ocena pH wydzieliny pochwowej w ciąży

Ocena pH wydzieliny pochwowej w ciąży – test pH pochwy

Ocena pH wydzieliny pochwowej w ciąży, jest badaniem, które musi zrobić każda ciężarna. Test na choroby intymne to często wykorzystywana technika oceny pH pochwy. Przy pierwszych nieprzyjemnych oraz uciążliwych symptomach należy stwierdzić ich podstawę. Elementów odpowiedzialnych za zapalenie narządów intymnych może być mnóstwo: pasożyty, grzyby, bakterie czy zarazki. Najlepiej jest udać się do specjalisty ginekologa, jaki pobierze wymaz z dróg rozrodczych oraz poleci właściwe badania. Jeśli jednakże czas nagli, natomiast nie mamy możliwości błyskawicznej konsultacji u specjalisty, można posiłkować się dostępnym w aptece testem infekcji intymnych. Należałoby jednakże podkreślić, iż wyniki owego rodzaju testów nie są do końca wiarygodne. Wynik daje tylko pełny obraz, jaki dla pewności najlepiej potwierdzić ginekologicznie.

Polecane badania w ciąży

Prócz badań podstawowych, są również owe polecane, o jakich specjalista musi powiadomić ciężarną. Kobieta winna mieć możliwość zadecydowania, czy chce je zrobić. Są to zarówno badania niezbędne robione dodatkowy raz (w kierunku przeciwciał immunologicznych w 15-20. tygodniu i badanie piersi w 33-37. tygodniu), jak również takie, jakich nie ma przymusu robić zupełnie. Polecane badania w tygodniach 9-10 to testy w kierunku przeciwciał różyczki, toksoplazmozy, HIV i konsultacja dentystyczna. Poprzez całą ciążę dobrze jest także robić analizę pH wydzieliny pochwowej. W tygodniach 11-14 i 15-20 poleca się również test PAPPA-A oraz potrójny -HCG.

Po co test pH pochwy?

Test pH pochwy pozwoli, w wypadku ciężarnych pań, ujednolicić zagrożenie wystąpienia wczesnego porodu, i również jest łatwym sposobem na wstępne rozpoznanie u przyszłej mamy chorób intymnych (np. świerzbienie pochwy, upławy, palenie w strefach organów płciowych). Taki pomiar można zrobić samodzielnie w domu. Test opiera się przede wszystkim na pomiarze pH pochwy, i zatem jej kwasowości na przestrzeni błony śluzowej.

Za zachowanie stabilności kwasowości w kobiecych organach płciowych odpowiadają bakterie Lactobacillus, określane również pałeczkami kwasotwórczymi. Ich zadaniem jest produkcja kwasu mlekowego, jaki znamiennie zmniejsza pH śluzu pokrywającego waginę. Dodatkowo bakterie owe stanowią standardowy element odpowiedniej flory bakteryjnej pochwy. Współczynnik odpowiedniego pH pochwy u pań winien sięgać od 3,8 do 4,5. Jeśli ilość pałeczek kwasotwórczych w pochwie będzie niedostateczna, wtedy zmniejszona zostanie również ochrona układu rozrodczego kobiety przed wszelkiego typu chorobami.

Test pH pochwy: jak go zrobić?

Test pH pochwy można zrobić samodzielnie w domu – testy dostępne są w aptekach oraz drogeriach. Pochwy test pH składają się z aplikatora zwilżonego substancjami sztucznymi, jakie zmieniają barwę na skutek rozmaitej kwaśności. Dozownik umieszcza się na kilka-kilkanaście sekund w pochwie. Wydzielina z pochwy wywołuje zmianę barwy dozownika. Do testu pH pochwy dołączona jest specjalna paleta kolorystyczna, dzięki której można ustalić, jaką wartość pH określony odcień znaczy.

Należałoby pamiętać, aby przed umieszczeniem testu w pochwie dokładnie oczyścić dłonie. Należy jednakże wspomnieć, iż test pH pochwy dostępny w aptece należy traktować właściwie jako urządzenie pomocne podczas oceny – gdy kobieta zobaczy u siebie symptomy zarażenia, może skorzystać z takiego testu, natomiast gdy tenże je potwierdzi, udać się na badania laboratoryjne. Należałoby zarejestrować się na badanie ginekologiczne, testy immunoenzymatyczne oraz zrobić posiew wydzieliny z ujścia szyjki macicy.

Test pH pochwy – czy jest efektywny?

Rezultat testu pH pochwy prezentowany jest jako zmiana zabarwienia paska pomiarowego na dozowniku. Odczytu dokonuje się, porównując odcień paska z odcieniami wzorcowymi podanymi na pudełku bądź dołączonymi do niego na osobnej kartce – konkretne odcienie odpowiadają odmiennym wartościom pH. W warunkach prawidłowych pH pochwy jest niskie (kwasowe). Jego zwiększenie uważane jest za stan niewłaściwy. Należałoby pamiętać, iż wynik testu jest tylko przykładowy. Nie pozwoli dokładnie określić pH będącego w pochwie, natomiast tymże bardziej nie rozpoznaje oraz nie eliminuje chorób pochwy. Tym bardziej nie daje odpowiedzi o podstawę choroby intymnej. Wynik testu pH pochwy daje przykładowy pogląd na kwasowość błony śluzowej pochwy. W warunkach prawidłowych sięga ona blisko 3,5 do 4,5, co odpowiada środowisku dosyć mocno kwaśnemu.

Probiotyki na pH pochwy

Niskie, kwaśne pH pochwy zapewniają zwłaszcza bakterie Lactobacillus spp. Jest to cała grupa przydatnych bakterii, naturalnie będących w drogach rozrodczych kobiety. Są to bakterie Gram dodatnie – wybarwiają się pod mikroskopem pod naciskiem tzw. barwienia Grama. Ich podłużny kształt oraz wytwarzane substancje pozwalają określać je popularnie pałeczkami kwasu mlekowego. Kwasy owe, przy współudziale pozostałych nierozerwalnych kwasów produkowanych poprzez Lactobacillus, zachowują odpowiednie, kwaśne pH pochwy. Bakterie owej grupy doskonale znoszą takie warunki otoczenia, tymczasem większość patogenów w tak niskim pH nie przeżywa. Więc Lactobacillus przyczynia się do usuwania patogennych bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *