drętwienie rąk

Drętwienie rąk – ból szyi oraz karku, Jak sobie radzić z bólem?

Drętwienie rąk – ból szyi, karku i drętwienie rąk to częsta przypadłość w trakcie jazdy na rowerze. Przyczynę stanowi zwykle niewłaściwa postawa ciała. Czasem pomaga dopasowanie roweru, regulacja siodełka i kierownicy. Takie dolegliwości dotyczą nie tylko początkujących ale i doświadczonych kolarzy.

Ból szyi oraz karku, drętwienie rąk

Przyczyn bólu szyi w trakcie lub tuz po jeździe na rowerze może być kilka. Podczas jazdy przyjmujesz pozycję nienaturalną, pochyloną a jednocześnie zadzierasz głowę, by obserwować drogę co sprawia iż wymuszasz napinanie mięśni. Problemem jest ciągłość. W naturalnych ruchach mięśnie spinamy i rozluźniamy, w przypadku jazdy na rowerze pozycja jest długotrwała i jednostajna.

Na skutek tego zwężają się naczynia krwionośne doprowadzające do mięśni szyi tlen, a także dochodzi do nadwrażliwości w obrębie włókien mięśniowych i skurczów. Zdarza się iż dolegliwości po rowerze przeradzają się w migrenę szyjną. Ten ból doświadczają nie tylko kolarze, ale również osoby pracujące przed komputerem, czy z maszynami wymuszającymi ucisk na nerwy szyjne w wyniku ciągłego napięcia mięśni szyi. Receptą na ten ból jest regulacja roweru oraz częste rozglądanie się, obracanie głową w trakcie jazdy, oderwanie rak od kierownicy itp.

Podobnie jest z bólem karku, który również powoduje nienaturalna pozycja w trakcie jazdy. Dochodzi wtedy do zaburzenia krążenia krwi w obrębie tkanek miękkich. Zmiany w krążeniu oddziałują na odcinek piersiowy i szyjny kręgosłupa, stad też zaburzenia pojawiają się w funkcjonalności ramion. Pozycja rowerzysty wpływa na przeciążenia dźwigaczy łopatki powodując ból w górnej części ciała.

Drętwienie rąk

Przyczyną drętwienia rak jest zła postawa w zakresie punktów podparcia jakie stanowią nogi na pedałach, pośladki na siodełku oraz ręce na kierownicy. Ciężar tułowia spoczywa na rekach, to one go podpierają w pochylonej pozycji. Zbyt niskie ułożenie kierownicy obciąża ręce. Również rama, im dłuższa tym bardziej musimy ręce wyciągać do przodu. Nic więc dziwnego, że dłonie drętwieją.

Regulacja roweru

Ustawienie siodełka jest najistotniejsze, bowiem względem jego wysokości możemy dostosować pedały i kierownicę. Metoda niezawodna w ustawieniu siodełka to metoda LeMonda lub Holmesa. Ważne aby siodełko ustawić poziomo bez pochyleń. Kierownica początkowo może być ustawiona w linii siodełka, z czasem można ja obniżyć. W zależności od rodzaju roweru i sposobu jazdy na rowerze ustawienie winno być różne.

W rowerze holenderskim wskazana jest pozycja prostopadła między plecami a podłożem. Kierownica jest w tej opcji blisko klatki piersiowej i wyżej niż siodełko. Rower miejski charakteryzuje pochylenie względem kierownicy od 30 do 70 stopni, nieco mniejsze pochylenie wyróżnia rower trekkingowy. W przypadku roweru szosowego plecy winny być mocno pochylone bowiem liczy się w tym typie jazdy szybkość i aerodynamiczny kształt kolarza.

Zatem pochylenie wynosi 15 do 30 stopni. Tej jazdy nie poleca się na jazdę rekreacyjną. By ograniczyć drętwienie rak można rower doposażyć w tzw. rogi, jakie podwyższają pozycję rak i odciążają kręgosłup. Warto też okleić kierownicę roweru owijką, tłumiącą drgania.

Jak sobie radzić z bólem

Z pomocą przychodzą ćwiczenia. Już podczas jazdy należy wykonywać maksimum ruchów rozluźniających mięśnie, aby ich za nadto nie obciążać. Istotna jest też przerwa w trakcie jazdy na odpoczynek i kilka ćwiczeń rozciągających. Podobnie ważne znaczenie ma rozgrzewka. Wystarczy wykonać kilka prostych ćwiczeń jak dotkniecie lewą ręką głowy i pochylenie się w lewą stronę, czy przyciągniecie lewego ucha do barku i przytrzymanie go w tej pozycji przez 30 sekund.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *