Test obciążenia glukozą w ciąży

Test obciążenia glukozą w ciąży – co musimy o nim wiedzieć?

Test obciążenia glukozą w ciąży jest jednym z testów które koniecznie musi zrobić kobieta w ciąży. Badanie glukozy w ciąży robi się kilkukrotnie. Przed 10 tygodniem specjalista poleci ci zbadanie cukru na czczo, natomiast pomiędzy 24.-28. będziesz musiała zrobić tzw. krzywą cukrową, więc test obciążenia glukozą. Gdy wynik owego testu nie wypadnie dobrze, lecz nie będzie wskazywał wyraźnie na cukrzycę ciężarnych, będziesz zapewne musiała ponowić badanie. Nim będziesz musiała wykonać pomiar obciążenia glukozą, czeka cię badanie natężenia cukru we krwi na czczo. Robi się je do 10 tygodnia, wraz z pozostałymi badaniami w ciąży. Gdy wynik będzie odpowiedni, na krzywą cukrową zaczekasz do 24.-28. tygodnia. Gdy jednakże pokaże podniesiony poziom glukozy we krwi, specjalista skieruje cię na obciążenie wcześniej.

Czym jest test obciążenia glukozą w ciąży?

Doustny test obciążenia glukozą (GCT) to badanie analizujące, w jakim stopniu organizm metabolizuje tenże cukier. Trzustka wytwarza hormon nazywany insuliną, jaki zapewnia komórkom organizmu stosowanie glukozy jako „paliwa”. Gdy trzustka nie jest w stanie stworzyć odpowiednich dawek insuliny, poziom glukozy we krwi podlega podniesieniu. GCT polega na ustaleniu poziomu glukozy po godzinie od spożycia szklanki wody, w jakiej zostało rozpuszczone 50 g glukozy. Odpowiedni poziom glukozy po godzinie od przyjęcia owego płynu to mniej aniżeli 140mg/dl. Gdy wynik zawiera się w obszarze 140–180 mg/dl, należy zrobić test obciążenia 75 g glukozy. Jeśli efekt owego drugiego badania wykaże się odpowiedni, w 32. tygodniu ciąży należy ponowić test obciążenia 75 g glukozy, gdy nie – specjalista skieruje Cię do przychodni diabetologicznej. Tam uzyskasz wszelkie potrzebne dane dotyczące używania właściwej diety i środków.

Przebieg badania oraz informacje dla pacjentki

Należy zakupić w aptece 50 g glukozy (zazwyczaj odmierzają), potem rozpuścić ją w 150 ml wody (2/3 szklanki), wypić ją w przeciągu paru minut. W prywatnych klinikach oraz przychodniach dostaje się gotowy do spożycia płyn. Efektem ubocznym wypicia takiego napoju mogą być nudności, zawroty głowy, więc należałoby na takie badanie pójść z osobą towarzyszącą. (Można wcisnąć odrobinę wyciągu z cytryny dla zabicia słodkiego smaku glukozy). Testu nie może poprzedzać wszelka dieta z ograniczeniem cukrów. Pobrania krwi są dwa: pierwsze tuż przed wypiciem płynu, pozostałe po godzinie od przyjęcia. Hipotetycznie nie należy być na czczo, starczy być co najmniej 1 godz. po obiedzie, lecz zazwyczaj test robi się rano, z innymi badaniami.

Test obciążenia glukozą – kiedy?

Między 24. natomiast 28. tygodniem ciąży u każdej przyszłej mamy przeprowadza się test obciążenia glukozą. Wpierw pielęgniarka pobiera krew na czczo, potem musisz przyjąć szklankę wody, w jakiej rozpuszczono 75 g glukozy. Napój jest niezwykle słodki, więc do płynu można dodać wyciąg z połówki cytryny. Nie oddziałuje to na rezultat badania, za to poprawia smak glukozy. Po godzinie krew jest pobierana znów – po to, aby zweryfikować, jak wzięta glukoza oddziałuje na poziom cukru w organizmie. Oraz następne, trzecie już pobranie krwi, występuje po upływie dwóch godzin od podania glukozy. Poprzez cały tenże czas nie możesz spożyć śniadania ani niczego wypijać (prócz niegazowanej wody), ponieważ chociażby niewielka zakąska wpłynie na rezultat testu.

Jak przygotować się do testu obciążenia glukozą w ciąży?

Chociaż poniektóre źródła podają, iż na test nie należy iść na czczo, to specjaliści i osoby pracujące w laboratorium dokładnie zaznaczają, iż jest to wymóg potrzebny. Należy się wstrzymać z jedzeniem na 12 godzin przed przeprowadzeniem testu. To nie wszystko. Ginekolodzy polecają także, aby na kolację dnia poprzedniego nie spożywać owoców i nie jeść słodyczy. Przed samym badaniem można wypijać wodę mineralną. Na test obciążenia glukozą przeważnie przychodzimy z rana, jednakże można zrobić badanie także popołudniu (o ile zostaną zawarte rzeczone wymagania o 12-godzinnym niejedzeniu przed badaniem). W prywatnych instytucjach bez kłopotu kupimy glukozę, jednakże najlepiej kupić ją w aptece (50 gramów bądź 75 gramów – we współzależności od wskazań specjalisty) i ponadto kupić cytrynę, jakiej sok pozwala zneutralizować zbyt słodki smak napoju. Glukozę rozpuszczamy w 150 ml wody, blisko 2/3 szklanki wody.

Cukrzyca ciążowa i zdrowie dziecka

Czas zrobienia testu OGTT nie jest przypadkowy. To właśnie pod koniec drugiego trymestru cukrzyca ciążowa jest szczególnie badalna. Wcześniej ma ona mały wpływ na rozwój zarodka. Gdy jednakże nie zostanie odkryta na właściwym etapie, może spowodować szereg powikłań. Przede wszystkim cukrzyca ciążowa zagraża makrosomią płodu (pow. 4 kg). Za duża waga dziecka wywołana jest podwyższonym poziomem insuliny bądź hormonem insuliny w wypadku, kiedy dolegliwość musi być wyrównywana środkami. Dzieje się tak, gdyż u mamy cierpiącej na cukrzycę ciążową przewóz aminokwasów i kwasów tłuszczowych w łożysku występuje dużo szybciej aniżeli u kobiety zdrowej. U dziecka tymczasem dochodzi do zwiększonych możliwości przechowywania substancji zapasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *