Prawidłowa hemoglobina w ciąży

Prawidłowa hemoglobina w ciąży – badanie hemoglobiny w ciąży

Prawidłowa hemoglobina w ciąży – poziom hemoglobiny w ciąży na odpowiednim poziomie jest szalenie ważny, bo to właśnie hemoglobina jest odpowiedzialna za rozprowadzanie i dostarczanie tlenu do dziecka. Niestety często zdarza się, że jej poziom jest nieodpowiedni, co wtedy robić?

HEMOGLOBINA – CO TO TAKIEGO?

Hemoglobina jest to czerwony barwnik w krwi, białko znajdujące się w erytrocytach – czerwonych komórkach krwi, który jest odpowiedzialny za rozprowadzanie tlenu  po całym organizmie. Na budowę hemoglobiny składają się dwie pary podjednostek białkowych, z których każda zawiera cząsteczkę hemu, w której znajduje się cząsteczka żelaza pozwalająca na przenoszenie cząsteczek tlenu. To właśnie hem odpowiedzialny jest za czerwony kolor krwi. Wiąże go w płucach i transportuje do wszystkich komórek ciała, z których odbierany jest dwutlenek węgla, aby mógł zostać przetransportowany z powrotem do płuc i wydalony przez wydychanie.

Hemoglobina jest bardzo ważnym składnikiem krwi, który sprawia, że całe ciało jest odpowiednio dotlenione, dzięki temu wszystkie organy mogą sprawnie funkcjonować. Hemoglobina reguluje również gospodarkę kwasowo – zasadową. Aby hemoglobina mogła spełniać swoją rolę musi występować we właściwym stężeniu uzależnionym od wieku, płci oraz pochodzenia.

Wyróżniamy trzy rodzaje hemoglobiny:

 • HbA – prawidłowa hemoglobina występująca u osób dorosłych;
 • HbA2 – właściwa hemoglobina u osób dorosłych, jej ilość to około 1,5% – 3% całkowitej hemoglobiny;
 • HbF – hemoglobina płodowa, która po urodzeniu jest zmieniana na zwykłą hemoglobinę. Odpowiedzialna jest także za pobranie tlenu z krwi matki oraz przeniesienie go przez łożysko i uwolnienie w tkankach płodu, co sprawia, że jej odpowiednia ilość jest tak szalenie ważna.

NORMY HEMOGLOBINY

Normy hemoglobiny wahają się od 11,5 do 15,5 g/dl dla kobiet. Dla kobiet w ciąży zaś jest to od 11,5 do 13,5. W ciąży te wartości są niższe, co spowodowane jest spadkiem poziomu żelaza, ale także przez zaburzenia syntezy hemoglobiny. Może to być także spowodowane niedoborem witaminy B12 czy kwasu foliowego, dlatego suplementacja tymi związkami jest tak ważna. Nie można zapomnieć o wzroście objętości krwi w ciąży, co sprawia, że zaburzone zostają proporcje.

BADANIE HEMOGLOBINY W CIĄŻY:

W I trymestrze ciąży prawidłowa ilość hemoglobiny powinna wynosić 11 g/dl
Hemoglobina w II trymestrze norma powinna wynosić 10,5 g/dl
W II trymestrze jest to znowu 11 g/dl
Wiadome jest, że pewne odchylenia się zdarzają i jest to jak najbardziej w normie, ale jednak wartość hemoglobiny we krwi podczas całej ciąży nie powinna spadać poniżej 10 g/dl. Jeżeli spadnie poniżej tej wartości, natychmiast powinno być wdrożone leczenie oraz prawidłowa dieta.

PRZYCZYNY NISKIEGO POZIOMU HEMOGLOBINY

Przyczyn niskiej hemoglobiny jest naprawdę dużo. Do najczęstszych jednak należą:

 • niedobór żelaza
 • niedobór witaminy B12
 • nieodpowiednia dieta (zawierająca małą ilość powyższych składników)
 • niedobór kwasu foliowego

PRZYCZYNY WYSOKIEGO POZIOMU HEMOGLOBINY

 • odwodnienie (szczególnie na początku ciąży – biegunki i wymioty)
 • niedotlenienie
 • nadkrwistość pierwotna

OBJAWY ZBYT NISKIEGO POZIOMU HEMOGLOBINY

Objawów niskiego poziomu hemoglobiny jest naprawdę mnóstwo, ale do najczęściej występujących należą:

 • ogólne osłabienie
 • brak apetytu
 • zmęczenie
 • omdlenia
 • bladość skóry
 • zawroty głowy
 • problemy z koncentracją i snem
 • niskie ciśnienie krwi

SKUTKI NIEDOBORU HEMOGLOBINY

Jest bardzo dużo skutków niedoboru hemoglobiny, o których się nawet nie myśli, ale zaliczają się do nich m.in: anemia, niedorozwój dziecka, niedotlenienie układu nerwowego dziecka, niska masa urodzeniowa dziecka, przedwczesny poród a nawet poronienie! Może także znacznie utrudnić poród i doprowadzić do znacznej utraty krwi i tak już osłabionej matki. Dlatego tak ważne jest aby kontrolować jej poziom w czasie całej ciąży.

SPOSOBY LECZENIA NISKIEGO POZIOMU HEMOGLOBINY

Pierwszym krokiem do podniesienia ilości hemoglobiny we krwi będzie dieta. Jest to najłatwiejszy sposób i najmniej inwazyjny, ponieważ nie katujemy naszego organizmu, a przede wszystkim dziecka chemią. Aby naturalnymi środkami podwyższyć jej poziom przyszłe matki muszą zwracać na zawartość żelaza i kwasu foliowego w poszczególnych produktach. Najwięcej tych składników znajduje się w: orzechy, natka pietruszki, brokuły, buraki, brukselka, gorzka czekolada, no i oczywiście szpinak. Witamina C powoduje, że żelazo zdecydowanie lepiej się wchłania. Największą jej ilość naturalnie, acz paradoksalnie nie znajdziemy w cytrynie a w papryce żółtej. Ale także w: papryce czerwonej, pomarańczach, papai, jarmużu i brukselce. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, więc nie ma obawy z jej przedawkowaniem.
Drugim wyjściem może być podanie preparatu zawierającego żelazo. Jest on dostępny w formie doustnej, w warunkach szpitalnych jest podawane dożylnie lub domięśniowo.

Prawidłowa hemoglobina w ciąży jest zatem naprawdę ważna. W prosty sposób możemy zapobiec wielu chorobom swoim jak i dziecka. Nie jest to ciężkie czy nieprzyjemne badanie, ponieważ jest to tylko zwykłe pobieranie krwi. Dlatego przyszłe matki powinny o to dbać i jeżeli są jakieś zachwiania niezwłocznie udać się do lekarza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *