Poród w domu

Poród w domu – czy to bezpieczne? Kwestie prawne

Poród w domu zaczyna być coraz bardziej popularny. Jeszcze niedawno kojarzył się wszystkim ze smutnym powrotem do przeszłości, kiedy medycyna nie była tak rozwinięta jak dzisiaj i kobiety nie miały możliwości skorzystania z pomocy lekarzy i pielęgniarek szpitalnych. Do dziś wiele osób uważa decyzję o domowym porodzie za skrajnie nieodpowiedzialną i zbędną – matkom rodzącym w domowym zaciszu zarzuca się niesterylne warunki, brak odpowiedniego przygotowania do odebrania porodu, czy niewiedzę w zakresie opieki poporodowej.

Okazuje się jednak, że sensacje krążące wokół domowych porodów są bardzo często zbędne i bezpodstawne – coraz rzadziej bowiem kobieta rodzi w domu, ponieważ nie zdążyła udać się do szpitala. Panie świadomie planują poród domowy i miesiącami przygotowują się do niego, radzą się lekarzy oraz utrzymując stały kontakt z położną.

Poród w domu – kwestie prawne:

Domowe porody zaskakują do tego stopnia, że wiele osób słysząc, iż kobieta z wyboru urodziła dziecko w domu, zarzuca jej nie tylko lekkomyślność, ale również działanie niezgodnie z prawem. Jasną odpowiedzią na tego typu pretensje jest obowiązujące od 7 kwietnia 2011 r. rozporządzenie Ministra Zdrowia o tzw. standardzie okołoporodowym, które przyzwala kobiecie samodzielnie wybrać miejsce wydania potomka na świat, a zatem – pozwala na poród w domu.

5 lipca 1996 r. weszła w życie ustawa, pozwalająca położnej na samodzielny odbiór porodu, udzielania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych (Art. 5 ust. 2). Ustawa nie wyklucza odbierania porodu w domu pacjentki.

Poród w domu – dlaczego warto się nad nim zastanowić?

Kobiety, decydujące się na wydanie dziecka na świat w przysłowiowych czterech ścianach swojego miejsca zamieszkania, argumentują wybór takimi czynnikami:

Ograniczenie stresu związanego z porodem.

Wiele kobiet boi się szpitali, na widok białych ścian i zimnych świetlówek odczuwa mdłości i nie czuje się komfortowo. Dotyczy to nie tylko kobiet w ciąży – strach przed szpitalem to problem bardzo dużej grupy ludzi na całym świecie, wynika z wielu czynników. Poród jest zawsze bardzo stresujący – towarzysząca mu wyprawa do szpitala, bolesne skurcze i obawa o zdrowie dziecka to wystarczający stres dla przyszłej mamy – jeżeli dodatkowo boi się szpitali, sytuacja staje się niezwykle trudna.

Ograniczenie wstydu podczas porodu

Przygotowując się do porodu w domu, ciężarna spotyka się z położną, która odbierze poród i pomoże w trudnych chwilach. Na spotkaniach przedporodowych, kobiety ustalają wspólnie podstawowe zasady porodu, swoje oczekiwania, obawy, uwarunkowania zdrowotne i fizyczne. Spotkania przedporodowe powodują, że kobieta mająca urodzić dziecko czuje się bardziej naturalnie i swobodnie.

Mniejsze narażenie siebie lub dziecka na niebezpieczne drobnoustroje.

Choć szpital powinien być miejscem czystym i sterylnym, nawet największe starania utrzymania go w idealnym porządku, na nic się zdają przy tak dużej liczbie pacjentów i osób z zewnątrz. Osób, które odwiedzają maluchy, nieświadomie wnosząc miliony zarazków i bakterii na swoich ubraniach, czy nawet prezentach przynoszących dzieciom. O ile odwiedzający przyjdą także do nas do domu, o tyle będzie ich mniej. Co za tym idzie – mniej szkodliwych drobnoustrojów.

To tylko trzy podstawowe argumenty za porodem w domu. Jest ich o wiele więcej, a wszystkie przekonują o znacznym podniesieniu komfortu przyszłej mamy, zmniejszeniu napięcia i strachu przed porodem. To również duże ułatwienie i mniej stresu dla osoby towarzyszącej (np. ojciec dziecka, bliski członek rodziny).

Poród w domu – jak się do niego przygotować?

Mimo ogólnemu przekonaniu, nie potrzeba wiele, by wydać dziecko na świat w domowych warunkach. Do najważniejszych obowiązków przyszłej mamy, planującej poród domowy, należy na pewno nawiązanie relacji z odpowiednią położną. Choć znalezienie odpowiedniej pielęgniarki to nie lada wyczyn, przyszła mama ma na to kilka miesięcy.
Najlepszym sposobem na znalezienie położnej, która odbierze poród w domu pacjentki, to instytucje popierające porody naturalne. A także fora internetowe zrzeszające ich zwolenników.

Kwestią narzędzi niezbędnych do porodu naturalnego, zajmuje się zazwyczaj umówiona wcześniej położna. Nie jest ich jednak tak dużo, jak mogłoby się wydawać.

Niewątpliwie warto zaopatrzyć się w:

  • Ręczniki papierowe (najlepiej sterylne)
  • Duże podkłady medyczne (przynajmniej 10 sztuk)
  • Chłonne ręczniki frotte
  • Gaziki jałowe
  • Worek na odpady

W przygotowaniu się do porodu w domu, niewątpliwie znacząca jest czystość otoczenia. Należy pamiętać o dokładnym pozbyciu się kurzu, wymienieniu pościeli i ograniczeniu znajdujących się w mieszkaniu zabrudzeń. Tak, aby dziecko przyszło na świat w możliwie najczystszych warunkach.

Choć porody naturalne, z roku na rok zyskują na popularności i niezwykle rzadko występują przy nich problemy, należy pamiętać, że nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Trzeba mieć w zanadrzu przygotowanego kierowcę ze sprawnym samochodem, gotowego w każdej chwili dostarczyć ciężarną do szpitala. Choć niepowodzenia nie zdarzają się często – zgodnie ze starym przysłowiem – przezorny zawsze ubezpieczony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *