morfologia krwi w ciąży

Morfologia krwi w ciąży – czy trzeba wykonywać morfologię

Morfologia krwi w ciąży jest podstawowym badaniem diagnostycznym, które określa, które wskaźniki wskazują na normalny przebieg ciąży a które wskazują na niebezpieczeństwo.

Dlaczego trzeba wykonywać morfologię krwi w ciąży?

Krew jest substancją płynną w organizmie, która odgrywa niezwykle ważną rolę. Zawiera informacje genetyczne, a także dostarcza tlen do wszystkich narządów i tkanek i usuwa dwutlenek węgla. Krew reaguje bardzo wrażliwie na najmniejsze zmiany w organizmie. Dlatego badanie krwi jest niezwykle pouczającym badaniem, które pozwala zidentyfikować procesy patologiczne na bardzo wczesnych etapach ich rozwoju.

Szczególnie ważna jest wczesna diagnoza chorób w czasie ciąży, kiedy konieczne jest monitorowanie zdrowia nie tylko przyszłej matki, ale także dziecka. Dlatego kobieta ciężarna jest kierowana na badania krwi różnych typów:

  • Morfologia krwi
  • Analiza biochemiczna
  • Testy na HIV, zapalenie wątroby
  • Analiza czynnika Rh i przeciwciał
  • Badanie krzepnięcia krwi
  • Analiza infekcji przenoszonych drogą płciową.

Morfologia krwi w ciąży obejmuje główne wskaźniki

Analizę wykonuje się rano, najlepiej na pusty żołądek. W przeddzień należy powstrzymać się od jedzenia tłustych, słonych, pikantnych potraw, a także od napojów alkoholowych.

Czerwone krwinki – erytrocyty

Głównym składnikiem czerwonych krwinek jest hemoglobina. Erytrocyty są odpowiedzialne za transport tlenu z płuc do wszystkich narządów i tkanek, jak również usuwanie dwutlenku węgla, tj. wspierają proces oddychania. Normalnie krew przyszłej matki powinna zawierać (3,5-5,6). Tempo to wzrasta wraz z odwodnieniem (z powodu niestrawności, wymiotów, biegunki, gorączki, pocenia się itp.). Przyczynami erytrocytozy mogą być również stres, palenie tytoniu, otyłość. Zmniejszenie zawartości czerwonych krwinek może wskazywać na rozwój niedokrwistości spowodowanej brakiem żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12. Dlatego tak ważne jest, aby od pierwszych dni ciąży pomagać swojemu organizmowi, przyjmując specjalne witaminy dla kobiet w ciąży.

Retikulocyt (niedojrzała postać krwinki czerwonej)

Są to młode czerwone krwinki, zazwyczaj ich zawartość wynosi 0,2 – 1,5%. U kobiet w ciąży dopuszczalny odsetek wynosi od 0,12 do 2,05%. U kobiet ciężarnych liczba retikulocytów we krwi nieznacznie wzrasta i jest to normalne, ponieważ krew w organizmie krąży teraz szybciej. Nie jest też patologią przekroczenie normy zawartości retikulocytów, pod warunkiem, że kobieta w ciąży przechodzi leczenie niedokrwistości. Dzięki skutecznej terapii (dieta, leki,) organizm zaczyna aktywnie wytwarzać nowe czerwone krwinki, a w rzeczywistości retikulocyty to niedojrzałe czerwone krwinki. Liczba retikulocytów zmniejsza się wraz z chorobami krwi i nerek. Uważa się to również za patologię, gdy bez wyraźnego powodu u kobiet w ciąży gwałtownie zwiększa się liczba młodych czerwonych krwinek. Może to wskazywać na rozwój niedokrwistości hemolitycznej.

Hemoglobina – HGB

Jest to główny składnik czerwonych krwinek. Ma zdolność wiązania się z tlenem w płucach i dostarczania go do tkanek.Tutaj hemoglobina pozostawia tlen i wiąże się z dwutlenkiem węgla, kierując go do płuc. To jest proces oddychania organizmu. Kobieta wykonując morfologię krwi w ciąży zwykle ma zawartość hemoglobiny, co najmniej 110 g / l. Wahania poziomu hemoglobiny w czasie ciąży są częstą rzeczą, ponieważ, jak wspomniano powyżej, objętość krążącej krwi rośnie dość szybko i nie zawsze organizm ma czas na dostosowanie się. Punktem odniesienia dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży jest -112-160 g / l, w drugim -108-144, w trzecim -100-140 g / l. Silny spadek zawartości hemoglobiny jest obarczony rozwojem ciężkich postaci niedokrwistości z niedoboru żelaza. I jest to głód tlenu – duża utrata krwi podczas porodu, ryzyko opóźnienia rozwoju dziecka.

Hematokryt (wskazuje na stopień nawodnienia organizmu)

Ten wskaźnik jest potrzebny do określenia stosunku liczby czerwonych krwinek do całkowitej objętości krwi. Zazwyczaj jest to 31-49%. Fizjologiczną przyczyną spadku hematokrytu jest reakcja organizmu na początek ciąży. Przyczyny chorobowe to: anemia, krwawienie. Hematokryt zwiększa się wraz z odwodnieniem organizmu (na przykład z częstymi wymiotami towarzyszącymi toksykozie we wczesnych stadiach). Inną przyczyną przekroczenia normy jest obrzęk ze stanem przedrzucawkowym (późna toksykoza). Hematokryt zwiększa się również dzięki stosowaniu dużych ilości słonych potraw.

Płytki krwi (biorą udział w regulacji krzepnięcia krwi)

Morfologia krwi w ciąży obejmuje także określenie ilości płytek krwi odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi. Ilość płytek w czasie ciąży – (180-320). Obniżenie stanu jest obarczone wystąpieniem krwawienia podczas porodu i znaczną utratą krwi. Przekroczenie normy to niebezpieczeństwo tworzenia się skrzepów krwi w naczyniach. Liczba płytek krwi w (140-400) nie jest patologią. Fizjologiczną przyczyną wzrostu liczby płytek krwi jest odwodnienie spowodowane wymiotami, biegunką lub po prostu niewystarczającą ilością spożywania wody. Niewłaściwa dieta, alergie, krwawienia, obecność infekcji wirusowych w organizmie, wszystko to może powodować zmniejszenie liczby płytek krwi.

Białe krwinki – leukocyty

Leukocyty to białe krwinki. Są one związane z funkcjonowaniem ludzkiego układu odpornościowego. W związku z tym, jeśli liczba leukocytów w organizmie wzrasta, oznacza to, że istnieje walka z chorobą tzn. stanem zapalnym, infekcją, urazem itp. Liczba leukocytów we krwi podczas ciąży – (4-9). Wzrost ilości białych krwinek wynika z faktu, że im dłużej kobieta nosi dziecko, tym bardziej mobilizuje siły obronne swojego organizmu do odparcia każdego zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *