Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe – przebieg leczenia, powikłania, objawy

Leczenie kanałowe – kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasze zęby, by uniknąć leczenia kanałowego? Leczenie kanałowe jest to zabieg stomatologiczny stosowany w leczeniu nieodwracalnych skutków zapaleń miazgi zęba. Przyczyn powstania stanu zapalnego w zębie może być kilka. Są nimi m. in:

 • próchnica
 • nieszczelne wypełnienie zęba
 • uszkodzenia zęba w wyniku urazu

Zbyt długie oczekiwanie i nie podjęcie leczenia stomatologicznego w odpowiednim czasie prowadzi do powstania i szybkiego namnożenia się bakterii w obrębie uszkodzonego zęba, co w konsekwencji prowadzi do wywołania stanu zapalnego. Ten z kolei atakuje coraz głębsze struktury zęba, docierając do miazgi powodując nieodwracalne zniszczenia, które zmuszają stomatologów do stosowania leczenia kanałowego.

Jakie są objawy powstającego zapalenia miazgi zęba?

Pierwszym odczuwalnym objawem jest ból w okolicy zainfekowanego zęba. Początkowo może być to krótki, ale mocno odczuwalny ból. Stadium zaawansowania infekcji prowadzi do zintensyfikowania bólu oraz może znacznie wydłużyć czas odczuwanego dyskomfortu. Najczęściej zakażenie miazgi zęba uwidacznia się podczas spożywania gorących lub zimnych posiłków i napojów. Nasilający się ból może powstać także w momencie gryzienia bądź żucia pokarmu. Dodatkowym objawem nie związanym ze spożywaniem posiłków może okazać się uczucie niestabilności zęba. Możemy mieć wrażenie, że zaatakowany przez bakterie ząb się rusza.

W miarę postępu zakażenia, pierwsze objawy zanikają. Spowodowane jest to obumarciem miazgi zęba. Możemy wtedy odnieść wrażenie, że uprzednio występujące objawy ustąpiły. Niestety jest to oznaka dalszego rozprzestrzeniania się bakterii w systemie kanałów korzeniowych.

Jeżeli zignorujesz pierwsze obawy zapalenia miazgi zęba może dojść do martwicy, a w konsekwencji nawet powstania zgorzeli zęba. Namnażające się bakterie zainfekują wierzchołek zęba i zaatakują otaczające go tkanki. Kolejny etap infekcji może dokonać zniszczenia ozębnej, co doprowadzi do rozwinięcia się silnego zapalenia. Ognisko bólu może doprowadzić do trudności w dotknięciu zęba językiem.

Dalsze ignorowanie objawów może doprowadzić do wystąpienia dalszych objawów takich jak:

 • nawracający ból podczas gryzienia lub żucia pokarmu
 • obrzęk dziąseł w pobliżu zainfekowanego zęba
 • wytworzenia się ropy
 • obrzęk twarzy
 • ciemnienie zęba

Jak wykonywane jest leczenie kanałowe?

Diagnozowanie zmian powstałych w wyniku infekcji rozpoczyna się od prześwietlenie miejsca infekcji. Po wykonaniu RTG zęba lekarz może podjąć odpowiednie kroki w celu usunięcia przyczyny bólu.

Dalszy przebieg takiego leczenia składa się z kilku etapów.

 • Otwarcie komory zęba jest pierwszym krokiem mającym na celu usunięcie martwej i żywej miazgi. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co gwarantuje obniżenie dyskomfortu związanego z odczuwanie bólu.
 • Opracowanie kanału korzeniowego. Stosowane są do tego narzędzia kanałowe wzbogacone obfitym płukaniem kanałów. Podczas tej czynności miazga zostaje całkowicie usunięta z zainfekowanego kanału, a stosowane płukanie ma oczyścić go z toksyn bakteryjnych. Po dokładnym wykonaniu tych czynności kanał staje się odpowiednio przygotowany do dalszego etapu leczenia.
 • Osuszenie kanału.
 • Wypełnienie przygotowanych kanałów materiałami biozgodnymi. Etap ten służy dokładnemu zamknięciu światła kanału, by uniemożliwić bakteriom ponowne przedostanie się do kanału i zainfekowanie zęba. Stosowane wypełnienie może być czasowe i stałe, w zależności od zaistniałej potrzeby leczniczej.Najczęściej stosowanym materiałem do wypełnienia zęba jest gutaperka, która ma bardzo dobre efekty lecznicze i jest dobrze tolerowana przez nasz organizm.
 • Wypełnianie zęba. To ostatni etap leczenia kanałowego. Tak przygotowany ząb wypełniany jest materiałami kosmetycznymi, które pozwalają na nowo czuć się komfortowo w każdej sytuacji.

Leczenie kanałowe – możliwe powikłania

W przypadku  zastosowania leczenia kanałowego nie ma 100% pewności powodzenia zabiegu. Jednak jest on jedyną możliwością, która pozwala nam na zachowanie naturalnego uzębienia.

Do najbardziej możliwych, negatywnych skutków, leczenia kanałowego dochodzi najczęściej już podczas wykonywania tego zabiegu. Lekarz może napotkać problemy niezależne od sposobu wykonania leczenia. Są to sytuacje, kiedy kanał zębowy nie będzie możliwy do opracowania w pełni, ze względu na zmniejszenie średnicy kanału w skutek jego zwapnienia. Możliwe jest też uszkodzenie ścian kanału podczas wykonywania zabiegu.

Wybór takiej metody leczenia może wiązać się też z pozostawienie narzędzia dentystycznego w skutek jest złamania podczas przygotowania kanału do ostatniego etapu zabiegu. Może też zdarzyć się sytuacja kiedy zostanie ukruszona lub naruszona korona kanału. Jednak do niewątpliwych najmniej przyjemnych powikłań dla pacjenta, powodujących dalsze dolegliwości bólowe dochodzi w momencie naruszenia wierzchołka korzenia. Takie sytuacje mogą mieć miejsce kiedy lekarz zakładając wypełnienie przepchnie materiał wypełniający poza zakładaną przestrzeń lub też wykonując płukanie kanału naruszy grzbiet korzenia.

Po błędnie wykonanym zabiegu dolegliwości mogą wystąpić nawet po zakończonym leczeniu. Najczęściej pojawiające się dolegliwości to:

 • brak łagodzenia się powstałych zmian
 • odczuwanie bólu po naruszeniu wierzchołka korzenia

Niewątpliwie jednak, warto zaryzykować wykonanie takiego zabiegu, by uchronić się przed koniecznością trwałego usunięcia zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *