Dieta przed operacją bariatryczną

Dieta przed operacją bariatryczną – ogólne informacje

Dieta przed operacją bariatryczną – operacja bariatryczna, wykonywana jest u osób, które zmagają się z otyłością olbrzymią (zwaną też otyłością patologiczną). Zazwyczaj osoby, które kwalifikują się do operacji to chorzy, których BMI osiąga skrajne wartości np. >40kg/m2, powodując przy tym różnego rodzaju choroby głównie układu krążenia, narządów wewnętrznych czy stawów. Istnieje kilka rodzajów takich zabiegów.

Najczęściej stosowanym zabiegiem jest umieszczenie na żołądku specjalistycznej opaski, która uniemożliwia przyjmowanie większej ilości pokarmów niż wyznaczona przestrzeń mogąca je pomieścić (ogranicza więc spożycie produktów). Oprócz metody z bajpasem żołądka, istnieje też sposób, który bazuje na wyłączeniu pewnej powierzchni, która chłonie pokarmy z naszego przewodu pokarmowego, tak, aby pokarm, miał krótszy kontakt z enzymami trawiennymi, a co za tym idzie mniej składników odżywczych podlegało procesom trawiennym.

W tym przypadku możemy mówić o wyłączeniu związanym z trzustką oraz dwunastnicą. Często także, pacjentom proponowany jest zabieg niejako mieszany, który w pewnym stopniu łączy w sobie, obie z tych metod (metoda restrykcyjna- opaska i wyłączająca).

Dlaczego wykonuje się zabiegi bariatryczne?

Powodów jest wiele, ale przede wszystkim chodzi tutaj o przywrócenie zdrowia i pozwolenie na normalne funkcjonowanie pacjentom. Każdy z zabiegów, ma na celu redukcje masy ciała na szczeblu długofalowym. Dlatego też, istotne jest, aby dietę i ograniczenia wprowadzić już przed operacją bariatryczną. Najczęściej, lekarze wyznaczają pacjentom wagę, którą należy osiągnąć przed operacją, tak aby odbyła się ona bez żadnych powikłań, a utrata wagi po operacji, była bardziej efektywna i skuteczna.

Przed operacją

Pacjent, który przygotowuje się do zabiegu bariatrycznego, przed operacją, powinien przede wszystkim zapoznać się ze swoimi błędami żywieniowymi oraz poddać się edukacji na temat odpowiedniego żywienia. Lekarz winien jest wskazać pacjentowi przyczyny, które powodowały iż wcześniejsza utrata masy ciała nie była możliwa, a waga pacjenta wręcz rosła. Jest to długotrwały proces, bo przecież nikt nie jest w stanie przybrać na wadze kilkudziesięciu kilogramów w ciągu miesiąca. Zazwyczaj takie problemy, rodzą się na podłożu psychicznym. To właśnie na psychikę, oprócz diety i nawyków żywieniowych, powinna zostać skierowana uwaga.

Nie wystarczy poddać pacjenta operacji, czy dać mu określone zalecenia związane z żywieniem i codziennym trybem życia. Przede wszystkim pomóc psychologicznie tak, aby żadne bodźce, nie były w stanie u pacjenta wywołać napadów jedzenia. A także dostępów od diety (wiele osób przybiera na wadze ze względu na kompulsywne objadanie się, które spowodowane jest problemami na podłożu psychicznym np. jedzenie uznają oni za ucieczkę od rzeczywistości, nagrodę itp.)

Dieta przed operacją bariatryczną – ogólne informacje

Dieta, która zalecana jest przed operacją, to głównie dieta niskokaloryczna. Generalnie, u pacjenta, który dotknięty jest otyłością olbrzymią, wątroba bywa bardzo obciążona ze względu na zapasy tłuszczów. A także wody zgromadzone w niej, co powoduje obrzęk organu, a co za tym idzie utrudnia lekarzom operację. To właśnie na zmniejszeniu wątroby, najbardziej zależy lekarzom przed operacją. Powiększona wątroba, uniemożliwia dostęp lekarzy do żołądka, a mało tego, może wywołać komplikacje i niechciane problemy po operacji.

Wszelkie zmiany, które dokonane są w diecie pacjenta przed operacją, można nazwać początkiem diety pooperacyjnej. Znacznie łatwiej jest zacząć wcześniej stosować odpowiednią dietę, aniżeli zacząć bardzo restrykcyjnie. Pacjent, który jest w stanie trzymać dietę przed operacją, będzie dla lekarza dawał jasne znaki. Znaki, iż także po operacji, nie powinno być żadnych kłopotów z odpowiednim odżywianiem.

Zalecenia żywieniowe przed zabiegiem

Dieta przed operacją bariatryczną, powinna opierać się na 4-5 posiłkach dziennie. Posiłkach, które spożywane będą w odstępach m.in 3 godzinnych, jednakże nie dłuższych niż 4. Istotne jest oparcie swojej diety o produkty pełnowartościowe, ograniczyć niezdrowe jedzenie i przekąski.

  • Posiłki, powinny być spożywane o stałych porach. Tak aby usystematyzować procesy trawienne (nie jeść za dużo, ale też nie głodzić się, gdyż spowoduje to efekt odwrotny).
  • Należy też zadbać o to, aby odpowiednio nawadniać organizm i spożywać duże ilości wody. Każdy inny napój, który pijemy zmusza nasz żołądek do pracy. Woda jest produktem, który nie jest kaloryczny, a przy jego spożywaniu żołądek niejako odpoczywa. Najbardziej efektowne, wydaje się spożywanie wody małymi łykami, powolne nawadnianie, tak aby odpowiednio uzupełnić niedobory wody w komórkach.
  • Osoby otyłe, nie są w stanie podejmować się wszystkich aktywności fizycznych. Jednakże na początku wystarczy krótki spacer, jazda rowerem czy pływanie.

Dieta przed operacją bariatryczną

  • Dobrym pomysłem będzie rezygnacja z używek takich jak alkohol czy papierosy. Produkty te zakwaszają organizm, a także mogą spowodować iż dieta, którą stosujemy, nie będzie efektywna. Ze względu na działanie jakie ma alkohol. Picie alkoholu, który jest bardzo kaloryczny, pobudza apetyt, a także obciąża wątrobę, która przed operacją powinna podlegać procesom odciążającym.
  • Warto sięgnąć po mikroelementy i witaminy. Wbrew powszechnie panującej opinii, osoba otyła to nie zawsze osoba, która jest odżywiona. Otyli, zazwyczaj sięgają po kaloryczne jedzenie, przekąski, pełne cukru, tłuszczu i cholesterolu, często zapominając o warzywach, owocach czy witaminach. Zdarza się, że osoby z otyłością olbrzymią są wypłukane z mikroelementów i witamin. Co powoduje u nich chroniczne zmęczenie, brak motywacji, czy szarą, ziemistą cerę.

Dieta przed operacją to głównie redukcja, a co za tym idzie 20% przyjmowanych pokarmów powinno być białkowych. Zapotrzebowanie kaloryczne, którego chory musi przestrzegać przed dietą to około 900-1000kcal. Dieta, musi być rozsądnie skomponowana, tak aby zawarte w niej były wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *