwsze znajdują się na górze, zaś te drugie na dole. Przedsionki oddzielone są od komór przegrodą przedsionkowo-komorową, w której znajdują się zastawki.

Zastawka w prawej części serca nazywana jest zastawką trójdzielną, ponieważ składa się z trzech płatów. Zastawka w lewej części serca nazywana jest dwudzielną lub militarną, ponieważ składa się dwóch płatów. Pomiędzy komorami i ujściami aorty i tętnicy płucnej znajdują się zastawki nazywane zastawkami półksiężycowatymi. Serce znajduje się w worku nazywanym osierdziem. Zbudowane jest z dwóch części tkanki łącznej. Serce z zewnątrz pokryte jest nasierdziem, a wewnątrz wsierdziem.

Transport krwi w układzie krwionośnym:

Uboga w tlen krew z przedsionka prawego trafia do prawej komory. Następnie trafia do tętnicy płucnej, która jest rozgałęziona. Dalej krew transportowana jest do płuc. Krew znajdująca się w płucach pozbywa się dwutlenku węgla i przyjmuje tlen. Krew bogata w tlen wraca żyłami płucnymi do lewego przedsionka, a następnie do lewej komory. Następnie tłoczona jest do tętnicy głównej.

Tętnica główna nazywana jest aortą. Następnie rozprowadzana jest to całym organizmie człowieka. Krew, która zostaje pozbawiona tlenu trafia dwoma żyłami głównymi do prawego przedsionka. Żyły główne dzielą się na dwie części: żyła główna górna i żyła główna dolna. Ta pierwsza doprowadza krew z głowy, ramion, górnej części tułowia, natomiast ta druga z dolnej części tułowia, trzewi i kończyn.

Układ krwionośny skład krwi:

  • krwinki czerwone, nazywane erytrocytami,
  • krwinki białe, nazywane leukocytami, dzielimy je na dwie grupy: granulocyty, w których skład wchodzą: neutrofile, eozynofile, bazofile. Do drugiej grupy należą: agranulocyty, które dzielimy na limfocyty i monocyty.
  • płytki krwi, nazywane trombocytami.

Podstawowym budulcem erytrocytów jest hemoglobina – białko wiążące cząsteczki tlenu. Leukocyty mają za zadanie ochronę w procesach zapalnych, drobnoustrojowych, tworzeniem przeciwciał oraz niszczeniu komórek nowotworowych. Trombocyty biorą udział w procesie krzepnięcia krwi, chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniami, wytwarzają skrzepy w razie skaleczenia, aby nie doszło do wykrwawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *