HBs

HBs – HBs antygen – wskazania, HBsAg w ciąży, interpretacja wyniku

HBs to badanie, jakiego zamiarem jest rozpoznanie obecności antygenu HBs wskazującego na zarażenie wirusem HBV. Może to znaczyć zagrożenie wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B). Egzystencja przeciwciał u osoby poddanej szczepieniu przeciw WZW B prezentuje na stopień ochrony przed zainfekowaniem. Wirusa, jaki pojawia się we krwi, można rozpoznać po upływie ok. 30 dni od zarażenia.

Co to jest HBs antygen?

Antygen HBs jest charakterystycznym białkiem, znajdującym się na przestrzeni wirusa HBV. Występuje w organizmie, w jakim doszło do zarażenia wirusem zapalenia wątroby. To tzw. marker (współczynnik) wirusowy zapalenia wątroby. Jego egzystencja we krwi mówi o ostrym bądź długotrwałym zakażeniu HBV. Do zarażenia może dojść podczas stosunku płciowego, ponieważ wirus jest przekazywany poprzez roztwory ustrojowe bądź drogą parenteralną pozajelitową (poprzez kontakt z zainfekowaną krwią, poprzez niejałowe igły oraz narzędzia operacyjne zakażone krwią osoby zarażonej, poprzez dzielenie się sprzętem podczas stosowania narkotyków). Do zarażenia dziecka może także dojść również w okresie porodu od zakażonej wcześniej mamy.

Hbs antygen – wskazania

Kiedy Hbs antygen winien być stwierdzony? Specjalista zleci określenie antygenu w czasie, kiedy jest konieczność zrobienia badania przesiewowego u dawców krwi bądź organów. Hbs antygen jest określany, gdy należy ustalić stan systemu immunologicznego przed przeprowadzeniem szczepienia. Badanie krwi w celu ustalenia stężenia antygenu jest także potrzebne przy ocenie dolegliwości wątroby dla przykładu przy polekowym obciążeniu wątroby. Niezwykle istotne jest, żeby pamiętać, iż hbs antygen winien być ustalony w pierwszej fazie choroby, gdyż w miarę upływu czasu będzie przechodził.

Na czym polega badanie HBs?

Badanie Hbs robione jest z próbki krwi chorego. Potrzebne jest specjalistyczne przygotowanie. Badany winien być na czczo. Sama czynność pobrania przebiega tak, jak podczas wzięcia próbki na zwykłą morfologię. Antygen Hbs u zdrowej osoby nie zostanie odkryty. Gdy rezultat badania wskazuje jego egzystencję, znaczy to, iż badana osoba właśnie przechodzi stan zapalny wątroby. W poniektórych wypadkach jest on już przebyty. Jednakże każdy wynik winien być zawsze skonsultowany ze specjalistą, jaki w razie wątpliwości poleci różne, wszechstronne badania. Nie należy samemu badać uzyskanych wyników. Badanie Hbs jest wykorzystywane również w okresie ciąży, przeważnie w III trymestrze. Gdy wynik jest ujemny, specjalista zakłada, iż przyszła matka nie ma WZW typu B.

Badanie Hbs w ciąży

Badanie surowicy pod kątem obecności antygenu Hbs robi się koniecznie mniej więcej w 37. tygodniu ciąży. Sama obecność antygenu we krwi nie znaczy, iż kobieta jest chora na żółtaczkę zakaźną. Może po prostu być nosicielem wirusa, jaki jest w zahipnotyzowaniu. Aby ustalić, czy ciężarna jest chora na wirusowe zapalenie wątroby typu B i czy jest to forma długotrwała potrzebne jest zrobienie dalszych badań. Rozpoznanie antygenu Hbs, niezależnie od owego, co pokażą dalsze badania skutkuje tymże, iż przyszła mama jest pacjentką przychodni dolegliwości infekcyjnych.

Badanie HBs – jak wygląda oraz czy potrzebuje specjalnego przygotowania?

Badanie HBs nie różni się niczym od pozostałych badań krwi. Robi się je jak tradycyjną morfologię, więc pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej. U dzieci krew pobiera się z małego nacięcia skóry. W ocenie zakażeń HBV wykorzystuje się także techniki PCR. Za ich pomocą można stwierdzić materiał genetyczny wirusa. To pozwoli ustalić wrażliwości HBV na środki oraz wybrać najodpowiedniejszą kurację. Badania HBs techniką PCR nie potrzebuje od pacjenta specjalnego przygotowania. Na ok. 12 godzin przed pobraniem krwi należy spożyć lekki posiłek, natomiast tuż przed badaniem należałoby usiąść oraz wypocząć.

HBsAg w ciąży – wskazania do badania, interpretacja wyniku

Antygen HBsAg w ciąży winno się znaczyć u każdej kobiety. Ma to na celu rozpoznanie potencjalnego zarażenia oraz ochrony płodu podczas porodu. Badanie robione jest pomiędzy 33. i 37. tygodniem ciąży. Dodatni HBsAg w ciąży mówi o aktywnym zakażeniu bądź nosicielstwie oraz wysokim zagrożeniu zarażenia noworodka podczas porodu. Dodatni HBs we krwi u pań ciężarnych wymaga podania noworodkowi natychmiast po porodzie immunoglobuliny zawierającej przeciwciała anty-HBs oraz anty-HBc. Zmniejsza to zagrożenie zarażenia dziecka żółtaczką zakaźną (żółtaczką wszczepienną). Odradzany jest dodatkowo poród poprzez cesarskie cięcie. HBs dodatni w ciąży nie znaczy potrzeby rezygnacji z karmienia piersią – mleko mamy nie jest zarzewiem wirusa HBV. WZWB w ciąży nie jest leczone do czasu porodu.

Noworodek a HBS

Po porodzie maluch – dziecko mamy z dodatnim HBs – jest badany, aby określić, czy doszło do zarażenia w życiu embrionalnym, lub także nie. Gdy nie – małego szczepi się przeciw żółtaczce zakaźnej. Gdy tak, podaje mu się immunoglobulinę, jaka wiąże antygen oraz przeciwdziała uszkodzeniu wątroby. W innym wypadku u zarażonego dziecka – jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia – choroba przejdzie w stan długotrwały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *