Zatrucie borowikiem szatańskim

Zatrucie borowikiem szatańskim – objawy, leczenie, zapobieganie

Zatrucie borowikiem szatańskim – borowik szatański inaczej jest bardzo trującym rodzajem grzyba. Zatrucie się nim jest najczęściej pomyłką grzybiarza lub brakiem wiedzy na temat grzybów. Łatwo jest go pomylić z borowikiem szlachetnym. Osoby bez wystarczającej wiedzy na temat grzybów mogą się pomylić i podać go z posiłkami, co może przynieść fatalne skutki. Borowik szatański jest najniebezpieczniejszy w stanie surowym, ale nawet po ugotowaniu i przyrządzeniu nie traci toksycznych właściwości.

W Polsce występuje bardzo rzadko. Odnotowano dwa stanowiska tego grzyba, mianowicie w Górach Kaczawskich oraz Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Rośnie grupowo. Jest on na Czerwonej liście roślin i grzybów, a to oznacza, że wymiera i jest zagrożony. Nie można go zrywać nie tylko ze względów trujących, ale także ze względu na kary. Rośnie na terenie Europy, w Maroku, czy Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych.

Zatrucie borowikiem szatańskim – przyczyny

Borowik szatański ze względu na to, że może być pomylony z innymi grzybami, istnieje ryzyko zatrucia nim. Zawiera substancje żywicowate, które przyczyniają się do pojawiania się objawów przypominających zwykłe zatrucie pokarmowe. Jest bardzo toksyczny. Nie nadaje się do spożycia w żadnej postaci.

W Polskich lasach występuje bardzo rzadko, lecz jego obecność jest zanotowana. Kolor jego kapelusza to siwa lub szara barwa, lecz starsze borowiki szatańskie mają barwę kapelusza żółtozieloną. Kapelusz ma kształt półkolisty, a na końcu płaski. Nie zaleca się zrywania jakichkolwiek grzybów jeśli się nie jest pewnym ich nazwy.

Zatrucie borowikiem szatańskim – objawy

Zatrucie trującym grzybem daje objawy dosyć szybko, bo nawet już po około 2 godzinach od skonsumowania borowika szatańskiego zaczyna boleć brzuch i nasilają się kolejne objawy, które są bardzo podobne do objawów zatrucia pokarmowego. Na początku można być nieświadomym zatrucia grzybem, jednak po około 3 godzinach, gdy zauważy się wystąpienie innych objawów niespotykanych przy zatruciu pokarmowym, należy zwrócić się do lekarza. Objawy zatrucia borowikiem szatańskim:

 • nudności,
 • ból brzucha – przypominający stan przy zatruciu pokarmowym,
 • gwałtowne wymioty,
 • uczucie pragnienia,
 • biegunka – obfita i wodnista
 • łzawienie,
 • pocenie się – bardzo duże
 • zaczerwienienie na twarzy – uczucie gorąca na niej
 • zaburzenia widzenia – widzenie jak przez mgłę, brak ostrości,
 • skurcze łydek,
 • niskie ciśnienie,
 • halucynacje – spowodowane toksynami atakującymi układ nerwowy,
 • zaburzenie pracy oddechu,
 • zapaść,
 • ślinotok.

Przeważnie objawy zatrucia pojawiają się szybko, ale są przypadki, gdy pojawiają się później, nawet do 24 godzin po zjedzeniu danego grzyba.

Zatrucie borowikiem szatańskim – leczenie

Jeśli po spożyciu grzybów zauważymy powyższe objawy należy jak najszybciej udać się do szpitala lub wezwać pomoc. Nie warto stosować domowych kuracji, ponieważ może to pogorszyć sytuację. Mimo pragnienia nie wolno podawać wody, ponieważ powoduje ona szybsze przenikanie toksyn do krwiobiegu. Warto zabrać ze sobą resztki jedzenia do analizy, aby dokładnie stwierdzić przyczyny zatrucia.

Badaniu powinny się poddać także inne osoby, które spożywały grzyby, ale nie ujawniły się u nich objawy. Należy przeprowadzić płukanie żołądka, aby pozbyć się resztek pokarmu z toksynami. Stopień i nasilenie objawów zależy od dawki przyjętej do organizmu. W najgorszym wypadku, gdy ilość grzybów zjedzonych była bardzo duża i organizm został nawodniony dużą ilością wody, może dojść do niewydolności wątroby spowodowanej toksynami, które się do niej dostały.

Zatrucie borowikiem szatańskim – zapobieganie

Najlepszym sposobem, aby zapobiec zatruciu borowikiem szatańskim jest jego niekonsumowanie. Niekiedy jednak dojść może do pomyłki i na stół trafi posiłek z tym oto grzybem. Jak zminimalizować ryzyko zebrania trującego grzyba? Należy zapoznać się z następującymi zasadami:

 • nie należy zbierać grzybów, jeśli się nie ma pewności co do ich nazwy.
 • jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy dotyczącej zbierania grzybów, nie wolno brać grzybów z blaszkami, które są pod spodem kapelusza,
 • jeśli chce się sprawdzić z jakim grzybem ma się do czynienia, można zwrócić się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej,
 • nie zbierać grzybów starych, ani młodych,
 • przy zrywaniu grzyba warto dotknąć językiem spodu kapelusza. Grzyby trujące są łagodne w smaku, w przeciwieństwie do grzybów jadalnych, które są gorzkie, jednak nawet w przypadku, gdy grzyb wydaje się gorzki w smaku, ale dalej mamy choćby najmniejsze wątpliwości, nie powinno się go zabierać,
 • borowik szatański, gdy jest młody jest prawie bezwonny lub ma delikatny zapach, natomiast stary pachnie padliną lub intensywnie cebulą.

Najczęstszymi przyczynami zatrucia jest blednę rozpoznanie go i podanie do zjedzenia. Grzyby trujące są bardzo niebezpieczne. Może dojść do niewydolności wątroby poprzez nadmiar ilości toksycznych w organizmie, a nawet do śmierci. W zależności od rodzaju grzyba trującego objawy mogą pojawiać się bardzo szybko lub o wiele wolniej i ujawnić się dopiero po kilku, kilkunastu dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *