odczyn Wassermanna

Odczyn Wassermanna – o czym mówi wynik badania WR? Badania na kiłę

Odczyn Wassermanna, a zatem badanie WR, jest niezbędne dla pań w ciąży. Badanie WR poleca się także dawcom krwi, organów i osobom narażonym na infekcje weneryczne.

Odczyn Wassermana to badanie serologiczne, jakie wykrywa kiłę. Kiła to choroba bakteryjna wytwarzaną poprzez krętka bladego oraz przenosząca się drogą płciową. Wyróżniamy parę typów kiły, zarówno owej nabytej, jak również wrodzonej. Jest to groźna infekcja, szczególnie dla pań w ciąży. Jest ponieważ zagrożenie przekazania zarażenia na zarodek drogą przezłożyskową, natomiast również w okresie porodu. Efekty nieleczonej kiły mogą być różnorodne – samoistne poronienia, wczesny poród, obumarcie płodu w macicy lub także zgon noworodka. Żeby efektywnie wyleczyć kiłę wykrytą w okresie ciąży, należy zrobić badania przesiewowe u ciężarnej. Zwykle robi się je w 1 oraz 3 trymestrze ciąży.

Odczyn Wassermanna – badanie na kiłę

Diagnostyka kiły, spowodowanej poprzez bakterię krętka bladego, opiera się przede wszystkim na laboratoryjnych badaniach serologicznych. Są to natychmiastowe oraz łatwo dostępne testy pokazujące przeciwciała przeciw krętkowi blademu. Badanie WR to odczyn nieswoisty, ujawniający tzw. przeciwciała heterofilne, powstałe w pierwszej fazie infekcji. Kiła kwalifikowana jest do dolegliwości przenoszonych drogą płciową, chociaż może mieć formę zaburzenia genetycznego. Zwłaszcza groźna jest kiła w ciąży – jest ponieważ zagrożenie przekazania dolegliwości na zarodek za pośrednictwem łożyska bądź w okresie porodu. Zaniedbania w leczeniu kiły w ciąży mogą doprowadzać do porodu wczesnego, samoistnego poronienia, i chociażby zgonu noworodka. Badanie na kiłę w ciąży robi się w pierwszym, i potem w trzecim trymestrze ciąży. Z racji faktu, że odczyn Wassermanna obarczony jest znacznymi wynikami niewłaściwymi (odczyn Wassermanna fałszywie dodatni), trzeba udokumentować pozytywny odczyn WR bardziej specyficznymi formami.

Badanie WR w ciąży

Kiła jest dolegliwością bardzo groźną dla pań spodziewających się dziecka, gdyż jest ogromne zagrożenie zarażenia płodu. Malec może zakazić się syfilisem poprzez łożysko lub podczas porodu przez kontakt ze znajdującymi się na skórze mamy dookoła miejsc intymnych wykwitami pierwotnymi bądź sączącymi się zmianami wtórnymi. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do wczesnego porodu bądź poronienia – im więcej krętków przedostanie się do płodu, tymże większe jest zagrożenie. Natychmiastowe rozpoznanie dolegliwości oraz wykorzystanie właściwego leczenia podnoszą szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Formy kiły

Kiła jest infekcją bakteryjną wywoływaną poprzez krętka bladego. Przenosi się ona z człowieka na człowieka drogą kontaktów seksualnych. Przypadłość ta ma długi przebieg oraz we współzależności od okresu trwania dostarcza wszechstronny obraz kliniczny. W związku z tymże wyróżniamy parę formi kiły nabytej i kiłę wrodzoną. Kiła nabyta dzieli się na kiłę pierwszorzędową, drugorzędową oraz utajoną przedwczesną (owe formy są łącznie definiowane jako kiła wczesna) i na kiłę utajoną późną oraz kiłę trzeciorzędową (razem definiowane jako kiła późna). W każdej spośród tychże form są inne symptomy. Na starcie pojawia się tak nazywana mutacja pierwotna (wrzód twardy), po określonym etapie występuje plamisto-grudkowa wysypka, tak nazywana osutka kiłowa, później dochodzi do zmian w rozmaitych układach oraz organach, przede wszystkim w układzie nerwowym, układzie sercowo-naczyniowym, układzie ruchu.

Jak wygląda badanie WR?

Badanie Wassermana jest badaniem serologicznym – obejmuje te same czynności co badanie krwi. Polega na pobraniu krwi z żyły oraz badaniu surowicy w celu zdiagnozowania obecności w niej przeciwciał bądź antygenów. Jest natychmiastowe oraz mało inwazyjne, u poniektórych osób może wywoływać ból w związku z koniecznością ukłucia oraz pobrania krwi. Nie potrzebuje jednakże specjalistycznych przygotowań oraz nie wiąże się np. z potrzebą dłuższej nieobecności w pracy i powikłaniami, poza szansą pojawienia się krwiaka w miejscu nakłucia igły. Jeśli badaniu poddaje się osoba z uzasadnionym przypuszczeniem zarażenia kiłą, winna poprosić także własnego partnera seksualnego o zbadanie się bądź powiadomić specjalistę o czasie kontaktu seksualnego z osobą podejrzaną o zarażenie, i również podać dane kontaktowe owej osoby, jaka zostanie powiadomiona o sytuacji oraz poproszona o poddanie się badaniom potwierdzającym bądź eliminującym zarażenie.

Badanie krwi WR w ciąży – o czym mówi wynik badania WR?

Wynik negatywny (brak przeciwciał) pozwoli wyeliminować kiłę. Gdy są one obecne, niezbędna jest jednakże dalsza diagnostyka. Przy pozytywnym wyniku (przeciwciała są odkryte), specjalista kieruje na następne badania, jakie zapewniają ustalenie, czy kobieta choruje na kiłę. Wynik nieprawidłowo dodatni może się bowiem zdarzyć również przy pozostałych przypadłościach, np. przy zespole antyfosfolipidowym. Gdy następne pomiary ujawnią kiłę, potrzebne jest błyskawiczne podjęcie leczenia. Nieleczona kiła może być bowiem groźna nie jedynie dla mamy, lecz przede wszystkim dla dziecka. Nie jedynie może ono zarazić się podczas porodu. Choroba podnosi także zagrożenie poronienia, wczesnego zakończenia ciąży, lub chociażby śmierci noworodka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *