pierwsze USG w ciąży

Pierwsze USG w ciąży – przebieg badania, kiedy zrobić pierwsze USG?

Pierwsze USG w ciąży zawsze budzi strach w przyszłych rodzicach. Ultrasonografię robi się powszechnie co najmniej 3 razy podczas ciąży. Pierwsze USG w 10 tygodniu ciąży, chociaż nie ma go formalnie w modelu ochrony okołoporodowej, jest polecane poprzez Sekcję Ultrasonografii PTG. Dzięki niemu zyskujesz gwarancję, iż jesteś w ciąży oraz iż jest ona umieszczona dobrze.

Jak wygląda pierwsza konsultacja w ciąży u ginekologa?

Podczas pierwszej konsultacji specjalista na pewno będzie Cię pytał o stan Twojego zdrowia, więc niczego przed nim nie tuszuj. Możesz sobie zrobić wcześniej wykaz dolegliwości długotrwałych oraz większych zabiegów lub operacji, jakie do owej chwili przeszłaś. Odnotuj także na które środki jesteś uczulona oraz które w ostatnim czasie brałaś. Ginekolog będzie chciał wiedzieć czy to Twoja pierwsza ciąża oraz czy zdarzały Ci się poronienia. Spyta Cię również o czas ostatniej menstruacji, żeby określić ewentualny czas porodu. Gdy masz nieregularny okres, obowiązkowo mu o tymże powiedz. Zazwyczaj podczas pierwszej konsultacji specjalista wykona badanie ginekologiczne, żeby stwierdzić ułożenie macicy oraz jej wielkość. Zrobi także USG, żeby zobaczyć lokalizację ciąży. Sprawdzi Twoją wagę, weźmie wymaz do cytologii i badań bakteriologicznych, i również zmierzy Ci ciśnienie oraz sprawdzi Twoje piersi.

Czy na pierwszym USG w ciąży można usłyszeć bicie serduszka dziecka?

To, na co czeka każda przyszła matka – więc wygląd bijącego serca – nie zawsze jest realny podczas badania, jakie jest robione w pierwszych tygodniach ciąży. Co prawda serce oraz pełny układ krążenia rozwija się w organizmie jako pierwszy (już w 5. tygodniu ciąży!), lecz gdy badanie przeprowadzimy przed 6. tygodniem ciąży, wciąż nie zauważymy pracy serca. Nie oznacza to jednakże, iż ciąża rozwija się źle. Po prostu serce zaczyna przelewać krew dopiero w 6-7 tygodniu. Tenże czas jest jednakże bardzo istotny. Okazja usłyszenia bicia serduszka płodu jest jednakże dla ultrasonologa oraz specjalisty punktem wyjściowym, gdyż gdy zauważymy bijące serce, to już mamy podstawowe udokumentowanie, iż ciąża jest prawidłowa.

Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży?

Pierwsze badanie w ciąży to przeważnie poświadczające ją USG dopochwowe. Płód widać na USG niejednokrotnie już w 4 tygodniu, jednakże wtedy ciężko coś o nim powiedzieć. Na pierwsze badanie winno się zatem umówić pomiędzy 6 i 8 tygodniem ciąży. Serce dziecka zaczyna bić w 6 tygodniu oraz można je zobaczyć w formie mrugającego punktu. Na tymże etapie nie widać jeszcze nic więcej. Na pierwszą konsultację do ginekologa po zapłodnieniu winno się udać przed 10 tygodniem w ciąży, co zagwarantuje właściwą opiekę nad rozwojem płodu. Istotne jest to także dla osób, jakie będą się starały o przyznanie becikowego, do którego proszone jest potwierdzenie o przebywaniu pod kontrolą ginekologa od 10 tygodnia ciąży. W trakcie pierwszego USG potrzebne jest oszacowanie wieku płodu oraz stanu organów rozrodczych. W tymże okresie ciąża winna być już widoczna bliźniacza.

Jak się przygotować do pierwszego badania USG?

Nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać. Badanie wykonane pomiędzy 6. i 10. tygodniem może stwierdzić ciążę oraz jej odpowiednią lokalizację w macicy, i zatem wykazać, czy nie jest to ciąża pozamaciczna. Pozwoli również policzyć liczbę płodów, więc ustalić, czy matka oczekuje jednego dziecka, lub może bliźniąt bądź trojaczków. Zapewnia także określenie szacunkowego czasu rozwiązania. Ocena długości płodu pozwoli ponieważ na ustalenie wieku dziecka oraz skrupulatne obliczenie daty porodu.

Przebieg badania USG

Badanie USG robi wykwalifikowany specjalista – ginekolog, położnik. Czasami jest to technik radiologii bądź lekarz specjalista medycyny płodowej. Badanie USG odbywa się przy pomocy profesjonalnego sprzętu zaopatrzonego w małą, zrobioną z tworzywa syntetycznego głowicę, przypominający pilota do telewizora bądź pałkę. Na końcu znajduje się moduł przekazujący ultradźwięki. Przeprowadzający badanie smaruje Twój brzuch żelem, jaki gwarantuje właściwe przewodnictwo ultradźwięków. Na ekranie pojawia się wtedy obraz dziecka. Gdy ciąża jest wczesna, pierwsze badanie USG specjalista może wykonać dopochwowo. Badanie to winno być bezbolesne, jeśli podczas procedury będziesz czuć ból – powiadom o tymże specjalistę.

Kto robi pierwsze USG?

Istotne, aby USG robił oraz analizował ginekolog specjalizujący się w ultrasonografii. Ważne także, aby dysponował doskonałej jakości aparatem. Więc nim wybierzesz się na badanie, sprawdź, czy specjalista posiada dokumenty Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Nie poprzestawaj na jednym badaniu USG w ciąży

Następne badanie USG wykonywane jest normalnie pomiędzy 18. i 22. tygodniem ciąży. Jest to tzw. badanie połówkowe. Specjalista bada wówczas, czy dziecko rozwija się dobrze. Po raz następny sprawdzane są potencjalne choroby genetyczne płodu. Dokładnie oceniane są wtedy wszelkie organy: głowa (czaszka, mózg, twarz), klatka piersiowa i serce. Specjalista w trakcie USG połówkowego kontroluje położenie łożyska i ilość roztworu owodniowego. Badanie to jest przydatne w ocenie, czy rozwój dziecka jest prawidłowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *