Witaminy przed ciążą

Witaminy przed ciążą – Czy trzeba przyjmować witaminy przed ciążą?

Witaminy przed ciążą należą do wstępnego etapu przygotowania organizmu na duże zmiany. Planowanie ciąży to cały szereg działań. Partnerzy muszą przejść pełne badania, a także rozpocząć przyjmowanie specjalnych preparatów witaminowych. Być może dla wielu będzie to nowość, ale planując ciążę, witaminy, a raczej witaminy i kompleksy mineralne są potrzebne nie tylko kobietom, ale także mężczyznom. Istotnie, jednym z zadań przygotowania do poczęcia jest poprawa pracy układów rozrodczych przyszłych rodziców i zwiększenie szans na zajście w ciążę. W tym przypadku mężczyźni i kobiety potrzebują innego zestawu witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Czy trzeba przyjmować witaminy przed ciążą?

Przyszli rodzice przyczyniają się do genetyki dziecka. Mężczyzna może wpływać na stan swojego materiału genetycznego, ponieważ jego nosicielem jest plemnik. A ich zapasy są stale aktualizowane. Witaminy, minerały i L-karnityna, należy zacząć przyjmować na 2-3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem, przyczynią się do powstania większej liczby plemników o prawidłowej strukturze z nienaruszonym DNA.

Kobieta w okresie planowania ciąży powinna przygotować swój organizm a witaminy i minerały odgrywają ważną rolę w jej układzie rozrodczym. Oznacza to, że są one niezbędne zarówno dla przyszłej ciąży, jak i dla przyszłego dziecka, aby otrzymało wszystko, czego potrzebuje od pierwszego dnia. Obecnie eksperci identyfikują cztery kluczowe substancje, których zapas powinien powstać przed początkiem ciąży, a które powinny być dostarczane nienarodzonemu dziecku przez cały okres rozwoju wewnątrzmacicznego. Są to kwas foliowy, jod, żelazo i kwasy omega-3.

Jak przyjmowane witaminy przed ciążą wpływają na rozwój płodu?

Dziecko w łonie matki pobiera wszystkie potrzebne mu substancje. Jeśli w organizmie kobiety przed zajściem w ciążę brakowało pewnych witamin lub minerałów, ten niewielki niedobór szybko przekształci się w hipowitaminozę. A jej objawy są nieprzyjemne: stan skóry, zębów, paznokci i włosów ulegnie pogorszeniu, pojawi się zmęczenie i apatia.

Ale jeśli poczęcie występuje, gdy kobieta doświadcza hipowitaminozy, wówczas płód może mieć już problemy istnieje prawdopodobieństwo wad rozwojowych, rzucawki, zwiększonego ryzyka poronienia. Dlatego wskazane jest, aby nie przyjmować pojedynczych tabletek (kwasu foliowego lub jodu), ale postawić na specjalne kompleksy witaminowo-mineralne dla przyszłych matek. Ze względu na braki tych składników w pożywieniu, kobiety powinny rozpocząć przyjmowanie witamin już przy planowaniu ciąży. Produkty tego typu powinny znaleźć się w organizmie przyszłej mamy, co najmniej 30 dni przed domniemanym poczęciem.

Witaminy dla mężczyzn podczas planowania zapłodnienia

Przyjmowanie witamin przed poczęciem dziecka, dotyczy nie tylko przyszłej matki, ale także przyszłego ojca. Czas stosowania witamin dla mężczyzn, powinien trwać, co najmniej trzy miesiące przed dniem domniemanego poczęcia. W końcu dojrzewanie plemników trwa 72 dni, a każdego dnia potrzebują witamin i minerałów. Wspieranie męskiego organizmu dodatkowymi aminokwasami zapewni optymalne warunki do tworzenia nowych plemników o wysokiej aktywności i bez mutacji. Mężczyźni muszą wziąć następujące minerały i witaminy przed poczęciem, aby poprawić, jakość nasienia, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo ciąży.

  • L-karnityna, chociaż nie jest witaminą, odgrywa kluczową rolę w tworzeniu i dojrzewaniu zdrowych ruchliwych plemników, które mogą zapłodnić komórkę jajową.
  • Kwas foliowy ma pozytywny wpływ na tworzenie ruchliwych plemników o odpowiedniej strukturze.
  • Aby utrzymać aktywną syntezę męskich hormonów płciowych, mężczyźni potrzebują cynku.
  • Selen jest niezbędny do utrzymania aktywności seksualnej mężczyzn. Jeśli w organizmie nie występuje niedobór selenu, pozostaje on aktywny seksualnie nie tylko w młodości lub w wieku dojrzałym, ale także w podeszłym wieku, bez przyjmowania dodatkowych środków pobudzających.

Witaminy przed ciążą dla kobiet

Jakie witaminy kobieta powinna przyjmować podczas planowania ciąży? O tym prawdopodobnie każda przyszła mama myśli. Kobiety we wszystkich krajach świata, bez względu na wiek, przyjmują kwas foliowy (inna nazwa to witamina B9). Ewentualnie specjalne preparaty witaminowe, które towarzyszą jej na etapie przygotowania do poczęcia i przed końcem ciąży. Kwas foliowy przed planowaną ciążą przyjmuje się na poziomie 400 mcg dziennie, ponieważ jest to jedna z metod zapobiegania rozwojowi wad układu nerwowego. Planując ciążę, zalecane jest przyjmowanie żelaza i jodu, witaminy E, B6 i wiele innych witamin, a także kwasy Omega-3.

Dzienna dawka

  • Kwas foliowy (witamina B9). Dzienna stawka wynosi 200 mcg, ale w przygotowaniu do poczęcia, zazwyczaj dawka kwasu foliowego wynosi 400 mcg i więcej. Kobiety kontynuują przyjmowanie kwasu foliowego nawet po zapłodnieniu aż do 12 tygodnia ciąży. Jego niedobór w organizmie jest obarczony opóźnieniem umysłowym u noworodka, jak również innymi zaburzeniami rozwojowymi.
  • Żelazo. Podczas planowania poczęcia lekarze zalecają przyjmowanie 18 mg zwykłego żelaza w celu zapobiegania niedokrwistości. Zawartość żelaza w organizmie przyszłej matki jest bardzo ważny, nic, więc dziwnego, że jego poziom jest stale monitorowany. Żelazo jest częścią hemoglobiny, która dostarcza tlen do wszystkich komórek matki i dziecka. W przypadku niedoboru żelaza u kobiety w ciąży rozwija się niedokrwistość, która może to spowodować poronienie. Niedobór żelaza powoduje niedotlenienie płodu i opóźnienie jego rozwoju.
  • Omega-3 wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Wystarczy 200 mg na dobę przez całą ciążę, aby pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka i przebieg ciąży. Omega-3 biorą udział w tworzeniu mózgu, oczu, układu nerwowego i odporności. Ponadto omega-3 zapobiega niedotlenieniu płodu, zmniejsza prawdopodobieństwo zakrzepicy u kobiety i ma dobry wpływ na jej stan emocjonalny.
  • Witamina K. Należy przyjmować w dawce 1 mg na dobę. Uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi, co jest szczególnie ważnym wskaźnikiem bezpośrednio podczas porodu.
  • Witamina C przyczynia się do wchłaniania żelaza, jako środek zapobiegający rozwojowi niedokrwistości u kobiet w ciąży. Dzienna stawka dla kobiet wynosi 60 mg, ale w przygotowaniu do ciąży lekarz może zlecić zwiększenie dawki.
  • Jod jest minerałem, jego brak w organizmie przyszłej matki nie tylko niekorzystnie wpływa na jej własne zdrowie, ale także może wpływać na nieprawidłowy rozwój układu nerwowego płodu. Przyjmowanie jodu powinno zostać rozpoczęte nie tylko podczas planowania poczęcia i ciąży, ale cały okres karmienia piersią. W przygotowaniu do ciąży i w pierwszym trymestrze ciąży kobieta potrzebuje 150 mcg jodu. Następnie jej tempo wzrasta do 220-290 mcg dziennie.

Witamina E przy planowaniu ciąży

Dawka witaminy E podczas planowania ciąży powinna wynosić od 100 do 300 IU dziennie. Jej przyjmowanie znacząco poprawia funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego, normalizuje syntezę żeńskich hormonów płciowych, zapewnia optymalne warunki przez cały okres ciąży. Witamina E przed ciążą jest uważana za jeden z najskuteczniejszych środków zapobiegających możliwemu poronieniu. A także śmierci płodu we wczesnych stadiach ciąży. Witamina E dla mężczyzn jest nie mniej ważna niż kwas foliowy. Zapobiega możliwym uszkodzeniom plemników.

Witamina D przed poczęciem

Dzienna dawka witaminy D podczas planowania ciąży nie powinna przekraczać 400 jm. Dzięki niej wapń jest szybciej wchłaniany przez organizm. Nie należy rezygnować z jej zażywania w czasie ciąży. Witamina D przyczynia się do prawidłowego i szybkiego rozwoju szkieletu płodu. Jeśli kobieta spędza wystarczająco dużo czasu na słońcu, ilość pobranej witaminy D można zmniejszyć po konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *