Trombofilia w ciąży

Trombofilia w ciąży – zagrożenia, diagnoza, leczenie

Trombofilia w ciąży powoduje, że wzrasta ryzyko nawrotowej zakrzepicy, o zróżnicowanej lokalizacji. Częste zakrzepy krwi są spowodowane nabytymi lub wrodzonymi nieprawidłowościami krwinek.

Czym jest trombofilia?

Trombofilia jest procesem powstawania skrzepów krwi, w którym ściana naczyniowa jest uszkodzona, jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa układu naczyniowego. Sam proces ten jest fizjologicznie normalny, zapobiega nadmiernej utracie krwi w miejscach urazów. Ale jeśli proces zakrzepowy jest nadmierny, to istnieje już patologiczna zakrzepica. Współczesna medycyna zajmuje się obecnie problemem tej choroby, ponieważ zgony zdarzają się dość często z powodu zablokowania naczynia krwionośnego. Dziedziczna trombofilia jest diagnozowana najczęściej. Według statystyk w Europie około 15% ludzi cierpi na tę chorobę.

Objawy trombofilii

Przy trombofilii często nie ma objawów. Zdarza się, że występuje zakrzepica w żyłach nogi. Powoduje zaczerwienienie, obrzęk i dyskomfort.Takie objawy trombofilii nazywane są zakrzepicą żył głębokich. Skrzepy krwi,należy leczyć specjalnymi rozcieńczalnikami krwi. Zakrzepy krwi są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, mogą być śmiertelne, jeśli dostaną się do krwioobiegu ważnych narządów.

Gdy występuje trombofilia, pojawiają się następujące objawy:

  • Trudności w oddychaniu
  • Drętwienie nóg
  • Bóle w klatce piersiowej podczas wdechu
  • Ataki serca w młodym wieku
  • Obrzęk, ból w miejscu skrzepu krwi są najbardziej wyraźnymi objawami trombofilii
  • Kołatanie serca
  • Odkrztuszanie krwi
  • Zaburzenia podczas ciąży, poronienia.

Trombofilia w ciąży

Często zbiega się to z tym, że dziedziczna trombofilia i ciąża pojawiają się jednocześnie. Jest to związane z faktem, że kobieta, która spodziewa się dziecka, ma dodatkowy krąg krążenia krwi – łożysko, które ma swoje specyficzne cechy i daje dodatkowe obciążenie dla organizmu. Trombofilia jest chorobą, w której ulega zakłóceniu układ krzepnięcia krwi, pojawia się możliwość poważnych powikłań, więc ciąża i trombofilia są niebezpieczną kombinacją, która wymaga wzmożonej uwagi kobiet i lekarzy.

W organizmie kobiety w okresie ciąży występują duże zmiany, w szczególności wzrasta krzepliwość krwi. Jest to związane ze zmniejszeniem utraty krwi podczas porodu lub stanami patologicznymi, takimi jak przerwanie łożyska, poronienie. W przypadku trombofilii ryzyko powstawania skrzepliny jest wysokie, dlatego, gdy łączą się z nią cechy fizjologiczne przebiegu ciąży w postaci zwiększonej krzepliwości, istnieje jeszcze większe niebezpieczeństwo.

Trombofilia w ciąży – zagrożenia

Często u kobiet w ciąży występuje typ krwiotwórczy choroby związanej z zespołem antyfosfolipidowym. Ponadto przebieg choroby jest zwykle nieprzewidywalny i nie ma uniwersalnego schematu leczenia. Zwykle trombofilia może się nie objawiać, ale w czasie ciąży ryzyko zakrzepicy wzrasta sześć razy. Głównym zagrożeniem może być poronienie. Ponadto ten stan chorobowy jest obarczony faktem, że skrzepy krwi mogą tworzyć się w naczyniach prowadzących do łożyska, co powoduje niedotlenienie płodu i opóźnienie rozwoju. Składniki odżywcze przestają przenikać do organizmu dziecka, co prowadzi do niewydolności łożyska, uszkodzenia łożyska, wad rozwojowych, poronień i przedwczesnego porodu.

Uważa się, że choroba nie objawia się do dziesiątego tygodnia. Brak jest danych na temat wpływu choroby na rozwój ciąży we wczesnych stadiach. W drugim trymestrze zwykle trombofilia zachowuje się spokojnie i rzadko występują nieprzyjemne konsekwencje. Ryzyko powikłań wzrasta po 30 tygodniach, a następnie może wystąpić uszkodzenie łożyska. Jeśli podczas rozwoju trombofilii w ciąży uda się uratować dziecko, poród następuje zwykle z wyprzedzeniem, w 35-37 tygodni. Ten scenariusz jest uważany za korzystny.

Diagnozowanie trombofilii w ciąży

Dokonując diagnozy w czasie ciąży, lekarz musi poinformować ciężarną kobietę, czym jest ta choroba i natychmiast wdrożyć leczenie. Przebieg terapii składa się z leków, specjalnej diety i ćwiczeń. Dzięki ścisłemu przestrzeganiu wszystkich zaleceń medycznych szanse na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka są znaczne. Ważne jest, aby pamiętać, że może wystąpić poród przedwczesny przed 40 tygodniem ciąży. Ale przy współczesnym poziomie medycyny dzieci urodzone przed terminem są już prawidłowo rozwinięte, więc trombofilia nie jest wyrokiem dla kobiety, która chce mieć dzieci. Ważne jest,  wczesne zdiagnozowanie schorzenia, aby zaplanować ciążę, a ryzyko możliwych powikłań zmniejszy się.

Leczenie trombofilii w ciąży

Często, w okresie oczekiwania na dziecko, gdy zostaje diagnozowana trombofilia genetyczna, leczenie kobiet w ciąży należy rozpocząć jak najszybciej. Lekarze zalecają mniej więcej tych samych leków, co w innych kategoriach. W praktyce lekarz przepisuje odpowiednią terapię lekową. W diecie dobrze się sprawdza sok winogronowy, jego codzienne spożywanie zmniejsza aktywność płytek krwi. Przydatne są napary z liści i owoców malin a także dżemy i kompoty. Czosnek jest jednym z unikalnych naturalnych środków, które mogą rozrzedzić krew, dzięki czemu warto uwzględnić 2-3 ząbki w swojej diecie. Używany jest także ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego. Nie wolno używać ziół, które mają działanie krzepnięcia krwi, takich jak np. pokrzywa. Przed użyciem środków medycyny ludowej należy skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *